Григор Димитров вече официално е номер 9 в света

Най-добрият български тенисист Григор Димитров вече официално е номер 9 в световната ранглиста на ATP.

23-годишният тенисист постигна един от най-големите си успехи миналата седмица след като се класира в полуфиналите на турнира от Големия шлем Уимбълдън.

Григор отстъпи на шампиона Новак Джокович в много труден и интересен сблъсък в битката за място на финала. Българинът прави и най-голямото изкачване в топ 10 след като се покатери с цели 4 места в класацията.

Гришо за пореден път подобри рекорда за най-добра позиция на български тенисист в света. Той събра 3270 точки като изпревари миналогодишният шампион на Уимбълдън и олимпийски шампион Анди Мъри, който заема 10-та позиция.

Това е и най-голямото падение в топ 10 на ранглистата след като британецът беше номер 5 преди седмица.

Световната ранглиста по тенис обаче си има нов лидер и той се казва Новак Джокович. Сърбинът надделя над Рождър Федерер в един епичен финал на турнира в Лондон и заслужено заема първата позиция след като изпревари Рафаел Надал.

Испанецът отпадна рано в турнира, докато Джокович спечели седми турнир от Големия шлем и прекъсна серия от три загубени финала в Големия шлем. Джокович събра 13 130 точки за първата позиция, като Надал има 12 670.

Финалистът и рекордьор по титли на Уимбълдън Роджър Федерер се изкачи с едно място напред и вече е 3-ти с 6 100 точки, а на четвърта позиция е неговия сънародник Стан Вавринка.

Томаш Бердих заема петата позиция, а Милош Раонич бележи изкачване в топ 10 и вече е на шеста позиция. Давид Ферер и Хуан Мартин дел Потро заемат останалите две места преди деветата позиция на Григор Димитров.