Испания превзе Китайската стена с късен гол (ВИДЕО и СНИМКИ)

снимка: Guliver/Getty Images

Испания спечели последната си контрола преди началото на Европейското първенство с 1:0 срещу Китай на стадион „Олимпико де ла Картуха" в Севиля. Победният гол бе реализиран от Давид Силва чак в 84-ата минута, като до тогава световните и еврошампиони не успяваха да разпечатат вратата на коравите азиатци.

През първото полувреме „Ла Фурия", която играеше със светлосини фланелки и бели гащета, не убеди в качествата си на световна сила във футбола и само добрите изяви на вратаря Икер Касияс лишиха Китай от заслужен аванс.

След почивката обаче испанците демонстрираха огромна част от потенциала си и надиграха противника, като две греди между 62-ата и 63-ата минута им попречиха да спечелят контролата по-убедително. В крайна сметка логичното се случи 6 минути преди края на редовното време, когато Андрес Иниеста асистира за гола на Давид Силва.

Висенте дел Боске започна срещата с офанзивната схема 4-3-3, която обаче не му послужи по предназначение преди почивката. На вратата застана Икер Касияс, а карето бранители беше изградено от Алваро Арбелоа, Раул Албиол, Серхио Рамос (заменен в 56-ата минута от Жерар Пике) и Жорди Алба. Втората част предостави шанс и на Виктор Валдес да се включи в мача.

В халфовата линия до почивката оперираха Серхио Бускетс и Шави Ернандес, но през второто полувреме се разчиташе на Андрес Иниеста и Хесус Навас, които значително повишиха офанзивната мощ на „Ла Фурия" и създадоха далеч повече проблеми за противниковата защита. Цял мач игра Чаби Алонсо, който обаче се представи под обичайното си високо ниво.

Давид Силва бе много активен в по-предни позиции, а Алваро Негредо не се запомни с нищо и логично бе заменен на почивката с Фернандо Торес. Санти Касорла бе на терена до 68-ата минута, когато напусна за сметка на Хуан Мата.

Китай заслужи уважението на неутралните фенове със смелата си игра през първото полувреме, когато по-рядко имаше възможността да играе с топката (както беше и през целия мач), но за сметка на това създаде по-чистите голови положения.

Жън Жи можеше да открие резултата още в 8-ата минута, когато се измъкна от противниковата защита, преодоля Касияс, но не можа да прати топката в опразнената врата. В 23-ата минута пък стражът на Реал Мадрид трябваше да демонстрира класата си при опасен изстрел на Хао.

След половин час игра отново Жън Жи се октъсна от опеката на бранителите и засече центриране по земята, но Касияс отново бе на мястото си и направи ефектно спасяване с крака.

Давид Силва бе най-активният в редиците на световните и европейски шампиони и на два пъти осигури позиция за стрелба на Негредо, но той се провали в опитите си да вкара. След почивката Испания увеличи значително оборотите и вратарят на Китай Зън трябваше да се намесва решително в 54-ата минута, за да избива над рамката удар на Иниеста от чиста позиция.

В 62-ата и 63-ата минута на два пъти горната греда спасяваше азиатския състав - първо след центриране от корнер Торес отклони топката с глава на пътя на връхлитащия Албиол, но неговият изстрел с глава от 4 метра разтресе рамката на Китай. 60 секунди по-късно Иниеста демонстрира великолепен контрол, съхранявайки кълбото между трима бранители, но техничният му удар също срещна напречната греда.

В 81-ата минута Иниеста с прекрасен пас над защитата изведе Торес очи в очи с вратаря на китайците, но нападателят на Челси на два пъти не успя да го преодолее. Веднага след това Зън парира отлично и удар на самия Иниеста.

В 84-ата минута най-накрая Испания стигна до победата, след като Иниеста на скорост нахлу отляво в наказателното поле и от аутлинията сервира кълбото за Силва, който почти на празна врата вкара единствения гол в мача.