Хофе се класира за ШЛ, Хамбургер изпадна за пръв път в историята

снимка: twitter.com

Хофенхайм надви Борусия (Дортмунд) с 3:1 у дома в последния 34-и кръг на Бундеслигата, за да завоюва директна квота за Шампионската лига през следващата кампания. С трите точки възпитаниците на Юлиан Нагелсман изпревариха по голова разлика "жълтите", като ги водят с 1 гол. Играчите на Петер Щьогер също ще играят в най-комерсиалния турнир, тъй като и те имат 55 пункта и заемат 4-о място.

Двубоят започна с акция на гостите, които чрез Рафаел Герейро се опитаха да излязат напред в резултата. Португалецът лесно се измъкна от защитата на Хофе на два пъти. Първият приключи с удар в аут, а при второто положение Оливер Бауман отрази изстрела на левия бек на „жълтите“.

От другата страна Крамарич изпробва рефлекса на Роман Бюрки, който бе непоколебим. Не такава бе ситуацията за вратаря на гостите в 26-ата минута. Тогава той направи страшен гаф, с който позволи на Хофе да излезе напред. Върната топка към стража мина под крака му, а той се забави с избиването и кълбото попадна в Андрей Крамарич. Халфът на домакините стреля по земя и с премерен удар откри резултата.

Веднага след гола Адам Шалай от домакините имаше шанс да покачи на 2:0. Той остана сам очи в очи срещу Бюрки, но не успя да копне топката над вратаря. От другата страна Андре Шюрле направи непростим пропуск в 34-ата минута. Той бе изведен зад отбраната на Хофенхайм и потърси един от ъглите на полуопразнената врата, а топката премина не само покрай Бауман, но и покрай страничния му стълб.

В 58-ата обаче Марко Ройс изравни и накара домакините да се задействат, за да завоюват квотата си за Шампионската лига. Те отговориха подобаващо само 5 минути по-късно, когато Адам Шалай преодоля Бюрки и изведе Хофе напред в резултата. Крайното 3:1 пък фиксира Павел Кадержабек в 73-ата минута.

Под чертата остана Байер (Леверкузен), който надви у дома с 3:2 Хановер. "Аспирините" ще играят в Лига Европа, както и РБ Лайпциг. Вицешампионите от миналата година надвиха Херта с 6:2 като гост и заеха 6-о място.

Хамбургер пък отпадна за пръв път в историята си, след като победи с 2:1 Борусия (Мьонхенгладбах), но отпадна заради успеха на Волфсбург с 4:1 над Кьолн. Така Волфсбург ще играе плейаут с Холщайн Кийл от Втора Бундеслига, а Хамбургер е за пръв път в долното ниво от 1963 година, когато е създадена Бундеслигата.

Шампионът Байрен (Мюнхен) пък завърши сезона със загуба 1:4 у дома от Щутгарт.