Гришо си върна на Гулбис и е на 1/2 финал в Акапулко

снимка: БТА/XINHUA

Първата ракета на България Григор Димитров се класира за първия си полуфинал през тази година, след като се наложи с 3-6 7-6(2) 7-5 над 18-ия в света Ернест Гулбис от Латвия на турнира в Акапулко (Мексико).

Така 22-годишният хасковлия взе реванш за загубата си от латвиеца в Ротердам преди две седмици. Достигането до 1/2-финалите донесе на българина и 67 570 долара от наградния фонд и 180 точки за ранглистата на ATP, благодарение на които по всяка вероятност ще се завърне в топ 20.

Следващият съперник на Гришо в Акапулко е Анди Мъри, срещу който първата ни ракето все още няма спечелен сет от три изиграни мача. Ще вземе ли Григор реванш и от шотландеца - това ще разберем в събота от 06:00 часа българско време.

Двубоят започна с пробив на Григор Димитров, но вместо да се стъписа, латвиецът веднага го върна. Последва нов пробив за Гришо, но само след малко бе регистриран четвъртият пореден гейм, в който сервиращият не може да спечели подаването си, в случая Димитров и така всичко започна отначало при 2:2.

В следващите няколко гейма двамата тенисисти закрепиха сервиса си и съумяваха да печелят геймовете си след лошия старт. Стигна се до 5:4 в полза на Гулбис и сервис на Григор за оставане в първия сет. За съжаление точно тогава ръката на 22-годишния хасковлия трепна и той допусна двойна и две непредизвикани грешки, давайки три сетбола на съперника си.

Димитров отрази първите два, но след това нова непредизвикана грешка от ракетата му донесе трети пробив за латвиеца в първата част, който се оказа с цената на успеха в сета - 6-4.

4069547

Вторият сет стартира подобно на първия - с пробив на Гришо. Този път той успя да го затвърди, а след това и Гулбис задържа подаването си, за да се стигне до нов пробив и ново равенство - 2:2. След това двамата продължиха да печелят подаванията си, като до нов пробив не се стигна и втората част трябваше да бъде решена след изиграването на тайбрек.

Той започна с два поредни минипробива за 2:2, след което нервите на Ернест Гулбис не издържаха и след като отново загуби точка при свой сервис - в яда си той потроши ракетата си, удряйки я в корта. Резултатът от това бе пет поредни точки в актива на Григор Димитров и равенство в сетовете.

За разлика от предишните два - решителният трети сет тръгна с предимство на сервиращите, а първи своя удар нанесе Григор, който проби съперника си за 4:2, но за съжаление не успя да затвърди предимството си и допусна Гулбис да спечели още следващото му подаване, за да започне всичко отначало.

След това пробивите секнаха и двамата задържаха подаванията си, за да се стигне до 6:5 за Димитров и сервис за латвиеца. Нервите на Гулбис отново не издържаха, като този път той не си го изкара на ракетата, но за радост на българина допусна две двойни и една непредизвикана грешка. Това доведе до мачбол за Григор, който се възползва още от първата си възможност и затвори мача - 7-5 след повече от два часа и половина битка на корта.