Григор отново загуби спечелен мач, черната серия на Ролан Гарос продължава (ВИДЕО)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отново загуби откриващия си мач във втория за годината турнир от Големия шлем Ролан Гарос.

След като през 2014 отпадна в първи кръг от Иво Карлович, а година по-късно направи същото срещу Джак Сок, тази година на пътят му застана Виктор Троицки, който го надви след 2:6, 6:3, 5:7, 7:5, 6:3.

По този начин хасковлията записа трета поредна загуба в Париж и четвърта поредна за годината.

Българинът играеше добре във всички сетове с изключение на петия. Пръв стигаше до пробиви, но в края на сета позволяваше резултатът да бъде изравнен, като това му изигра лоша шега в сет №4.

Първи сет

Григор Димитров започна срещата със свой начален удар, но още при първата точка записа двойна грешка. Първото по-дълго разиграване в срещата бе спечелено от Виктор Троицки за 30:30, като сервиращия предимно се защитаваше с удари от дъното. При 40:30 Гришо изпъллни прекрасен сервис по диагонала и с втория си ас за деня поведе в резултата.

Сърбинът също не започна добре в първия си сервис гейм и позволи на противника да поведе с 0:40. Нова грешка на Троицки след удар във филето, който изкара топката в аут, помогна на сънародника ни да пробие за 2:0. Последва труден гейм за българина, в който той изоставаше с 0:30, но съумя да измъкне подаването си след добро излизане на мрежата.

Гейм №4 бе доста по-продължителен от предходните, но причината за това не бе качествената игра, а многото грешки, които двамата допуснаха. Българският тенисист пропусна три точки за нов пробив, а 24-ят в света спечели подаването си от четвъртия опит - 3:1. Статистиката показа, че въпреки резултата, българинът е вкарал малко над 20% от първия си сервис и това не се промени в петия гейм. Този път обаче това даде резултат и Троицки стигна до 30:40, а форхенд в аут на хасковлията му гарантира връщане на пробива - 3:2.

Вместо да видим поддем в играта на сърбина обаче, той направи три непредизвикани грешки, а след ново добро излизане на мрежата, Димитров направи нов пробив за 4:2. Този път българинът не остави никакви шансове на Троицки дори да си помисли за нов пробив. Бърз гейм на сметката на №36 в света го доближи до спечелването на първата част - 5:2.

Григор успя да приключи първата част при подаването на противника, след като регистрира втори подред и общо трети пробив от началото на срещата за 6:2.

4156639

Втори сет

Вторият сет започна със сервис на Димитров, като още в началото допусна две грешки за 0:30, а нивото на игра на поставеният под №22 се покачи. Очаквано това доведе до пробив в подаването на сънародника ни.

Макар и с леки затруднения, Троицки в крайна сметка спечели подаването си, след като изоставаше с 0:30 и по този начин удвои преднината си за 2:0. Хасковлията започна слабо и втория си сервис гейм, след като допусна четвърта двойна грешка от началото на срещата - 0:30. Последваха обаче четири поредни бомбени сервиса, които се стовариха в полето на посрещащия, което помогна на нашето момче да измъкне подаването си - 2:1.

Гришо изпусна възможността да изравни резултата, след като стигна до равенство при подаването на Троицки, но не успя да се възполза от възможността и сърбинът поведе с 3:1. Последва нов гейм, в който се стигна до равенство, като преди това българинът изпусна две точки за 3:2. В крайна сметка той спечели подаването си и намали резултата.

Троицки отново увеличи аванса си от два гейма, след като спечели най-лесния си сервис гейм от началото на мача, като голяма помощ му оказа началният му удар. Отговорът на нашенеца не се забави и той бързо доведе нещата до почивка, след като спечели подаването си на 0.

Темпото на игра видимо се вдигна, след като геймовете вървяха скоростно благодарение на силните сервиси и на двамата. За около минута Троицки спечели подаването си, без да оставя шансове на Гришо. Последва слаб гейм за 36-я в света, който спечели първата точка, а след това направи три поредни грешни отигравания, за да се стигне до два сетбола за посрещащия. Първата точка бе отразена с точно премерен форхенд от ракетата на хасковлията, но последва грешка, която означаваше втори пробив и сет в полза на Троицки - 6:2, 3:6.

4156640

Трети сет

Третата част започна с по-добра игра на Григор, който от началото притисна съперника, стигна до равенство и с по-настойчива игра стигна до точка за пробив и я спечели - 1:0.

Ракета №1 на България имаше леки затруднения в подаването си, след като поведе с 40:15 и направи непредизвикана грешка. Последва обаче мощен ас, с който затвърди пробива и поведе с 2:0. Троицки старитра спокойно третата част в сета, поведе с 30:0, но допусна изравняване, което доста го изнерви и неприлични думи започнаха да огласят корт №3. Това обаче сякаш го успокои и с две бързи точки той записа първи гейм в третия сет.

Гейм №4 бе изпълнен с красиви отигравания и от двете страни, като Димитров спечели подаването си за 3:1. Последната точка в гейма бе след прекрасно изпълнение на българина. Той направи красиво стопволе, което накара феновете на тениса на корт №3 да ръкопляскат силно. Последва сравнително лесен гейм в актива на сърбина, но в играта му личеше нервността, а и постоянно имаше реплики към треньорския щаб.

Гришо поведе с 30:0, след което обаче направи две поредни двойни грешки и допусна друга непредизвикана, за да се стигне до точка за връщане на пробива в полза на Троицки. Веднага след това Димитров игра доста рисково, но съдбата му се усмихна за 40:40. Веднага след това очертанията на корта намери и първият му сервис, което моментално му донесе предимство в гейма. Бекхенд в мрежата на противника пък помогна за нов гейм на сметката на Григор - 4:2. №22 в схемата на турнира спокойно изигра подаването си, след като нашенецът сякаш се пазеше за своите подавания и не даваше 100% от себе си в търсене на още един пробив.

В осмия гейм от сета непредизвиканите грешки на двамата се изравниха - по 38. Българинът стигна до 40:0 и имаше празен корт пред себе си, но потърси линията и изкара с малко в аут. Последва и двойна грешка за 40:40, която бе под №7 за нашенеца днес. Последваха равенства, а в крайна сметка сърбинът се оказа по-търпелив и в крайна сметка проби за 4:4. Без особени проблеми сърбинът записа втори пореден гейм на сметката си и с това поведе с 5:4.

Притиснат до стената, българският тенисист показа стабилна игра и след неколкократна помощ от филето, той спечели подаването си за 5:5. Двойна грешка в много важен момент - при 30:15, помогна на Димитров да се доближи до мечтания пробив. При 40:40 той предприе рисковано действие, което се отплати обаче с форхенд аут от ракетата на сервиращия. Нов аут от ракетата на Троицки пък гарантира на сънародника ни аванс от 6:5 и възможността да сервира за третата част.

В крайна сметка Димитров измъкна третата част, като най-голям помощник в последния гейм за него бе началният му удар - 7:5.

4156646

Четвърти сет

Още в откриващия гейм на тази част, световният №36 показа, че няма намерение да играе пет сета и постигна пробив.

Последва доста труден сервис гейм за хасковлията, но в крайна сметка след равенство, той успя да спечели подаването си и да поведе с 2:0 в сет №4. Сърбинът имаше проблеми и във втория сет, в който подаваше, но в крайна сметка след 30:30 спечели две поредни точки и записа първи гейм за сета.

Троицки видимо отпусна ръката след допуснатия пробив в началото на сета. Последваха удари, които затрудниха максимално българина, а това си пролича в гейм №4, когато се стигна до точка за пробив на сметката на сърбина. Тя бе моментално отразена, а със сервис в тялото, Григор спечели подаването си и поведе с 3:1.

Гришо видя, че противникът му е изнервен и започна единствено да връща топката, като Троицки опитваше да търси сложни отигравания, които водиха до грешки. Сърбинът водеше с 15:40 в своето подаване, но се стигна до равенство. След четири равенства и спасени две точки за пробив, сръбският тенисист в крайна сметка спаси подаването си и за момента все още е в битката за сет №4. Сравнително лесно нашенецът спечели подаването си, за да поведе с 4:2, след като противникът му правеше огромен брой грешки.

Бъгарският тенисист поведе с 0:30 на сервис на Троицки, но сервиращият показа характер и спечели четири поредни разигравания, за да се задържи в мача, намаляйки резултата за 4:3. Сърбинът изведнъж сякаш заигра друга среща, след като се отърси от проблемите си до момента. Той направи няколко страховити отигравания, с които накара сънародника ни да сбърка или въобще да не играе с топката. Троицки предимно играеше на бекхенда на нашето момче и в крайна сметка Димитров бе пробит за 4:4.

Повлиян от силните си изяви на корта, поставеният под №22 на турнира спечели и подаването си, за да поведе с 5:4. Гейм №10 започна идеално за сънародника ни, който поведе с 40:15, но допусна изравняване след две неудържими атаки на Троицки. В крайна сметка сънародникът ни измъкна подаването си за 5:5.

Гришо тръгна добре в решителната фаза на сета, като поведе с 0:30, допусна изравняване, но в все пак се добра до точка за пробив, която обаче бе пропиляна след бекхенд слайс в аут. Последваха две поредни точки за Троицки, преди сърбинът да направи нова грешка за второ равенство. В крайна сметка ракета №2 на Сърбия спечели подаването си и поведе с 5:6.

Последва слаб сервис гейм за българина, който позволи на Троицки да стигне до две точки за пробив. След бекхенд в мрежата сетовете бяха изравнени.

4156651

Пети сет

Решителният сет започна уверено за сръбския тенисист, който спечели подаването си без особени проблеми.

За разлика от съперника си, Григор Димитров започна ужасно частта, като допусна ранен пробив, след като изоставаше през цялото време на свой сервис гейм. Сръбският тенисист сравнително лесно затвърди пробива, след като играта му значително се подобри и допусна една единствена грешка - 3:0.

Малко трудно, но все пак успешно завърши гейм №4 в петия сет, като Димитров намали пасива си до 1:3. Няма съмнение, че и за двамата е трудно след тези изтощителни четири сета да печелят подаванията си, но Троицки към момента бе безгрешен - 4:1.

Българинът все пак продължаваше да изостава само с един пробив, след като спечели подаването си. Троицки имаше леки затруднения на свой сервис, но в най-важните моменти на помощ идваше началният удар, с помощта на който, той отново увеличи аванса си - 5:2.

Димитров показа добро темпо на игра на свой сервис, като максимално бързо опитваше да спечели точките, което му помогна да поведе с 40:15, а малко по-късно и да спечели подаването си. Въпреки опитите на Гришо, Троицки стигна до два мачбола при 40:15. При първата ситуация изкара топката в аут от бекхенд, но при втората българина изпрати топката в мрежата след мощен форхенд.

4156656

Преди мача

Григор Димитров започва участието си в Париж със среща от първия кръг срещу добре познатия си опонент Виктор Троицки. Двамата трябваше да се изправят един срещу друг вчера, но дъжд провали програмата във френската столица.

Мачът между двамата е първи за деня и ще започне в 12:00 часа на корт №3.

Само за тази година двамата вече играха два пъти, като първо българинът спечели срещата им в Бризбейн, но след това загуби първия си финал за годината, като отстъпи на сърбина в Сидни.

В последно време нашето момче не е в добра форма, особено след онзи финал в Истанбул, когато нервите взеха връх и всичко в играта му се срина. От тогава той отпадаше рано в турнирите и записа минимален брой мачове преди Ролан Гарос.

През миналата година Григор отпадна още в първия кръг на надпреварата, като загуби от Джак Сок.