Груба колективна грешка попречи на младежите да бият Австрия

Младежкият национален отбор на България не се възползва от отличната си възможност да поведе в квалификационна група 10 за Европейското първенство и завърши 1:1 с връстниците си от Австрия. На Градския стадион в Ловеч младите „лъвове" откриха рано резултата, благодарение на страхотен гол от 25 метра на Александър Тонев, но в 78-ата позволиха на елементарно центриране да бъде засечено с глава от Дибон в мрежата ни за 1:1.

За съжаление на възпитаниците на Михаил Мадански, те не можаха да се изкачат временно на първо място в класирането и да натрупат аванс пред основния си конкурент за втората позиция Шотландия. Приетият за фаворит Холандия продължава да е лидер с 9 точки, а островитяните и българите имат по 8 пункта. Австрия е на 4-та позиция с 5 точки, докато Люксембург е последен без актив.

На 29-ти февруари догодина Шотландия приема Холандия, след като вече надви „лалетата" като гост. На 31-ви май пък младите „лъвове" ще домакинстват на Шотландия в директен сблъсък за второто място, което също би могло да даде шанс на нашите да се класират.

По регламент на Европейското първенство ще се класират 10-те лидери на групите, плюс трите втори отбора с най-добри показатели.

Младите „лъвове" започнаха много устремено двубоя и от самото начало владееха повече топката, за да докажат, че ще търсят ранен гол, който да успокои играта им по-нататък. И в действителност още преди да е изминал и четвърт час, бившият офанзивен халф на ЦСКА и настоящ на Лех Познан Александър Тонев порази вратата на австрийците.

В 12-ата минута Тонев пое кълбото на около 25 метра от голлинията и тъй като нямаше съотборник до себе си, реши да стреля моментално. Ударът му се получи отлично и с коварна парабола преодоля стража на гостите Радлингер, за да открие резултата по прекрасен начин - 1:0.

За съжаление на наставника на младежите Михаил Мадански, след попадението наистина настъпи спокойствие в редиците ни, но то бе дори повече от необходимото. До края на полувремето българите не погледнаха отново сериозно към противниковата мрежа, но въпреки това се държаха добре на терена до последните десетина минути, когато допуснаха Австрия прекалено близо до наказателното си поле.

Натискът на гостите доведе само до едно чисто голово положение и то на практика беше реализирано, но голът с глава на Холцхаузер беше отменен, заради засада. В крайна сметка и Стефано Кунчев на няколко пъти се намеси авторитетно, за да предотврати главоболия за целия български щаб, но определено поведението на младежите ни в края на първата част не бе авторитетно.

След почивката ситуацията на терена не се промени особено, но за наше щастие в завършващата фаза на атаките си австрийците не демонстрираха концентрация. Зрителите на Градския стадион в Ловеч изтръпнаха в 50-ата минута, когато Тигъл нахлу в пеналтерията ни и центрира успоредно на голлинията, но изстрелът на Алар премина на половин метър от гредата.

„Червено-черните" продължиха да тормозят отбраната ни в следващите минути, но сякаш им липсваше класа в предни позиции, за да разгърнат акциите си по-качествено.

В 64-ата минута дойде и първата опасност пред вратата на Радлингер, като резервата Самир Аяс се пребори за топката на границата на наказателното поле и я върна за Тонев, чийто изстрел с левия крак бе отразен с вещина от австрийския страж.

Малко по-късно отново се отвори шанс за младите „лъвове" да покачат преднината си, но след разбъркване в пеналтерията на гостите удар на Александър Цветков бе блокиран. Секунди след това пък реферът от Турция Толга Юскалфа категорично ощети българите, защото не отсъди фаул на границата на наказателното поле срещу Аяс и не декорира поне с жълт картон за играч на Австрия.

В 75-ата минута гостите бяха много близо до изравнянването но поредната точна намеса на Стефано Кунчев го предотврати - Холцхаузер насочи кълбото опасно с глава, но стражът на Славия спаси акробатично.

За съжаление в 78-ата минута след центриране от пряк свободен удар до тъчлинията цялата отбрана на „лъвовете" се държа като препарирана и Дибон спокойно напредна, за да засече топката с глава в мрежата на безпомощния този път Кунчев - 1:1.

Възпитаниците на Мадански можеха бързо да си върнат водачеството, но диагонален шут на Радослав Кирилов бе отклонен с върха на пръстите от страна на Радлингер.

До края на редовното време българите пробваха натиск, но той беше прекалено стихиен, за да доведе до нови голови положения. По този начин нашите младежки национали изпуснаха голям шанс да поведат в квалификационната си група.