Григор и Куери отново на корта днес следобед

снимка: Guliver/Getty Images

Най-добрият български тенисист Григор Димитров започна защитата на титлата си на турнира "Куинс Клъб" в Лондон срещу американеца Сам Куери. Първият сет бе спечелен от американеца, но след това българинът направи страхотен обрат и от 1:3 спечели пет поредни гейма, за да изравни резултата в сетовете. Срещата бе прекратена заради тъмнината и ще бъде доиграна днес около 16:00 часа българско време. Двамата съперници ще стъпят отново на централния корт, веднага щом приключи срещата между Стан Вавринка и Ник Кирьос.

Победителят от тази среща ще си осигури 20 000 долара от наградния фонд, 45 точки за ранглистата и среща с Жил Мюлер или Михаил Южни на 1/8-финалите.

Откриващият гейм бе лесен за Григор, който спокойно спечели подаването си на 0, като със силен сервис не позволи на противника си да влезе в разиграване. Куери също откри сметката си след лесен сервис гейм.

Третият гейм в мача започна трудно за хасковлията, който позволи да се стигне до 0:30, но с нова мощна серия сервиси успя да измъкне подаването си и отново да излезе напред в резултата. Американецът отново изравни резултата, като българинът успя да спечели първата точка, но не успя да се доближи до точка за пробив.

В третия сервис гейм на българина отново Куери успя да спечели две точки в подаването на съперника си, но в крайна сметка отново сервисът бе решаващ, за да излезе сънародникът ни напред в резултата - 3:2. По всичко личеше, че именно началният удар ще е решаващ, след като Куери спечели пореден гейм на сметката си на 0.

Поредният скоростен гейм в сметката на Гришо, в който №38 в света не успя да спечели нито едно разиграване - 4:3. Нищо ново на централния корт - Куери изравни след бърз гейм.

При 4:4 американецът отново вдигна оборотите и този път се добра до първи две точки за пробив в мача, след удар с рамката на ракетата на Гришо. Това бе и най-дългия гейм в мача, след като българинът спаси четири брейк точки, но в крайна сметка изкара форхенд в аут при петата възможност и загуби подаването си. Гришо стигна до 30:30, но в крайна сметка не успя да се противопостави на мощните сервиси на противника и загуби първия сет.

Откриващият гейм на втория сет започна добре за българина и той стигна до две точки, за да излезе напред в резултата, но в този момент направи три непредизвикани грешки и Куери се озова с точка за пробив "в ръце". Все пак сънародникът ни успя да спечели подаването си с помощта на мощния си сервис - 1:0. В първия си сервис гейм американският тенисист също имаше леки проблеми, след като позволи да се стигне до 0:30, но в крайна сметка се измъкна и изравни - 1:1.

Българинът отново изигра слаб гейм и след форхенд в мрежата, Куери имаше нова точка за пробив при 30:40. Сънародникът ни спаси две точки за пробив, но при третата отново сбърка форхенд и се стигна до втори пробив в мача. Хасковлията успя да се добере до 30:30, но два мощни сервиса са американецския тенисист му дадоха преднина за 3:1.

Нови трудности в сервис гейма на Димитров и той отново позволи да се стигне до 40:40. Последваха три точки за пробив пред №38 в света, които бяха отразени с помощта на сервиса, а след това нови две "бомби" от ракетата на Димитров доведоха до 3:2. Изненадващо за всички, Куери изигра слаб сервис гейм и позволи на Гришо да стигне до 15:40, като моментално проби и се завърна в битката за втория сет.

Трети пореден гейм бе записан на сметката на Григор след силен сервис гейм, в който обаче отново позволи на американецът да спечели две точки. Българинът стигна до две точки за пробив в четвъртото подаване на опонента си, не успя да се възолзва от тези шансове, но веднага след това стигна до трета и с мощен форхенд по правата поведе с 5:3. Мощни сервиси на хасковлията му спечелиха два поредни сетбола и още при първата си възможност изравни резултата в сетовете след 6:3.

Двубоят е последен от програмата на турнира и ще се играе на централния корт на комплекса. Българинът и неговият опонент ще трябва да изчакат мача между Милош Раонич и Джеймс Уорд преди да започнат дуела помежду си.

Шампионът в Куинс от 2014-та и шампионът от 2010 година се изправят един срещу друг за втори път, като в първата им среща, която бе във Вашингтон през 2013 годин.а, хасковлията надделя с 6:3, 6:2.

Григор Димитров в момента се намира под №11 в мъжкия тенис и ако иска да запази позицията си, както и шансовете за класиране в Топ 10, то той трябва да защити точките, които натрупа по време на сезона на трева през изминалата година.

Освен титлата в "Куинс Клъб", българинът успя да стигне и до 1/2-финалите на третия за годината турнир от Големия шлем Уимбълдън, където бе спрян от Новак Джокович.

По-рано днес, победи в първия кръг извоюваха Фернандо Вердаско, Гийермо Гарсиа и Ришар Гаске.