Григор затрудни Мъри, но не успя да стигне мечтания 1/2-финал в Банкок

Ракета номер едно на България Григор Димитров отново не успя да запише заветната победа над тенисист от Топ 10, която щеше да го превърне в първия българин, достигнал до 1/2-финал на турнир от ATP сериите.

В Банкок 20-годишният хасковлия загуби срещата си от Топ 8 срещу световния №4 Анди Мъри, но се представи отлично срещу именития си съперник, допусна едва два пробива за победата на шотландеца с 6:4, 6:4 и напусна корта с гордо вдигната глава.

Григор започна мача уверено и взе първото си подаване без проблем, благодарение на оръжието си от вчера - силния сервис. Мъри обаче му отвърна със същото и изравни след дълго разиграване и топка на Димитров, излязла на сантиметри в аут.

С пореден великолепен начален удар и отигравания от форхенд, Гришо отново поведе в резултата, а в следващия гейм той надмина и тези си постижения. Хасковлията предизвика бурни овации на трибуните, стигайки до две възможности за пробив, последвани от още една, но опитният Мъри запази самообладание и се спаси, къде с лека неточност от страна на българина, къде със силния си сервис - 2:2.

Съперниците размениха по още два гейма за 4:4, в които Григор впечатли с красива точка на мрежата, стабилен втори сервис и отлично поведение на свое подаване, които видимо озадачиха шотландеца. Правеше впечатление, че до този момент българинът се справяше чудесно със задачата си да избягва дългите разигравания - специалитет на световния номер 4.

В деветия гейм на двубоя обаче ракета номер едно на Великобритания си заработи първа реална възможност да заплаши подаването на Григор, а след неговата първа двойна грешка в мача Мъри получи три брейкбола. Първият от тях бе спасен, но при втория шотландецът надхитри младия българин и нанесе своя удар - 5:4 и свой сервис.

Типично в стила на тенисистите от световния елит, Мъри се възползва максимално от предимството си, дошло в точния момент и спечели подаването си, а с него и сета - 6:4.

Шотландецът продължи да тормози Гришо и стигна до равенство в първия гейм на втория сет, но отново сервисът на българина го измъкна от трудната ситуация. Ролите се размениха на подаването на Мъри, но и той успя да удържи и изравни - 1:1.

Димитров отново излезе напред в резултата без особено трудности - 2:1, но Мъри продължи да се държи опасно близо до българина, догонвайки го на свое подаване. Събитията на корта останаха непроменени в хода на втория сет, в който Гришо регистрира още няколко чудесни удара срещу именития си съперник и не спря да се бори за успеха.

За жалост за българските фенове на тениса и Григор, събитията от първия сет се повториха едно към едно и Мъри записа решителен пробив в най-неподходящия момент и поведе със съкрушителното 5:4. За разлика от предния сет обаче, този път Григор сам имаше принос за пробива с няколкото си непредизвикани грешки, които допълнително улесниха задачата на шотландеца.

Той отново бе безкомпромисен въпреки опитите на българина да се върне в мача и така Мъри си осигури място на ½-финалите на турнира след 6:4, 6:4 срещу родния талант.

За Гришо остава утехата, че той се представи на ниво срещу именития си опонент и 45-те точки от надпреварата, които по всяка вероятност ще го изкачат с няколко места в световната ранглиста до номер 70.