Испания го направи - победи Таити с двуцифрен резултат (ВИДЕО И СНИМКИ)

Испания срази Таити с 10:0 и записа най-резултатната победа в турнира за Купата на Конфедерациите.

Въпреки че наставникът на "Ла Фурия" Висенте дел Боске  направи цели десет промени в сравнение с двубоя с Уругвай и бе заложил реално на втория си състав срещу почти изцяло аматьорския състав на островитяните, резултатът в края на срещата бе двуцифрен и това със сигурност класира Испания на полуфиналите в надпреварата.

Очаквано - Таити, който успя да отправи само един точен удар по посока на вратата на Пепе Рейна напуска Бразилия, а към този момент головата им разлика е 1:16.

За иберийците Фернандо Торес наниза четири гола и стана едва третият футболист правил това в турнира за Купата на Конфедерациите.

Хеттрик добави Давид Вия, с което се превърна в най-резултатният футболист за "Ла Роха" за всички времена с 56 точни изстрела. Два пъти се разписа и Давид Силва, а един гол реализира Хуан Мата.

За съжаление на България испанците не можаха да подобрят рекорда за най-голяма победа в своята история. Той е записан на 21 май 1933 година и е именно срещу родните национали, които тогава отнасят 13 попадения в своята врата.

Испания даде старт на голеадата още в 5-та минута. След многоходова комбинация отляво топката стигна до Фернандо Торес и той я пусна покрай стража на Таити Микаел Рош за 1:0.

Въпреки очевидното си превъзходство иберийците действаха доста лежерно и без да се напрягат, което предизвика освирквания по трибуните на "Маракана".

При един от редките опити за контраатака на тима на Таити пък блесна Стиви Чонг Хю, който преодоля технично Хави Мартинес и спечели пряк свободен удар за тима си. От статичното положение обаче не последва нищо опасно.

Испания продължи с методичния си натиск и в 30-та минута на Рош му се наложи да се изявява след много хубав удар на Санти Касорла.

Стражът на Таити обаче бе безпомощен в 31-та минута, когато трима бранители на островитяните се събраха около Давид Вия в наказателното поле и той пусна топката към оставения непокрит в пеналта Давид Силва и футболистът на Манчестър Сити направи резултата 2:0.

Само две минути по-късно цялата защита на Таити бе елиминирана от Хуан Мата с чудесен извеждащ пас към Фернандо Торес, който пробяга почти цялата половина на съперника и матира Рош за трети път в срещата.

В 39-та минута Давид Силва върна жеста на Вия отпреди 8 минути, центрира по земя в наказателното поле и нападателят на Барселона оставен необезпокояван от бранителите на Таити направи най-лесното - да засече топката в тяхната врата за четвърти път.

В заключителните секунди на първото полувреме пък дойде първият точен удар на таитяните в очертанията на вратата на Пепе Рейна.

През втората част Испания не спря да атакува, а Таити опита да направи нещо в предни позиции. Резултатът обаче бе това, че островитяните освободиха още повече пространство за футболистите на "Ла Роха" и това им струваше скъпо.

Само четири минути след подновяването на играта Давид Вия засече прострелно центриране на Начо Монреал отялво и от близка дистанция покачи резултата на 5:0.

Осем минути по-късно първият хеттрик в мача стана факт. Влезлият като резерва на почивката Хесус Навас проби отдясно по атака и от аут линията върна топката към центъра на наказателното поле, където Фернандо Торес с едно докосване елиминира вратаря Рош за 6:0

В 64-та минута у Давид Вия се разписа за трети път, възползвайки се от груба грешка на стража Рош, който иначе бе най-добрият играч на Таити в срещата.

Само две минути по-късно вратата на островитяните отново бе поразена. Хуан Мата опита да намери Давид Силва пред наказателното поле, Николас Ваяр успя да избие топката, но тя се озова обратно в Мата, който нахлу в пеналта и огорчи таитяните за осми път в двубоя.

Въпреки разгромния резултат испанците не спряха да атакуват, а очевидно играчите на Таити се поумориха. В 78-та минута реферът посочи бялата точка, след като Рики Айтамай игра с ръка в собственото си наказателно поле при едно центриране на Хесус Навас. Зад топката застана Фернандо Торес, но ударът му срещна напречната греда.

Не бяха изтекли и 60 секунди и нападателят на Челси се реваншира за пропуска с четвърто попадение на сметката си. Таититяните опитаха атака, но изгубиха топката в зоната пред полето на Пепе Рейна. "Ла Фурия"организира светкавична контра, завършена от Торес и 9:0. С това той стана едва третият играч реализирал четири гола в турнира за Купата на Конфедерациите.

До края на двубоя оставаха повече от 10 минути и интригата бе в това дали резултатът ще стане двуцифрен. Футболистите на Таити обаче не паднаха духом и в края на мача дори имаха претенции за дузпа, които не бяха удовлетворени от главния рефер.

Развръзката сложи Давид Силва в 89-та минута, когато Хесус Навас прати топката в наказателното поле, Торес я спря и за халфа на Манчестър Сити остана честа да оформи най-резултатната победа в турнира за Купата на Конфедерациите.