Испания спря "Немската машина" и завоюва исторически финал на Мондиал 2010

снимка: ройтерс

Европейският шампион Испания победи Германия с 1:0 във втория полуфинал на Мондиал 2010 и ще спори с Холандия за титлата на 19-то Световно първенство по футбол в Южна Африка в неделя. Единственото попадение в очаквания зрелищен двубой бе дело на Карлес Пуйол в 73-тата минута, но испанците тотално надиграха съперника си в хода на мача и накараха хилядите фенове на стадиона и пред телевизорите да се чудят къде изчезна бляскавият отбор на Йоахим Льов, който подчини фаворитите Англия и Аржентина по пътя си към полуфинала.

Първият по-интересен момент в срещата бе нахлуването на неидентифициран футболен фен на терена в 4-тата минута, който изненада охраната на стадиона в Дърбан и достигна централната линия на игрището, преди да бъде изведен от пазителите на реда.

Секунди по-късно звездата на „Ла Фурия" Давид Вия изпусна шанс да изведе тима си напред в резултата след като получи хубав пас от дълбочина от новия си съотборник в Барселона Педро, но стреля право в ръцете на немския страж Мануел Нойер. В 14-тата минута Андрес Иниеста намери с центриране непокрития Пуйол, който стреля с глава, но също не успя да покори вратата на съперника.

„Немската машина" опита да противодейства на натиска на еврошампиона и постепенно започна да изравнява събитията на терена. Заместникът на наказания Мюлер - Пьотр Троховски изпробва рефлекса на Икер Касияс с бомбен шут от 30-тина метра, отразен от опитния страж, а минута преди края на полувремето приятната изненада на Мондиала Месут Йозил се откъсна от испанската защита, но се засуети и пропусна момента да заплаши вратата на „Ла Фурия".

Двата отбора се оттеглиха в почивка при нулево равенство, а испанците продължиха настървено да преследват успеха и след подновяването на играта. Броени минути след старта на второто полувреме с два страхотни пропуска се отчете Шаби Алонсо.

Последва нова страхотна атака за Испания. Андрес Иниеста центрира остро в наказателното поле на германците, но не се намери никой негов съотборник да засече удара му. Топката обаче стигна до Педро, нападателят шутира, но отново не успя да намери очертанията на вратата.

Бундестима, далеч от бляскавата си игра при победите над Англия и Арженина с по четири гола, загатна за атакуващата си мощ и създаде най-опасното си положение в 69-тата минута на двубоя. Звездата Лукаш Подолски намери непокрития Тони Крос, който стреля към Касияс в вдижение, но не успя да изненада стража на испанците.

В 73-тата минута се случи и очакваното в мача - еврошампионът узакони превъзходството си на терена с гол, дело на Карлес Пуйол след изпълнение на корнер. Шави изрита топката в наказателното поле, а извисеният Карлес Пуйол не остави шанс на Мануел Нойер и забоде исторически гол за Испания, приближил Ла Фурия до мечтания финал в ЮАР.

Испанците пропуснаха златен шанс да увеличат преднината си пред обърканите германци само десет минути по-късно. Главно действащо лице в ситуацията отново стана Педро, който се озова сам в наказателното поле на съперника, но загуби ценно време в колебание дали да подаде или да стреля директно и в крайна сметка загуби топката.

Ла Фурия записа втори пореден колосален успех над „маншафта" след победата на финала на Евро 2008 и си уреди среща с другия европейски финалист, елиминирал Уругвай с 3:2 преди ден - Холандия. Двата финалиста, които все още нямат световен трофей в историята си ще премерят сили в неделя. Ден по-рано е и малкият финал в надпреварата между Бундестима и „урусите".