Григор Димитров срещу Надал за място на финала в Рим

Григор Димитров ще играе срещу лидера в схемата Рафаел Надал на полуфиналите на Мастърса в Рим с награден фонд от 3,45 милиона евро.

Българинът отстрани контузилия се германец Томи Хаас в първата среща за деня вчера, докато испанецът се наложи с 1:6, 6:3, 7:5 над Анди Мъри и с това си осигури място на полуфиналите в турнира.

Димитров се класира за първи път в кариерата си на полуфинал в турнир от сериите "Мастърс", като това се случи навръх неговия 23-и рожден ден. Той вече си осигури 135 хиляди евро от наградния фонд и 360 точки за ранглистата на ATP, в която заемаше 14-о място в началото на седмицата.

При класиране на финала българинът ще има гарантирани 269 хиляди евро и 600 точки, но трябва да се отчете фактът, че той все още няма победа над Надал в четирите срещи помежду им.

Димитров загуби в Ротердам през 2009 година, а през 2013 го направи в Монако и Синсинати. Най-драматичен обаче беше мачът помежду им на Откритото първенство на Австралия в началото на тази година, когато Надал спечели много трудно при резултат 3:6, 7:6(3), 7:6(7), 6:2.

Надал започна много трудно и мача си срещу Мъри, който спечели пет поредни гейма и затвори сета с разгромен аванс при едва 37 минути на корта. Испанецът обаче стигна до бърз пробив в началото на втората част и изравни, за да спечели сервиса на Мъри късно в третия сет и да спечели мача. Той се е устремил към осмата си титла в Рим.

Новак Джокович продължи очаквано към полуфиналите в Рим, след като се наложи с 7:5, 4:6, 6:3 над испанеца Давид Ферер.

Сърбинът, номер 2 в схемата, ще играе срещу Милош Раонич за място на финала, след като канадецът победи с 6:3, 5:7, 6:2 французина Жереми Шарди.