Хърватски дебютант шокира шампиона в Евролигата

снимка: euroleague.net

Шампионът Макаби Тел Авив с изненадващо загуби със 73:83 от хърватския Цедевита като домакин в среща от група "В" на баскетболната Евролига за мъже. Тимът от Загреб вкара 14 тройки за първия успех в историята си като гост в надпреварата.

Роко Укич беше най-резултатен за хърватите със 17 точки, а с 16 точки се отличи Неманя Гордич. Марио Делас пък допринесе с 10 точки и 9 борби за първата победа на Цедевита за сезона. За израелците Джереми Парго завърши с 24 точки и 5 асистенции, а Девин Смит добави 14 точки и 7 борби, но това се оказа недостатъчно.

Гостите имаха аванс през цялото първо полувреме, но в началото на третата четвърт Макаби изравни при 47:47. В последствие след серия от 13:2 точки хърватите дръпнаха с 62:51 и до края на допуснаха обрат.

В група "С" Барселона записа четвърта поредна победа след 80:78 над Фенербахче в Истанбул. Брад Олесън беше най-резултатен за испанците с 16 точки, а Анте Томич и Джъстин Долман добавиха по 12 точки и по 6 борби. Лука Зорич беше най-полезен за турците с 18 точки и 10 борби.

Домакините пропиляха аванс от 56:49 точки от среда трета четвърт, като след серия от 13:2 точки Барса обърна до 62:58 точки в своя полза. Испанците влязоха с аванс от 80:73 в последните три минути, но със силна серия Фенербахче дори получи шанс да стигне до обрат, но Емир Прелджич пропусна да вкара от зоната на трите точки в края и да донесе победата на тима си.

В другата среща от групата полският Туров постигна първата победа в историята си в Евролигата, след като надделя над гостуващия Байерн Мюнхен с 89:78. Центърът Дамиан Кулиг беше най-полезен за домакините с 22 точки и 6 борби Нихад Джедович беше най-резултатен за германците с 16 точки.

В група "А" Жалгирис надделя над гостуващия УНИКС Казан със 77:71 и се утвърди на второто място с три победи и едно поражение. Лидер е Реал Мадрид с пълен актив от четири успеха.

Нападателят Джеймс Андерсън направи страхотен мач за литовците с 27 точки и 11 борби. Гардът Кийт Лангфорд пък се отличи с 24 точки за руския тим, който остана само с една победа от четирите си двубоя в Евролигата досега, посочва БТА.

Друг руски тим Нижни Новгород допусна трето поражение в надпреварата след 66:76 от турския Ефес Истанбул. Гостите предрешиха мача до голяма степен още през първото полувреме, като се оттеглиха с аванс от 42:24, а малко след средата на третата четвърт преднината им достигна до 24 точки при 60:36.

Със силна последна част играчите на Нижни Новгород намалиха до 66:72 малко повече от минута преди края, но за повече нямаха сили. Ефес е трети в групата с три победи и една поражение.