Григор си уреди мач с Джокович след победа над Миша Зверев

Нашият Григор Димитров започна успешно защитата на титлата си в Синсинати и преодоля втори кръг, елиминирайки неудобния левичар Миша Зверев със 7-6(5) 7-5, подобрявайки баланса си срещу него на 4-0. Мачът започна с няколко часа закъснения заради дъжд, а в началото на двубоя шампионът трябваше да превъзмогне значителен спад в играта си.

Следващият опонент на победителя е Новак Джокович, срещу когото има 1 успех и 7 поражения. Последният мач между двамата бе този сезон в Куинс, когато сърбинът се наложи в последователни сетове, а последната им среща на хард на открито е от Пекин 2014 г., когато отново бившият №1 триумфира. Единствената победа на Григор е от Монте Карло през 2013 г.

В началото на мача форхендът на първата ни ракета просто не работеше. След само 11 мин. игра шампионът от миналия сезон вече имаше 7 непредизвикани грешки, а с подобна статистика нямаше как да се очаква нещо добро. Димитров допусна ранен брейк на 15 в първия си сервис гейм, а впоследствие не успя да постави под напрежение подаването на съперника си.

Както и се очакваше, на първи сервис Миша излизаше на мрежата и отиграваше майсторски волета, докато на втори бе достатъчно солиден от основната линия. Първите проблеми за Зверев дойдоха в шестия гейм, когато германецът неутрализира четири топки за рибрейк, но на петата се пропука и пробивът бе върнат – 3-3.

Въпреки прекалено многото пропуски от форхенд Григор продължаваше да търси линиите и да бъде агресивен. В деветия гейм топ тенисистът ни навакса изоставане от 0-30, а при 40-30 сложи точка на частта с ас. После си гарантира и поне тайбрек, взимайки подаването си на нула – 6-5.

До дълъг гейм се стигна, а той започна с три поредни мини-пробива. Димитров пръв записа точка, когато подава и поведе с 3-1, а двамата размениха полетата при 4-2. При 4-3 българинът направи двойна грешка, но взе следващата точка на собствен сервис. След това при 5-4 пласира пасинг шот на линията, с който си спечели два сетбола и се възползва от втория – 7-6(5).

Началото на втория сет бе коренно различно за Димитров от това на първия. До 2-2 първата ни ракета направи четири аса и игра в 60% от случаите на първи сервис – 2-2. Зверев също контролираше точките, когато вкарва топката в игра, а в шестия гейм демонстрира ефективност и при посрещане, като на няколко пъти премина в добри контраатаки, но до брейкбол не стигна – 3-3.

Първите брейкболи дойдоха в седмата част на сметката на световния №5, който поведе 15-40. Григор не се възползва от първия си шанс, а на втория прати ретур на втори сервис в мрежата – дюс, преди да остави съперника си да се измъкне – 3-4.

Последваха няколко бързи сервис гейма, като в единадесетата част Димитров отново стана опасен от посрещане и дръпна 15-40. Този път още на първия скрит мачбол влезе в разиграването с дълбок ретур и с няколко гръмотевични форхенда разпиля Зверев – 6-5.

При този резултат бившият №3 сервираше за победата и остана непоклатим – 7-5.