И Литекс се изреди на безпомощния ЦСКА (ВИДЕО)

Литекс удължи мъчението на ЦСКА и не пропусна възможността да нанесе поредно поражение на „армейците“ през 2015 година, като ги надви с 2:0 в Ловеч в среща от 27-ия кръг на първенството.

Данило Асприя с попадения в 18-ата и 36-ата минута се възползва от груби грешки в защита на гостите и ги наказа по най-добрия начин. Литекс не само прекрати серия от шест поредни мача без попадение срещу ЦСКА, но и за първи път от девет мача постигна успех над този съперник.

ЦСКА остава с 46 точки, но вече е на четвърто място в таблицата, след като Литекс с 47 изпревари „армейците“ с днешната победа. Излишно е да се подчертава, че 31-кратните шампиони още нямат попадение през 2015 година, като „черната“ им серия се разпространи във вече осми мач.

С днешното поражение ЦСКА не можа да доближи най-добрата си поредица срещу Литекс в историята, която е девет поредни мача без загуба – между октомври 2004 и ноември 2008, включваща шест победи и три равенства.

Домакините можеха да поведат в резултата още във втората минута, след като защитата на ЦСКА проспа пробив на Данило Асприя по фланга, след което центрира успоредно на голлинията, но Милчо Ангелов от два метра не можа да нацели опразнената врата.

В 12-ата минута след бърза контраатака ловчанлии изпуснаха нов чудесен шанс за гол, защото Паоло Регула бе изведен сам в наказателното поле отдясно, но вместо да подаде на непокрит свой съотборник, реши самостоятелно да завърши атаката и стреля настрани.

В 18-ата минута Данило Асприя се възползва от грешка в изнасянето на топката на гостите - Анатоли Господинов подари топката на съперника, при което Регула пусна отличен извеждащ пас отдясно за Асприя, който нахлу и с безпощаден диагонален изстрел откри резултата - 1:0. Литекс нямаше попадение срещу ЦСКА в шест последователни мача, но се възползва от идеалния момент, за да развали негативната тенденция.

В 28-ата ЦСКА бе лишен от първия си гол за 2015 година, след като Тончи Кукоч центрира отлично и изведе Стефан Николич на стрелкова позиция в наказателното поле, а сърбинът се разписа, но съдията неправилно отмени гола поради несъществуваща засада на нападателя на 'армейците'.

В 33-а минута Литекс пропиля нов шанс за втори гол, след като пак хвана неподготвена защитата на ЦСКА при отнемане на топката в средата на терена. Този път обаче бранител на 31-кратните шампиони върна невнимателно кълбото назад и изведе сам срещу вратаря Бьорн Маарс, но скандинавският нападател не можа да преодолее Господинов.

Вратарят на ЦСКА обаче се намеси неадекватно в 36-ата минута и допринесе за втория гол на Литекс, след като позволи на Асприя по елементарен начин да го финтира и на празна врата да се разпише за 2:0. Апостол Попов пък сгреши с връщане към средата на терена и подари топката на колумбиеца.

Литекс можеше да приключи спора за крайния победител в 44-ата минута, но Бьорн Маарс изпусна за втори път от чиста позиция очи в очи с Господинов. В 50-ата ЦСКА позволи на четирима от домакините да нахлуят в наказателното поле при контраатака на Литекс, но Данило Асприя бе твърдо решен да търси хеттрик и не комбинира със свои съотборници, като стреля встрани от целта. Преди това шут на Николич отляво по диагонала бе париран от Винисиус Баривиейра.

След 60-ата минута темпото значително спадна, a в последните минути "армейците" изпуснаха няколко нелоши възможности да върнат интригата, но влезлият като резерва Орелиен Жоаким също не можа да се разпише.

За момента "червените" са с 46 точки и заемат третата позиция, но при евентуална загуба ловчанлии ще ги изпреварят, като сега те имат 44.

От както отборите в родното първенство бяха разделени в първа и втора шестица, тимът на ЦСКА е записал четири мача без победа и не е вкарал нито едно попадение, като претърпя поражения от Лудогорец и Локомотив (София), а завърши наравно с Берое и Ботев (Пловдив).

Играчите на Красимир Балъков също не се представят толкова добре, но въпреки това успяха да запишат един успех - срещу Ботев в Пловдив, но пък загубиха от шампиона на България и не се победиха с Локомотив (София) и Берое.

В редовния сезон 31-кратните шампиони на България постигнаха два успеха - 1:0 в Ловеч и 2:0 в София, но в момента в тима ситуацията е кризисна и отборът играе много под възможностите си.

Красимир Балъков ще заложи на схема 4-2-3-1, като на вратата ще е Винисиус Баривиейра и пред него Иван Горанов, Васил Божилов, Рафаел Перес, Страхил Попов, Пауло Регула, Петрос Бумал, Кристиан Малинов, Данило Асприля, Милчо Ангелов и Бьорн Маарс Йонсен.

Галин Иванов е избрал да изведе на терена Анатоли Господинов, Тончи Кукоч, Пламен Крачунов, Апостол Попов, Валентин Илиев, Борил Галчев, Петър Витанов, Жуеан Фелипе, Неманя Милисавлевич, Тони Силва и Стефан Николич, като червените ще са наредени в същата схема, като противниците си - 4-2-3-1.