Григор Димитров спечели неочаквано трудно втория си мач в Делрей Бийч

Григор Димитров осъществи обрат срещу 83-ия в света босненец Дамур Джумхур и от 0:1 спечели с 2:1 втория си мач на турнира от сериите АТР 250 в Делрей Бийч, за да се класира на четвъртфиналите.

Българският тенисист поведе с 4:1 в първия сет, за да шокира феновете си и да отстъпи с 4:6. Последваха нови тежки мигове за Гришо, но той отвърна на предизвикателството с 6:4 във втория сет, а в третия демонстрира най-голяма част от потенциала си и спечели с 6:3, като именно третата част се оказа най-качествената в мача.

Хасковлията е основен фаворит за титлата в Делрей Бийч, след като е четвърти поставен в схемата, а първите трима отпаднаха в първия кръг. Следващият опонент на Гришо е Адриан Молирано.

Димитров демонстрира старите си слабости срещу Джумхур, които доведоха до срива му през 2015 година, но и показа потенциала на арсенала си, особено в третия сет. Именно той бе най-красивият в мача и се оказа изненадващо качествен, с оглед на цялостното ниво на турнира.

4153721

4153722

4153723

4153724

Гришо спечели първото си подаване без да отстъпи нито една точка на съперника, като единствено в последното разиграване от гейма българинът удари повече от три пъти топката 1:0. Димитров се нуждаеше от два дюса, за да достигне до пробив при сервиса на Джумхур, който пък направи две последователни непредизвикани грешки от форхенд - 2:0.

С доста повече усилия, в сравнение с първия гейм, Димитров взе подаването си, като поведе с 3:0 и се поздрави с отлично начало на срещата. Българинът нямаше шанс да направи втори пореден пробив и Джумхур спечели първия си гейм - 3:1. Гришо обаче отоговори подобаващо с нов сервис-гейм на нула, за да поведе комфортно с 4:1.

Димитров отстъпи в следващата част с липса на късмет, защото направи страхотен ретур при предимство на босненеца в дюса, но някак си изпълнението на съперника намери дъното на корта - 4:2. Гришо се подразни на решение на съдия зад линията, който отсъди аут при добра топка, което реално спря българина да преследва ретур. Оттам концентрацията му се наруши и той допусна пробив на нула (!), за да стане резултатът само 4:3 в негова полза.

Лошата серия на Димитров продължи, а Джумхур все така удряше топките по-рано от обичайното, за да изравни резултата на 4:4. Сривът в играта на Гришо доведе до пълен обрат в резултата и пробив за босненеца - 4:5, след като хасковлията спаси два брейк-бола, но преклони глава при третия.

Изненадващо или не, Григор предаде сета при 4:6, след като водеше с 4:1, а в последния гейм отново не остана доволен от съдийско решение, след което демонстрира разконцентрираност.

Вторият сет започна по същия ужасяващ начин за Димитров, който направи прекалено много грешки и загуби шести пореден гейм, за да допусне пробив в самото начало - 0:1. Българинът имаше два брейк-пойнта, които Джумхур спаси с най-бързите си сервиси в мача, но все пак хасковлията изравни резултата с великолепен форхенд-уинър - 1:1.

Григор допусна втори пореден пробив, за да отстъпи с 1:2 и да продължи тенденцията на размяна на брейкове. Гришо загуби и четвъртия гейм, след като продължаваше да губи 80% от точките заради собствени грешки, и то при нормални разигравания от основната линия.

Димитров раздвижи публиката в следващия гейм, който все пак спечели с подаването си, за да направи резултата 2:3, като провокира викове "Гришо, Гришо" с две поредни успешни комбинации с излизане на мрежата.

Българинът направи втори пробив и изравни на 3:3, като същевременно спечели най-атрактивното и качествено разиграване в мача изобщо. Джумхур се поддаде на напрежението и отстъпи в най-важните моменти от следващия гейм, за да може Гришо да поведе с 4:3.

Босненецът отговори на предизвикателството в следващия момент и спечели подаването си, за да запази паритета - 4:4. Димитров продължи да сервира стабилно и с помощта на началния си удар поведе отново за 5:4.

Страхотни отигравания на българина в десетия гейм, гарнирани с отличен плавен бекхенд в последното разиграване, доведоха нещата до 6:4 и 1:1.

Вместо да започне ударно следващия сет, Димитров започна с допускане на пробив, който подари на съперника си с няколко грешки - 0:1. Серията от странни пропуски на българина не спря дотук и той загуби и втория гейм - 0:2.

Гришо все пак се събуди малко по-късно и по категоричен начин спечели подаването си - 1:2, а Джумхур за пореден път недоволстваше от съдийско решение, но с поведението си само индикираше, че не знае кога да спре играта и да си поиска разглеждане с "ястребовото око".

Григор не спечели нито една точка в следващото подаване на съперника и резултатът набъбна на 1:3. Българинът поне запази инициативата при своя сервис-гейм и сравнително безпроблемно го спечели, за да намали на 2:3.

Джумхур се пропука в ключов момент, поставен под напрежението, че може да спечели мача. Гришо се възползва моментално и върна пробива, за да изравни на 3:3, като вече изглеждаше по-балансирания психически от двамата.

Гришо не пропусна да се възползва от предимството си, като поведе с 4:3, и то печелейки някои от най-красивите отигравания в мача изобщо. Димитров затвърди отличното си състояние с великолепни отигравания в ключови ситуации, за да спечели най-качествения гейм и с нов пробив да поведе с 5:3.

Димитров демонстрира по-големия си опит и майсторство в следващия сет, за да приключи спора с успешно подаване за 6:3 и 2:1.