Испания с 5 от 5 на Евробаскет 2017, Пау Гасол с рекорд

снимка: fiba.com

Баскетболистите на Серджо Скариоло спечелиха и петия си мач от група C, след като се наложиха над Унгария с 87-64. Испанците натрупаха разлика още през първото полувреме и до края не изпуснаха аванса си.

Двубоят обаче ще се запомни не толкова с победата на действащия шампион, колкото с феноменалното постижение на Пау Гасол. Звездата на Испания влезе в историята, след като оглави класацията на реализаторите на Европейски първенства. Гасол отбеляза 20 точки в мача днес и вече има 1111, като измести от първата позиция бившия френски национал Тони Паркър, който е с 1104.

Испанците поеха контрол над мача още в самото начало, като спечелиха първата част с категоричното 22-10. През втория период обаче унгарците заиграха по-равностойно и на почивката авансът на шампионите все още беше 12 точки.

Унгария продължи да оказва съпротива на Испания и през второто полувреме, като не допусна съперникът им да натрупа голяма разлика и преди решителните десет минути изоставаше с 14 точки. Състезателите на Стоян Ивкович вкараха три поредни тройки в началото на последната част и се доближиха само на 5 точки от Испания. Шампионите обаче отвърнаха на предизвикателството и много бързо отново поведоха с двуцифрена разлика, като до края не допуснаха изненада.

Пау Гасол бе най-резултатен за успеха със своите 20 точки, като той добави и 8 борби. По 15 точки добавиха Серхио Родригес и Гилермо Ернангомес, а с 10 се отчете Марк Гасол. Чаба Ференц вкара 17 за Унгария, а с 10 е Давид Войвода.

По-рано през деня  Сърбия също завърши с победа участието си в груповата фаза на Евробаскет 2017, пише bgbasket.com. Тимът спечели последния си мач от група D срещу Белгия със 74-54. Един от съдиите в мача бе Мартин Хорозов. С изключение на началните минути на срещата, сърбите контролираха събитията на терена и заслужено победиха. Те продължават на осминафиналите, докато за Белгия първенството приключи.

Началото на двубоя бе много оспорвано и с честа смяна на водачеството. В края на частта обаче сърбите направиха серия от 8-2 и след десет минути игра водеха с 5 точки. Баскетболистите на Саша Джорджевич продължиха да увеличават разликата си и през втория период, като много бързо тя стана двуцифрена. На почивката двата тима се оттеглиха при резултат 42-25 в полза на сърбите.

Второто полувреме бе далеч по-равностойно. Сърбия поддържаше комфорния си аванс и не позволи на своя съперник да се доближи в резултата. Преди последната част преднината на тима достигна 20 точки, като тя се запази и до края на мача.

Най-резултатен за успеха на своя тим бе Бобан Марянович с 22 точки. Звездата на тима Богдан Богданович бе много близо до дабъл-дабъл с 15 точки и 9 асистенции. Милан Мачван добави 10 точки. За Белгия Еманюел Льоконт се отчете с 12 точки, а 10 има Аксел Ервел.