Има ли къртици и в българския футбол?

снимка: Булфото

Едва ли може да се отрече, че първият сезон на "Къртицата" в роден вариант стартира по повече от обещаващ начин.


Най-странният спортист на всички времена Денис Родман се напи като животно с българска ракия, изпотроши камери за няколко хиляди лева, пожела да "опраши" популярна поп-фолк певица (вкупом с нейна дружка), след което се запозна с Христо Стоичков и стисна ръце с друга легенда на световния спорт. Както се казва, дори и да не сте почитатели на телевизионните риалити формати, няма как да останете равнодушни спрямо такъв спектакъл в родния ефир.


"Къртицата" е риалити формат с интересна идея, донякъде наподобяваща посредствен детективски роман, но с истински хора и по телевизията. Иначе казано - 19 души са събрани в т.нар. "база", а един от тях е т.нар. "къртица", която трябва да саботира всички останали и един вид да играе за себе си. Най-интригуващото (или поне в началото) е, че никой не знае кой е въпросният предател, което кара повечето хора да се подозират един с друг.


Гледайки последните два епизода на "Къртицата", признавам си - заради големия Денис Родман, се замислих дали този формат не е вече приложен в българския клубен футбол. И най-вече в двата най-обичани клуба в родния шампионат. Има ли къртици в Левски и ЦСКА? Саботьори, които сменят треньори и преследват преди всичко собствен интерес, преди клубния такъв?


Може да се каже, че основания за подобни подозрения не липсват. Мощни сътресения на "Българска армия" и "Георги Аспарухов" се случиха почти едновременно, като в единия случай се стигна до треньорско уволнение, а в другия - до неприета оставка.


Бившият вече наставник на ЦСКА Миодраг Йешич започна напълно открита война с къртиците, заявявайки, че в съблекалнята на "армейците" има футболисти, които го играят и треньори. Генерала не пожела да спомене имена, нито пък ще го направим и ние, но повечето хора разбраха за кои играчи става дума. За същите тези от доста време насам се говори, че са близки довереници на собствениците от "Титан", като играят ключова роля при смяната на почти всеки треньор на 31-кратните шампиони. А при управлението на "Титан", те не са никак малко.


Апропо, Миодраг Йешич бе заменен на поста от Милен Радуканов, чието уволнение от "Българска армия" също бе пропито с много съмнения. Под негово ръководство ЦСКА вървеше отлично, докато в един момент не се стигна до изненадваща домакинска загуба от далеч по-слаб тим на Славия. И тогава се заговори за вероятността от бойкоти в съблекалнята на тима, а ако трябва да използва реториката на въпросното риалити, нищо чудно "едни пари да са отишли в бюджета на "Къртицата".


Подобни сигнали открай време се улавят и от лагера на другия столичен гранд - Левски. На "Герена" отдавна не сме виждали специалист, който да изкара два пълни сезона начело на тима, а за някои е трудно да се задържат дори за половин.


Във времето, когато все още не му бе писнало да се занимава с проблемите на клуба, собственикът на "сините" Тодор Батков смени дузина треньори, а играта на Левски не мръдна и метър напред. А в последните няколко години - и резултатите. На практика излиза, че почти всички треньори, минали през "сините", са някакви откровени некадърници, докато едни и същи футболисти наблюдават промените отстрани.


Подобно на ситуацията в ЦСКА, все повече се засилват съмненията, че т.нар. къртици-тартори виреят и на "Герена". Естествено, отново няма да ги назоваваме по име, защото не желаем да отправяме лични атаки, но и тук повечето фенове се досещат лесно за лицата на заподозрените. Почти няма освободен треньор на Левски в последните години, който да не си е тръгнал с подозренията за вътрешен бойкот и играчи, които сменят треньори.


Изумителен бе начинът, по който кадърен и доказал се специалист в далеч по-силен шампионат от българския, какъвто е Николай Костов, се провали скоростно в Левски и побърза да бие отбой, сякаш съвсем открито протестирайки срещу някакъв йерархичен ред в съблекалнята, който трови "сините" отвътре. Подобно на случилото се с Милен Радуканов, Николай Костов напусна след шокиращо домакинско поражение, когато повечето от играчите му се представиха под възможностите. А нужно ли е да припомняме, кога точно Илиан Илиев подаде оставка съвсем наскоро?


Проблемите на родните грандове са далеч по-мащабни от няколко треньорски смени, независимо от начина, по който са провокирани, но ако футболните къртици действително съществуват, елиминирането им определено няма да навреди. Но ако трябва отново да използваме телевизионната терминология, най-големият проблем на треньорите в случая е чия страна заемат продуцентите на шоуто.


Константин Симидчийски, Sporta.bg