Испания или Гърция излита от ЕвроБаскет 2013

Словения и Хърватия си осигуриха ранно класиране за следващата фаза на европейското първенство по баскетбол за мъже с победи в събота вечер, с което издърпаха и националния отбор на Италия от група "F".

Това означава, че Испания, Гърция и Финландия ще се борят за последната квота, даваща право на участие в директните елиминации на турнира в Любляна. Домакините от Словения се справиха с Гърция с категоричното 75:63 в препълнената зала "Стожице арена", след като водеха с 13 точки разлика на полувремето, когато Горан Драгич вече имаше актив от 18 пункта.

По-младите, по-снажни и по-бързи словенци не срещнаха абсолютно никакви затруднения и увеличиха преднината си до 60:34 в средата на третата четвъртина, преди гърците да започнат бавно стапяне на разликата. 50 секунди преди края те се доближиха на осем пункта от съперниците, но нов кош на Драгич заключи мача.

Горан Драгич завърши срещата с 28 отбелязани точки, докато неговият брат Зоран добави други 11, а Яка Лакович наниза десет. Словенците поведоха категорично и в класирането по спечелени борби с 47:39, а слабата стрелба на двата тима се изрази в 34 процента за победителите и 28 за гърците.

"Играхме добре 26 минути, след което нашата защита започна да изпитва леки затруднения. Както в мача срещу Хърватия, който загубихме. Това не ми харесва и искам да играем на ниво през целия мач. В нападение пък завършвахме предимно индивидуалните атаки, а не отборните. Това също не ми допада", каза националният селекционер на Словения - Божидар Малкович.

Василис Спанулис отбеляза 21 точки за отбора на Гърция, който вече е с баланс от 1:3 победи. Елините ще се надяват на победа над Хърватия в последния кръг, както и на загуба на Испания срещу Италия.

Словенците са с баланс от 3:1 победи и се класират за елиминационната фаза, независимо от изхода на мача срещу Финландия в понеделник вечер. Като победи Гърция, Словения направи огромна услуга на отбора на Италия, който загуби с 68:76 срещу Хърватия, но все пак се класира за следващата фаза на турнира.

Хърватите продължиха отличната си победна серия до шест мача и вече са с баланс от 3:1 победи във втората групова фаза на европейските финали. Те също се класират за челната осмица на турнира, независимо от изхода на мача срещу Гърция в понеделник.

Боян Богданович отбеляза 18 точки, Крунослав Симон добави 14, а Роко Лени Укич завърши срещата с 12 точки за хъърватите, които започнаха турнира със срамна загуба срещу Испания, но след това поставиха рекорд за най-продължителна победна серия.

Специалистите смятат, че основна причина за това е дългата пейка от качествени играчи, които победиха резервите на съперника си в своеобразен двубой с 21:7 точки.