И шампионът не успя да спре победния ход на Гришо

снимка: grigor-dimitrov.com

Най-добрият български тенисист Григор Димитров постигна много важна и бърза победа срещу шампионът миналата година Стан Вавринка с 6:1, 6:2 на силния Мастърс в Монте Карло, след по-малко от час игра на централния корт.

Българинът доминираше през целия мач, реализира по два пробива във всеки сет, за да си гарантира участие в 1/4-финалната фаза, където ще срещне победителя от двубоя между Роджър Федерер (Швейцария) и Гаел Монфис (Франция).

Срещата започна брилянтно за българина. Стан трудно намираше първия си сервис и по този начин се стигна до две точки за пробив още в първия гейм. Гришо се възползва от възможността и проби в началото на мача. Последва добър гейм за сънародника ни, в който той не даде шансове на опонента си и увеличи преднината си на 2:0.

Последва нов слаб гейм за миналогодишния шампион, което позволи на хасковлията отново да стигне до 15:40. По подобие на първия гейм, и сега нашето момче проби подаването, за да поведе с убедителното 3:0.

Играта на Вавринка никак не вървеше. Той допусна 10 непредизвикани грешки след само два гейма, а до четвъртата част те станаха над 15. Димитров се възползва максимално добре от това и поведе с 4:0, като уверено гледаше към спечелването на първата част.

Петият гейм бе най-завързаният в мача. Гришо стигна до 0:30, позволи изравняване, след което резултатът стана 30:40. №9 в схемата на турнира не успя да се възползва и след три поредни точки шампионът от Откритото първенство на Австралия за 2014 записа първи гейм на сметката си.

Последва нов, много интересен гейм. Григор сервираше и позволи на швейцареца да стигне до цели четири точки за пробив. Все пак българинът показа стабилна игра във важните моменти и спечели подаването си.

Седмият гейм е един от най-важните в тенис мачовете и Григор спечели именно него, като проби за трети път противника си. Това бе и така важната за него част, с която затвори първия сет в своя полза след 6:1, за по-малко от 30 минути игра.

Вторият сет започна отлично за №11 в света, който спечели подаването си максимално бързо, не позволявайки на противника да спечели нито една точка. По същия начин и Стан спечели своето подаване - с четири поредни точки - и изравни резултата - 1:1.

Зрителите на централния корт видяха и колебливата страна на хасковлията. Гришо поведе с 40:0, след което позволи да бъде настигнат. Последваха две равенства, но все пак геймът бе спечелен от сервиращия.

Българинът стигна до първи пробив във втория сет, след като показа добра игра както в защита, така и в нападение. Стан отново не бе максимално концентриран и при третата точка за пробив се пропука, което позволи на противника му да вземе комфортен аванс от два гейма.

В петия гейм, българинът имаше големи проблеми. Той позволи да се стигне до 15:40, но отново грешките в играта на шампиона от миналата година позволиха на сънародника ни да измъкне гейма, за да поведе с 4:1. Веднага след това се стигна до бърз гейм на 0 за сервиращия Вавринка.

По подобие на противника си, и Гришо спечели бързо подаването си, като позволи на посрещащия да спечели само една точка в този гейм - 5:2.

Вавринка сервираше за оставането си в мача и турнира, но отново показа слаба игра, която позволи на българина да стигне до два мачбола и след по-малко от час игра да се поздрави с чиста победа, която го класира за 1/4-финалите.