Интересни факти след Италия - България

Българският национален отбор по футбол записа втората си загуба в рамките на 4 дни и общо четвърта в европейските квалификации за Евро 2016. След поражението на стадион „Васил Левски“ с 0:1 от Норвегия, трикольорите загубиха със същия резултат от Италия в Палермо в неделя вечер. Ето и няколко интересни факти от сблъсъците със „Скуадра адзура“ след снощния мач:

- Изиграната квалификационна среща за Европейско първенство беше 19 между двата отбора. Италианците са спечелили десет от тези срещи, а България –само две и седем пъти са завършвали наравно при голова разлика 16:33 в полза на Италия. Като гост обаче сме без успех – 7 победи за „Скуадра адзура“, две равенства и 20:3 голова разлика.

-От тези 19 мача, 8 са приятелски срещи, 2 са евроквалификации, 2 са четвъртфинали за Европейско първенство, една е от групова фаза на Европейско първенство, 4 са от квалификации за Световно първенство и 2 са от финали на Световно първенство.

-В срещите между двата тима са отсъдени общо 5 дузпи. Преди този мач те бяха 4 и бяха в полза на България, като всички бяха вкарани съответно от Никола Котков, Христо Стоичков на два пъти и Мартин Петров. Снощи дузпата беше за Италия и тя бе реализирана от Даниеле де Роси.

-През първите 45 минути на двубоите са отбелязани 23 гола, а през вторите 45 са паднали 26 попадения.

-За пръв път двата съперника се срещат на зеления терен на 14 юни 1966 година в Болоня на стадион "Комунале". Срещата е контролна преди финалите на Световното първенство в Англия и се играе пред 40 000 зрители. „Адзурите“ побеждават с 6:1. Голa за България вкарва Георги Аспарухов.

-На 6 септември трикольорите са играли 9 мача, в които постигат само една победа, завършват два пъти наравно и губят 6 пъти. Любопитното е, че в 2 от тези 9 мача България играе с Италия в Палермо и губи с по 1:0. Предната загуба беше през 2013 година в световна квалификация, когато Алберто Джилардино отбеляза единственото попадение в мача. През септември двата отбора са играли два пъти в София(победа за България и равенство) и 6 мача в Италия (6 успеха за италианците).