Храбрите келти нанесоха първо поражение на Барселона (ВИДЕО И СНИМКИ)

Шотландският Селтик отново доказа, че е неудобен съперник на Барселона, след като тази вечер "детелините" изненадващо победиха с 2:1 каталунския гранд на своя "Селтик Парк".

Така Барса допусна първа загуба в своята група G на Шампионската лига, но оставайки лидер с актив от 9 точки. Селтик пък направи важна крачка към класиране на 1/8-финалите, събирайки 7 пункта след четири изиграни срещи. Трети е португалският Бенфика с 4 точки.

Виктор Уаниама и Антъни Уат донесоха радост на препълнения "Селтик Парк", докато Лионел Меси отбеляза за Барселона в заключителните минути на сблъсъка. В игра за каталунците се завърна Жерар Пике, който повече от месец лекуваше контузия.

Възстановеният от травма Жерар Пике се завърна в групата на Барселона, но бранителят остана на пейката. Вместо него в отбрана стартираха Хавиер Масчерано и Марк Бартра, а Жорди Алба и Даниел Алвеш застанаха на фланговете. Алекс Сонг, Шави и Андрес Иниеста заеха позиции в средата на терена, докато Лионел Меси, Педро и Алексис Санчес оформиха тризъбеца на "лос кулес". Сеск Фабрегас и Давид Вия останаха на резервната скамейка.

Мениджърът на "детелините" Нийл Ленън имаше много проблеми с отсъстващи футболисти, като добрите новини дойдоха от възстановяването на Гиоргиос Самарас. Гръцкият национал зае място в стартовия състав, като заедно с Мику трябваше да тормози отбраната на Барса.

Двубоят на "Селтик Парк" започна с надмощие на гостите, като между 7' и 8' Барселона на два пъти имаше възможност да открие резултата. Първо Алексис не съумя да отбележи, а минута по-късно Лионел Меси получи подаване от Жорди Алба. Аржентинецът стреля, но пращайки топката над напречната греда.

Постепенно се стигна до 23', когато трибуните на "Селтик Парк" изригнаха в един глас. Чарлс Мългрю изпълни корнер пред вратата на Барселона, а топката кацна върху главата на Виктор Уаниама, който матира Виктор Валдес за 1:0.

Така "детелините" откриха резултата във втори пореден мач с каталунците, след като го сториха и при загубата с 1:2 на "Камп Ноу" преди две седмици.

Барса се посъбуди и само две минути по-късно Лионел Меси можеше да изравни резултата. Иниеста подаде към аржентинеца, който стреля, но този път гредата помогна на Селтик.

Нещо подобно се случи и в 36', когато отново гредите се оказаха добър помощник на Фрейзър Форстър. Даниел Алвеш центрира в наказателното поле на шотландците, където Алексис успя да играе с глава, но изпращайки кълбото в десния страничен стълб на вратата.

Двамата треньори не извършиха промени на почивката, като на терена излязоха същите двадесет и двама.

В 56' пред Лионел Меси отново се отвори възможността да запише първи гол, откакто на бял свят се появи първородният му син Тиаго, но Ла Полга отново нямаше късмет. Аржентинецът стреля хубаво от дистанция, но отново Форстър бе на мястото си и парира опита му за изравняване.

Минутки по-късно нов шанс се откри и пред Алексис Санчес, но и чилиецът нямаше ден. "Деветката" на Барса стреля към вратата, но отново Фрейзър Форстър се оказа непробиваем, осъществявайки и двойно спасяване в последствие. В 65' възможност се откри и пред Селтик, но Марк Бартра с решителна намеса не позволи на Мългрю да попари Виктор Валдес.

В 69' се стигна до дискусионен момент на "Селтик Парк", като халфът на гостите Александре Сонг извърши нарушение срещу Мику, вече имайки един жълт картон. Вместо обаче да бъде изгонен, камерунецът бе пожален от рефера, оставайки на терена. Само минута по-късно отново Лионел Меси можеше да реализира, но за пореден път Фрейзър Форстър бе на мястото си, парирайки опита на аржентинеца.

В разстояние на три минути Тито Виланова извърши всичките си три смени в срещата. Жерар Пике се завърна в игра, заемайки мястото на Марк Бартра, докато Сеск Фабрегас и Давид Вия замениха съответно Алекс Сонг и Алексис. В 77' Вия също пробва късмета си за изравнително попадение, но и неговият удар мина над напречната греда.

Последните десет минути също не спестиха емоции на феновете на "Селтик Парк". В 81' вездесъщият Фрейзър Форстър отново се намеси след изпълнение на пряк-свободен удар на Лионел Меси, а минута по-късно немислимото се случи. Тийнейджърът Антъни Уат се възползва от лошо подреждане на испанската защита и излезе очи в очи с Валдес, завършвайки хладнокръвно за 2:0. Попадение, което бе последвано от дружен екстаз между футболисти и публика.

С наближаващия край на срещата "Селтик Парк" вече предчувстваше великолепен успех над каталунския гранд, но последните минути се оказаха напрегнати за шотландците. В добавеното време Лионел Меси все пак стигна до така търсения от него гол, като аржентинецът намали резултата в Глазгоу. Кавалерът на Златната топка осъществи добавка след поредното спасяване на Форстър, давайки надежди на Барса за точка в оставащите минути до края.

Отбраната на Селтик обаче издържа, което и донесе на "детелините" крайно престижен успех над каталунския гранд. Барселона пък стана жертва на многото си пропуски, без да се омаловажава и великолепната игра на Фрейзър Форстър, който за пореден път доказа класата си под рамката на вратата.

szólj hozzá: Celtic - Barcelona 1:0 (Wanyama)

szólj hozzá: Celtic - Barcelona 2:0 (Watt)

szólj hozzá: Celtic - Barcelona 2:1 (Messi)