Испания разпердушини лидера Литва с 50 точки в баскет турнира

Европейският шампион Испания разгроми с невероятните 50 точки разлика европейския вицешампион Литва.

Така испанците вече са с актив от 2 победи и 2 загуби и имат реален шанс да се класират за фазата на четвъртфиналите. Световните шампиони от 2006 година поведоха с 15 точки още в първата четвърт и до края на мача само увеличаваха преднината си.

Пау Гасол вкара 23 точки за испанците, а Никола Миротич прибави 17. Още четирима играчи на символичните домакини преминаха границата от 10 точки, докато за литовците, които направиха един от най-слабите мачове в историята си, Миндаугас Кузминскас вкара 17 точки, а 16 прибави гардът Мантас Калниетис.

Въпреки първото поражение, което претърпя, отборът на Литва остава на първото място в група "В" с 3 победи и 1 загуба, колкото има и втория Аржентина. Хърватия и Испания разделят второто място с по 2 победи и 2 загуби, а Бразилия и Нигерия разделят петото място с 1 успех и 3 поражения.

Нигерийците спечелиха първа победа, след като в късния мач изненадващо се наложиха над Хърватия с 90:76.

Шампионът на Африка изоставаше със 7 точки след първата четвърт, но след 22:11 във втората част поведе и повече не изпусна водачеството до края.

Майкъл Уме вкара 19 точки за Нигерия, а 18 прибави Джош Акогнон.  За Хърватия Боян Богданович вкара 28 точки. Гардът на Лукойл Академик Желко Шакич игра 6 минути за хърватите, но в тях записа само 1 борба и пропусна и двете си стрелби от игра.

Олимпийският шампион от Атина 2004 Аржентина победи домакините от Бразилия в драматичен мач със 111:107 точки след две продължения и се класира за четвъртфиналите на турнира по баскетбол за мъже на олимпийските игри в Рио де Жанейро.

Факундо Кампацо вкара две тройки в началото на второто продължение и два наказателни удара в последната минута, за да донесе победата на аржентинците.

Преди началото на двубоя капитаните на двата отбора призоваха феновете да спазват прилично поведение, а организаторите увеличиха мерките за сигурност.

Редовното време завърши 85:85, а след първото продължение отново имаше равенство 95:95.

Кампацо завърши с 33 точки и 11 асистенции за Аржентина. Той изравни в редовното време след кош 36 секунди преди края. Андрес Носиони беше най-резултатен за победителите с 37 точки, а освен това спечели и 11 борби. Капитанът Луис Скола записа 14 точки и 10 борби.

Нене вкара 24 точки за тима на Бразилия, който се нуждае от победа над Нигерия в последния си мач, ако иска да продължи на четвъртфиналите.