Икономичен Ботев премина през Миньор и се върна на победния път (СНИМКИ)

Ботев (Пловдив) надви Миньор (Перник) с 2:0 и се доближи на три точки от ЦСКА в борбата за третото място.

На стадион „Българска Армия", където перничани домакинстват заради наказание, двата тима изиграха един не особено динамичен и стойностен мач, в който „канарчетата" взеха трите точки без да се напрягат особено.

И двете попадение за пловдивчани в срещата отбеляза капитанът на тима Иван Цветков, който бе точен в 31-та и 51-та минута. И двете асистенции пък бяха дело на младата звезда на Ботев Тодор Неделев.

Въпреки безпроблемния успех, гостите завършиха мача с 10 души, след като в самия край на мача Томаш Иршак получи втори жълт картон за бавене на играта.

Така Ботев запази своите шансове да преследва третата позиция в оставащите три кръга до края на шампионата. Миньор пък все по-устремено се насочва към Б група. „Чуковете" имат 20 пункта и заемат 14-та позиция в таблиицата, на цели седем точки от спасителното 12-то място.

В началните минути на срещата темпото на игра не бе особено високо, а по-активният тим бе този на гостите от Пловдив. Кой знае какви опасности пред Боян Пейков обаче нямаше. Символичните домакини от Перник пък показаха, че ще играят плътно прибрани в своята половина и ще се опитат да се възползват от възможностите си на контраатака.

Първия точен удар към една от двете врати дойде в 16-та минута. Тогава Луиш Педро напредна отдясно по атаката на „канарчетата", навърза трима бранители на Миньори потърси Тодор Неделев в наказателното поле. Младият футболист обаче стреля анемично и за Пейков не бе проблем да улови.

Минута по-късно грешка на Обаси Окечукво даде шанс на Ботев да атакува опасно. Неделев изведе Луиш Педро на добра позиция, но Пейков отрази в ъглов удар.

В 21-та минута след едно центриране от пряк свободен удар последва разбъркване в наказателното поле на Миньор. Топката попадна у Педро, но Пейков отрази неговия удар, а след това и шут на Иван Цветков бе блокиран пред голлинията.

Шест минути по-късно хубав удар на Неделев профуча покрай вратата на Миньор, но в 31-та минута вече нямаше какво да спаси „чуковете". Именно Неделев пусна страхотно подаване към Иван Цветков и го изведе зад защитата на перничани очи в очи с техния страж. За капитанът на гостите нямаше проблем да реализира и по всички правила на логиката изведе тима си напред - 0:1.

Второто полувреме започна така, както завърши и първото - с натиск на тима на Ботев, който се опитваше да отбележи втори гол, който до голяма степен да предреши изхода от срещата. В 52-та минута влезлият като резерва на полувремето Станислав Костов можеше да удвои, след хубав удар от границата на наказателното поле, но топката премина на сантиметри покрай дясната греда на Пейков.

Перничани на няколко пъти пробваха да погледнат към Адам Страховях, но атаките им безуспешно бяха разбивани още в зародиш и много често довеждаха до ответни опасности пред тяхната врата.

След няколко пропуска пред Боян Пейков дойде 85-та минута, в която бе оформен крайният резултат. Томаш Ирашк намери Неделев отдясно по-атаката, който пусна успоредно на голлинията на Иван Цветков и той необезпокоявано вкара топката в мрежата за 0:2, реализирайки своя 15-ти гол в шампионата.

Това даде възможност на Станимир Стоилов да пусне на терена в заключителните секунди на срещата юношата Серкан Юсеин, който направи дебют с екипа на „канарчетата" в А група.

Дълбоко в добавеното време на срещата Ботев остана и с човек по-малко, след като Томаш Ирашк си изкара странен втори жълт, респективно червен картон, за бавене на играта.