Гришо показа зъби, но болки в китката спряха устрема му срещу Федерер (ВИДЕО + СНИМКИ)

Отново Роджър Федерер се оказа препятствието, което спира Григор Димитров. Този път това се случи в третия кръг на първия за годината турнир от Големия шлем Austalian Open, като Маестрото от Базел се наложи с 4:6, 6:3, 1:6, 4:6 за около два часа и 40 минути на "Род Лейвър Арина".

Тази среща бе повече от специална за ФедЕкс, който записа победа №300 в кариерата си в турнири от Голямата четворка, като единствено Мартина Навратилова има повече - 306.

4152731

По време на двубоя Димитров показа и силни и слаби страни, а безспорно най-добрата му игра бе във втората част. Ключов за загубата му се оказа краят на четвъртия сет, в който той изпитваше болки в дясната си ръка, заради което получи и медицинска помощ. Мощта на сервисите му драстично спадна, като той започна да сервира със скорост от около 170-180 км/ч. Въпреки това той не се отказа, опита да направи немислимото и да обърне бившия №1, но и носителят на 17 титли от Големия шлем се развихри в последните два сета и не позволи изненада.

Първи сет

Григор спечели жребия преди началото на срещата и избра да сервира. Още при първата точка той прати топката в мрежата, но отговорът не закъсня - ас със скорост 204 км/ч за 15:15. Последваха грешки и от двете страни на полето и се стигна до равенство при 40:40. Нов ас на българина и грешка на швейцареца доведоха до първи гейм на сметката на сервиращия.

Срещата се забави с 10-тина минути, след като над Мелбърн заваля дъжд и организаторите прекъснаха мача, докато покривът над "Род Лейвър Арина" бъде спуснат.

Веднага след това Маестрото застана на линията за сервис, допусна изоставане от 15:30 след форхенд в аут, но последваха мощни сервиси, с което той изравни резултата. Във втория си сервис гейм Григор вкара само веднъж първи сервис и това се отрази на играта му, като Федерер стигна до точка за пробив при 30:40. След това обаче българинът пласира два мощни начални удара, а бекхенд аут на противника му помогна да спечели подаването си за 2:1.

Федерер от своя страна показа спокойствие, когато сервира и без проблем изравни след сервис гейм на 0. Удар с рамката на ракетата и бекхенд в мрежата на ФедЕкс дадоха преднина на хасковлията в подаването му - 40:15. Две грешки на 27-я поставен обаче изравниха резултата, но веднага след това дойде ас №3 и нова грешка на Федерер за 3:2 в полза на сънародника ни.

Рекордьорът по титли от Големия шлем отново стигна лесно до 40:0, позволи да се стигне до 40:30, но нов мощен начален удар по правата му помогна да изравни за 3:3. Мрежата помогна на бившия №1 при 15:15, а след уинър от бекхенд той се добра до 15:40. Още на следващата точка, той бе там, където играе най-добре - на мрежата - и без проблем реализира първия пробив в мача за 3:4. Последва очаквания лесен сервис гейм, като статистиката показва, че при последните 18 точки на свой сервис, швейцарецът е спечелил 15 от тях. Последва спад в играта на Димитров и това доведе до 0:40 на негов сервис. Ас и други два мощни сервиса помогнаха за изравняването. Българинът показа и добра игра от дъното на корта, като на два пъти принуди противника си да сбърка и спечели подаването си, намалявайки за 4:5.

Федерер избра неподходящ момент да изиграе най-слабия си гейм от началото на мача, като позволи на българина да стигне до точка за пробив при 30:40. Последва обаче сериозна бомбардировка, на която хасковлията не ударжа и след ас по диагонала, Маестрото затвори сета в своя полза - 4:6.

4152734

Втори сет

Втората част започна с ас на Григор, а след няколко добри отигравания той спечели подаването си - 1:0. Федерер поведе в сервис гейма си с 40:0, но добри отигравания на българина от дъното на корта изравниха до 40:40. Последва излизане на мрежата за световния №28, което принуди швейцарецът да сбърка и това значеше втора точка за пробив пред Гришо. Нов мощен сервис обаче възстанови равенството в гейма, а веднага след това и сервиращият излезе на мрежата, като очаквано стигна до печеливша комбинация. Веднага след това той отново бе в близост до мрежата, но този път сънародникът ни наделя и изравни за 40:40. Макар и с леки затруднения, Федерер все пак спечели подаването си - 1:1.

За първи път от началото на срещата Григор изигра един спокоен гейм, в който всичко му се получаваше - от сервиса, до завършващия удар. Малко изненадващо Федерер направи три грешки подред на своя серви гейм и това позволи на Димитров да стигне до 0:40. Нова непредизвикана грешка на световния №3 доведе до първи пробив в подаването му - 3:1.

Гришо отново имаше труден сервис гейм, стигна се до точка за връщане на пробива, която обаче бе отразена с прекрасен бекхенд. Последва ново дълго разиграване, което бе спечелено от 28-я в света, а грешка на мрежата на Федерер доведе нещата до 4:1. Макар и трудно, швейцарският Маестро спечели подаването си и спря похода на противника си, който записа три поредни гейма на сметката си.

Последва обаче спад и в играта на Димитров, който допусна изоставане с 15:40, което даде шанс на опонента му да се върне в сета. При първата възможност Федерер избърза с удара си и го изкара в аут, а при втората, серия бомбастични форхенди на Димитров му помогнаха да стигне до 40:40. Не виждана грешка от бекхенд на ФедЕкс даде предимство на българина, а това доста изнерви швейцареца, който демонстрира недоволството си с мощен вик. Нова грешка на Роджър помогна на българина да се измъкне от трудната ситуация и да поведе с 5:2. Последва скоростен гейм за Федерер, спечелен на 0.

Мощно начало за българина, с прецизно излизане на мрежата му помогна да спечели първата точка в 9-я гейм на втория сет. Поредна грешка от ръката на бившия №1 и страхотен форхенд на Гришо му спечелиха три поредни сетбола. Първата бе спасена след дълго разиграване, което бе завършено с воле от посрещащия. Форхенд от ракетата на носителя на 17 титли от Големия шлем, който излезе около половин метър в аут, донесе успеха на Димитров във втората част, с което той изравни резултата в сетовете - 1:1.

4152733

Трети сет

Федерер сервираше в началото на третия сет и малко трудно, но все пак стигна до успех на свой начален удар и откри резулата - 0:1.

Григор от своя страна не започна толкова добре третата част - двойна грешка, форхенд в аут и минаващ удар на швейцареца доведоха нещата до 0:40. При първата точка за пробив №3 в схемата отправи своя ретур в мрежата, но след това компенсира и реализира втория си пробив в мача от 9 възможности. Нов безкомпромисен сервис гейм за швейцареца удължи серията му на три поредни, като статистиката показва, че от началото на сета той не е допуснал нито една непредизвикана грешка, за разлика от миналия, в който инкасира цели 18.

Серията на най-успешния тенисист бе спряна, след гейм на 0 от Димитров. Федерер обаче направи абсолютно същото и спечели подаването си без да дава точка на противника.

Българинът започна добре шестия гейм, като поведе с 40:15, но непредизвикана грешка, а след това и двойна такава доведоха до равенство. Единственият печеливш от това бе противникът му, който си спечели точка за пробив, която бе с цената на скрит сетбол. Бекхенд в аут от ракетата на Григор сложи точка на спора в сета, като авансът на швейцареца вече бе два пробива - 1:5. Федерер от своя страна обаче показа слабост, докато сервираше за сета и направи две двойни гршки, които доведоха до 15:40, но с два мощни сервиса той изравни - 40:40. Сетът бе затворен още при първата възможност след бекхенд в мрежата на Димитров.

4152732

Четвърти сет

Мощните и добре насочени сервиси помогнаха на Григор да стартира четвъртата част с леко предимство - 1:0. Българинът стигна до 0:30 в първото подаване на противника за този сет, но не успя да се добере до точка за пробив - 1:1.

Веднага след това той имаше труден сервис гейм, но в крайна сметка измъкна подаването си и отново поведе - 2:1. Последва обаче гейм на 0 в полза на ФедЕкс, с което той отново изравни резултата в сета.

Григор започна слабо третия си сервис гейм в тази част, като позволи на противника да стигне до 0:30. Въпреки че изравни резултата, в крайна сметка нашенецът се пропука и Маестрото излезе с "едни гърди напред". Българинът отговори подобаващо в следващия гейм, като стигна до точка за връщане на пробива, само че не получи шанс да играе за нея. Въпреки че се стигна до равенство, четирикратният шампион в Мелбърн спокойно стигна до успеха в своя сервис гейм и затвърди пробива си - 2:4.

В последните няколко гейма се видя, че най-добрият български тенисист има проблем с дясната китка, което пречеше най-вече на началния му удар, чиято скорост драстично спадна. Въпреки това той даде всичко от себе си, спаси три брейкбола, които бяха с цената на скрит мачбол за Федерер и в крайна сметка намали за 3:4. Федерер имаше леки спънки, създадени от Гришо, по пътя към 5:3, но в крайна сметка швейцарецът спечели подаването си и се доближи максимално до победата в мача.

4152744

Българинът спечели подаването си на 0 след серия не толкова бързи, колкото добре пласирани сервиси, които принуждаваха световния №3 да греши при ретурите си. След грешка от бекхенд по правата, Федерер стигна до два мачбола. Първата точка бе спасена след като швейцарецът направи пета двойна грешка. Въпреки това последва мощен такъв веднага след това, след който ФедЕкс завърши мача с форхенд по диагонала.

4152736

Двамата тенисисти до момента са се срещали общо 4 пъти в тура, като носителят на 17 титли от Големия шлем печели всичките, а в последния мач помежду им, на 1/4-финал в Бризбейн, Австралия, хасковлията за пръв път печели сет.

Гришо започна с лесна победа в турнира, след като победи с 6:3, 7:6, 6:3 Паоло Лоренци от Италия. Във втория кръг сънародникът ни пък надделя над аржентинския квалификант Марко Тругнелити с 6:3, 4:6, 6:2, 7:5.

ФедЕкс пък стартира с лесен успех над грузинеца Николоз Башияшвили с 6:2, 6:1, 6:2. Последва и успехът над Александър Долгополов 6:3, 7:5, 6:1, който му уреди срещата с хасковлията.