Холандия празнува след луд мач с Австралия

Холандия спокойно може да празнува класирането си на осминафинал на Световното първенство 2014, след като постигна втора поредна победа в Група В, този път с 3:2 в изключително зрелищен и драматичен мач срещу Австралия на стадион „Бейра Рио“ в Порто Алегре.

Асовете на „лалетата“ Ариен Робен и Робин ван Перси отново се разписаха, а ключовото победно попадение с далечен шут реализира влезлият принудително като резерва Мемфис Депай, не без помощта на вратаря Мати Райън.

Австралия се представи повече от достойно, а въздесъщият Тим Кейхил вкара супергол в края на първото полувреме. В крайна сметка обаче „сокъруус“ на 99% са аут от борбата за второто място в класирането.

4095495

Холандия е лидер с 6 точки, след като постигна 9-та победа в последните си 12 мача и 5-та поредна в двубои от груповата фаза на световни първенства. Чили е втори с 3 точки, като от 22 часа днес на „Маракана“ играе срещу световния шампион Испания. Австралия е последен без актив.

Ариен Робен открадна топката на централната линия на терена и се впусна в предни позиции. Хванатите неподготвени защитници на Австралия не му противодействаха и той необезпокоявано нахлу в пеналтерията, нагласи си топката на левия крак и простреля вратаря Мати Райън - 0:1 в 20-ата минута.

4095470

Това е трето попадение на крилото на Байерн на това Световно първенство по футбол, с което Робен се изравнява със съотборника си при баварците Томас Мюлер.

В 21-ата минута обаче Австралия изравни светкавично с най-красивия гол на турнира до момента - центриране в наказателното поле (почти от центъра) бе проспано от Рон Влаар и Стефан де Фрай, като топката стигна до Тим Кейхил, който с фамозно воле и помощта на горната греда възстанови статуквото - 1:1.

4095472

Това е пети гол на Мондиали за 34-годишния талисман на "сокъруус", като Кейхил е реализирал точно половината голове на тима си на световни първенства.

В 54-ата минута центриране на влезлия като резерва Оливер Бозаник срещна ръката на Дарил Янмаат - съприкосновението бе отблизо, но бранителят спря полета на топката непозволено, като не бе прибрал плътно до тялото си ръката. Миле Йединак с уверен изстрел от бялата точка осъществи пълен обрат и шокира холандците - 2:1.

4095492

Само 180 секунди обаче бяха необходими на "лалетата" да накажат груба грешка в защита на Австралия и отново да възстановят равенството. Влезлият като принудителна смяна Мемфис Депай пусна в коридор в пеналтерията за Робин ван Перси и разсече отбраната на "сокъруус", като един играч на австралийците закъсня и покри засадата. Нападателят на Манчестър Юнайтед без забавяне разстреля Райън за 2:2!

4095493

Асистентът за гола на Ван Перси - Мемфис Депай - с мощен и коварен изстрел от около 25 метра се разписа зрелищно за 2:3, но имаше късмет, че вратарят Мати Райън не се намеси адекватно и допусна през ръцете си топката в мрежата.

Първо полувреме

Въпреки че схемата 5-3-2 бе сменена от холандците на 3-4-1-2, поведението им на терена на бе различно в първия четвърт час на срещата. Това бе сравнително странно, защото едно е да очакваш на контраатака световния шампион Испания, а съвсем друго - да гледаш как австралийските национали разиграват пред очите ти.

4095468

"Лалетата" играеха с минимален разход на усилия, като правеше впечатление, че "сокъруус" без проблеми стигат до позиции за центриране от фланговете, които обаче не изпълняваха прецизно.

В 20-ата минута австралийците направиха груба грешка, като подариха топката на Робен, който самостоятелно подхвана скоростна контраатака. В защитата на "кенгурата" имаше пробойна, която Робен използва и с прецизен изстрел откри резултата - 0:1.

Секунди по-късно обаче Австралия изравни, благодарение на фантастичен гол на Тим Кейхил, който от въздуха засече центриране от дълбочина и забоде топката под гредата за 1:1.

Бързата размяна на попадения повиши темпото в мача, като поведението на съперниците не се промени - Австралия по-стремително и активно търсеше атаките, докато "лалетата" дебнеха.

До края на полувремето Холандия така и не създаде нова опасност, а "кенгурата" имаха два нелоши шанса да осъществят пълен обрат. В 32-ата минута Матю Спиранович стреля много слабо по земя в ръцете на вратаря от добра позиция в наказателното поле.

4095469

Малко преди това Марк Брешано връхлетя на топка, центрирана успоредно на границата на пеналтерията, но прати кълбото над горната греда и пропиля великолепен шанс.

Бруно Мартинс Инди бе изнесен на носилка в края на полувремето след тежък сблъсък с Тим Кейхил, за който лидерът на Австралия получи жълт картон и ще пропусне следващия двубой с Испания.

Второ полувреме

Робин ван Перси, който не се отличаваше с нищо на терена, удари с лакът Матю Спиранович и получи жълт картон в 47-ата минута, който ще го извади от последния двубой в групата срещу Чили.

Уесли Снайдер провокира добра намеса от Мати Райън с удар от дистанция, но като цяло австралийците бяха по-активни в началото на второто полувреме. В 53-ата минута Оливер Бозанич центрира в наказателното поле, а топката се отби от ръката на Дарил Янмаат. Миле Йединак реализира отсъдената дузпа и даде аванс на "сокъруус" - 2:1.

Jedinák Goal Australia vs Netherlands 2 -2...by edi-qrz11

Само 180 минути бяха необходими на "лалетата" да отговорят - Мемфис Депай с хитър пас по земя се възползва от пролука в защитата и намери в наказателното поле Робин ван Перси. Той не бе в засада и без забавяне прати кълбото неспасяемо в горния десен ъгъл за 2:2.

В 65-ата минута Австралия изпусна най-чистото си положение за трети гол, след като Тим Кейхил открадна топката в наказателното поле и я предостави на Томас Ор, който центрира успоредно на голлинията. Матю Леки незнайно защо посрещна топката с гърди и я прати анемично към вратата, но Каспер Силесен нямаше проблем да я улови.

В 68-ата минута Депай с далечен изстрел осъществи нов обрат в мача, като се възползва от неубедителната намеса на вратаря Мати Райън, който не прецени добре полета на топката и я допусна в мрежата си - 2:3.

Очаквания преди мача

Австралия е най-ниско класираният отбор на Мондиал 2014 според подреждането на ФИФА, но това не означава, че няма аргументи за съпротива срещу Холандия. „Лалетата“ излизат на стадион „Бейра Рио“ в Порто Алеге с мисълта, че победа ще им осигури първото място в групата и след втория кръг и ще ги направи първия сигурен участник във фазата на елиминациите.

4095467

Холандия никога не е побеждавала Австралия, като от трите изиграни контроли между двата тима досега „кенгурата“ имат една победа, а две срещи са приключвали наравно. „Лалетата“ се намират в позитивна серия от 11 мача без поражение в редовното време на Световно първенство, като също така са спечелили последните си 4 двубоя от групова фаза.

Състави

4095460

След като схемата 5-3-2 на Луис ван Гаал унищожи световния шампион Испания в предишния двубой, селекционерът на „лалетата“ е избрал 3-4-1-2 за двубоя срещу „сокъруус“.

Пред вратаря Яспер Силесен застават отдясно наляво Стефан де Фрай, Рон Влаар и Бруно Мартинс Инди. Четиримата в халфовата линия са Дали Блинд на левия фланг, Найджъл де Йонг и Джонатан де Гузман в средата и Дарил Янмаат вдясно.

Уесли Снайдер отново ще изпълнява ролята на звеното между средната линия и убийственото дуо в атаката Ариен Робен и Робин ван Перси.

4095457

Талисманът на Австралия Тим Кейхил отново ще тормози защитниците на противника като самотен нападател. Зад него пак е поставен Марк Брешано, като двамата излизат в рекордния за страната си 8-ми мач от световни шампионати.

Треньорът на австралийците Анге Постекоглу разчита на схема 4-2-3-1, като освен Брешано, зад нападателя Кейхил на двата фланга са се подредили Томи Ор и Матю Леки. Мат МакКей и Миле Йединак отново ще имат отговорната задача да разпределят действията в средата на терена.

Квартетът в отбрана е изграден отдясно наляво от Райън МакГоуан, Алекс Уилкинсън, Матю Спиранович и Джейсън Дейвисън, като вратар е Мати Райън.