Григор Димитров спаси два мач бола за първи успех през 2015

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на турнира в австралийския град Бризбейн с награден фонд 494310 долара. Поставеният под номер 4 Димитров отрази два мачбола при успеха над Жереми Шарди от Франция с 3:6, 6:4, 7:6(8) след 2:28 часа игра.

Това беше първа среща на сингъл за 23-годишния хасковлия от началото на сезона. С успеха той си осигури 12990 долара и 45 точки за световната ранглиста, в която заема 11-ото място. Българинът, финалист в турнира от 2013 година, започна колебливо и загуби първия сет след пробиви в петия и в деветия гейм.

Той до голяма степен коригира играта си във втората част, в която успя да реализира първи пробив за 5:4, след което затвори сета при собствен сервис, в който стигна до обрат от 15:40. В решаващата трета част Димитров пропусна цели шест възможности за пробив и не даде нито една на съперника си, за да се стигне до тайбрек.

В него българинът поведе с 4:1 точки, но загуби следващите пет разигравания и Шарди стигна до два поредни мачбола при 6:4. Първият от тях беше отразен от Димитров с ас, а при втория французинът допусна двойна грешка. В последствие хасковлията пропиля два мачбола при 7:6 и при 8:7, но все пак стигна до успеха с третата си възможност след атака на мрежата и минаващ удар в аут на противника.

На четвъртфиналите Димитров ще се изправи срещу Мартин Клижан от Словакия, която елиминира в драматичен мач седмия в схемата Александър Долгополов (Украйна) с 1:6, 7:6(6), 7:6(7).

25-годишният Клижан е 34-и в световната ранглиста в момента, посочва БТА. 188-сантиметровият левичар от Братислава има две титли в кариерата си и е заработил почти 2 милиона долара като професионалист. Двамата не се са срещали досега.