Хърватия укроти камерунските "лъвове" и ги върна в Африка

Хърватия победи Камерун с категоричното 4:0 и така след Испания „неокротимите лъвове“ станаха вторият тим, който напуска Световното първенство 2014.

Автори на попаденията за „шахматистите“ бяха Ивица Олич, Иван Перишич и Марио Манджукич, който се разписа два пъти.

Така в първия официален мач между двата тима победител се оказаха балканците, което ги оставя в борбата за място на осминафиналите. Възпитаниците на Нико Ковач имат три точки – една по малко от Мексико и Бразилия, а в последния си мач срещат именно „ацтеките“.

Хърватия заслужено спечели срещу Камерун, който игра повече от полувреме с човек по-малко след червен картон на Александър Сонг в края на първата част. Това и ранният гол на Ивица Олич в 11-а минута, който реализира 19-о си попадение с националната фланелка, окончателно прекършиха африканците и те получиха нови три гола през втората част.

Камерун няма победа на Световни футболни финали от 2002 година насам, когато победи тима на Саудитска Арабия.

Вижте пълната статистика от мача Камерун - Хърватия.

4095560

Марио Манджукич се завръна в игра след наказание и поведе атаката на Хърватия. Той бе подкрепян от Ивица Олич, Иван Перишич и Иван Ракитич. На вратата застана Стипе Плетикоса, а пред него започнаха Дарио Сърна, Ведран Чорлука, Даниел Бранич, Самир и Лука Модрич.

Камерун ще бъде без звездата си Самуел Ето'о, който бе заменен от Венсан Абубакар. Той си партнираше с Ерик Чупо-Мотинг и Бенджамин Муканджо. На вратата застана Шарл Итанж, в защита започнаха Беноа Асу-Екото, Николас Н'Колу, Аурелен Шеджу и Стефан Мбиа. В халфовата линия Волкер Финке зложи на Алекс Сонг, Жоел Матип Енох Ейонг.

4095562

Първо полувреме

Началните минути на срещата бяха равностойни и без сериозни положения пред някоя от двете врати, а при първото такова Хърватия повече в резултата. Дари Сърна центрира в наказателното поле към Марио Манджукич. Той не успя да играе с топката, но тя стигна до Перичшич, който я върна към непокрития Олич и той вката за 0:1.

Хърватите продължиха да са по-активният в атака тим и в 17-а минута Иван Перичшич можеше да удвои от няколко метра, но Итанж спаси.

4095567

Постепенно обаче те свалиха темпото на игра, но Камерун не успява да се възползва и да сътвори нещо запомнящо се пред Плетикоса. В 21-а минута Стефан М'Биа стреля неточно, а десетина минути по-късно, той пробва опасно центриране в наказателното поле на противника, което бе пресечено.

В 40-а минута ситуацията за Камерун стана много неприятна, тъй като тимът на Фолкер Финке остана с човек по-малко на терена. Един от най-опитните - Александър Сонг си изкара глупав червен картон, след като удари с лакът в гърба Марио Манджукич и логично бе изгонен.

4095563

В края на полувремето Муканджо осъжестви добър пробив през центъра и подаде на Абубакар, който стреля от границата на наказателното поле, но над вратата.

Второ полувреме

Второто полувреме започна по отличен начин за "шахматистите". В 48-а минута вратарят на Камерун сгреши и предостави една топка на Иван Перишич в центъра. Той пробяга половината терен, нахлу в наказателнто поле отляво и от малък ъгъл матира Итанж за втори път.

Малко преди това Самир не успя да излъже стражът на Камерун, а секунди след гола и Манджукич пропусна да вкара. Той бе изведен именно от Самир, но Н'Колу успя да го спре.

Голът на Перишич тотално обезсарчи "неокротимите лъвове" и хърватите бяха тимът, който контролираше събитията на терена. В 59-а минута Дарио Сърна изпълни фаул на дъгата на наказателното поле, но стреля в аут.

4095556

Само две минути по-късно обаче Марио Манджукич вкара за 0:3. Даниел Пранич центрира от корнер, а нападателят на Байерн (Мюнхен) се извиси в наказателното поле и прониза Итанж за трети път.

В 73-а минута резултатът стана разгромен. Влезлият като резерва Матео Ковачич увлече няколко футболисти на Камерун по дясното крило и подаде на друг футболист, влязъл като резерва - Едуардо. Роденият в Бразилия играч стреля към вратата, Итанж изби, но право в краката на непокрития Манджукич, който направи резултата 0:4.

От тук насетне двубоят само се доиграваше, а хърватите предоставиха възможност на своя съперник да организират няколко добри атаки. В 86-а минута Муканджо получи добро подаване в наказателното поле, но не успя да насочи топката във вратата. Малко след това Плетикоса спаси мощен удар с глава на Пиер Вебо.

4095569

Между тези две ситауции Анте Ребич изведе Перишич очи в очи с Итанж, но вместо да се стигне до пети гол Муканжо успя да притича и да избие топката от краката на новото попълнение на Барселона.

Преди мача

Хърватия и Камерун ще затворят втория кръг от груповата фаза на Световното първенство по футбол в Бразилия.

Двата тима изгубиха първите си срещи в надпреварата. Хърватите бяха победени с 3:1 от домакина Бразилия, а мачът се запомни повече със скандалното съдийство на японския рефер Нишимура, който подари дузпа на Бразилия при 1:1.

Сега балканците трябва да докажат, че са били достойни за нещо повече и да вземат трите точки срещу „неокротимите лъвове“, ако искат да играят на осминафинал.

Камерунците пък паднаха от Мексико и също трябва да търсят успех срещу Хърватия, за да не изгубят шансове за класиране напред. Поражение вади и двата тима от сметките, тъй като след равенството помежду си снощи Бразилия и Мексико вече имат по четири точки. Равенство ще запази на теория Камерун и Хърватия в играта.

Ето и програмата на Мондиал 2014 до края на груповата фаза.