Григор Димитров стартира триумфално сезона на клей

Най-добрият тенисист на България Григор Димитров започна триумфално сезона си на червени кортове, след като днес хасковлията спечели с 2-1 сета битката с Фернандо Вердаско на "Мастърс"-а в Монте Карло.

Хасковлията записа успех с 6-4 4-6 6-4 за два часа и половина игра, като в последния гейм българинът записа обрат от 0-40 и демонстрира шампионска психика, затваряйки двубоя в своя полза.

Така в битка за 1/8-финалите Григор ще се изправи срещу италианеца Фабио Фонини, което и му предоставя отлични шансове за класиране сред най-добрите 16 тенисисти в надпреварата.

Двубоят се разви много драматично, след като българинът доминираше изцяло в първия сет и дори пропусна да направи още поне един пробив. Във втория обаче ролите се смениха и Вердаско проби в 10-ия гейм, изравнявайки резултата.

В третата и решаваща част Димитров показа най-доброто и най-слабото в своята игра. Често той изпускаше нервите си в разиграванията и допусна много грешки, след като поведе с 4-1. В последния гейм той спечели 7 точки за пробив и в крайна сметка се поздрави с победа 6-4.

За Григор Димитров това е и втори успех от три изиграни мача срещу Фернандо Вердаско до този момент.

Още в началото на срещата Гришо успя да осъществи ранен пробив за 2-1, след което и затвърди брейка с убедителен сервис гейм за 3-1. При 5-4 българинът вече сервираше за спечелване на първата част, като българинът не трепна и поведе в резултата.

В началото на втората част Григор отрази брейкбол в полза на испанеца, като постепенно развоят на срещата стигна до равенство 4-4 в геймовете. В този момент Димитров пропиля възможност за пробив, а в десетия гейм се стигна и до истинска битка между двамата гладиатори на корта. Григор спаси пет сетбола в полза на Вердаско, но в крайна сметка се предаде и допусна 4-6, а следователно и изравняване на сетовете.

Стигна се до решаваща трета част на двубоя, която подобно на предходните две, също протече оспорвано и под знака на битката. След само 9 непредизвикани грешки в първия сет и ужасяващите 23 във втория, Григор допусна 4 само в първите два гейма на решаващата част и потегли с 0-30, но все пак спечели гейма си за 1-1.

В този момент Димитров отново реши да зададе няколко въпроса към бекхенда на съперника, което му осигури преднина от 15-40 и при втория шанс левичарят запрати форхенда си в аут. Този пробив сякаш най-после сломи съпротивата на Вердаско и Григор грабна и следващото му подаване за смазващ аванс от 4-1.

Испанският ветеран обаче изстиска от себе си сили за няколко феноменални удара, с който направи светкавичен рибрейк на нула и намали изоставането си до 3-4. Григор навреме спря подема на Вердаско с уверен сервис гейм за 5-3, а при 5-4 се върна от 0-40 и оцеля след общо седем брейкпойнта преди да вдигне победоносно ръце.