Григор Димитров се завърна на корта с обрат в Торонто

Българският тенисист Григор Димитров направи колелбиво завръщане на тенис корта, след като днес стигна до обрат 4:6, 6:2, 6:3 срещу непоставения американец Доналд Йънг в мач от втория кръг на тенис турнира в Торонто от сериите "Мастърс".

Хасковлията, който не беше играл от "Уимбълдън" насам, пропусна турнира във Вашингтон през миналта седмица, но се завърна на кортовете в Канада, показвайки добро физическо състояние.

В първия сет той дори осъществи пробви и поведе с 4:1, но последва ужасяващ срив и загуба на 5 поредни гейма - 0:1 за Йънг. Димитров обаче показа най-доброто от себе си и постигна победа, след като даде едва 5 гейма на своя съперник до края на двубоя.

Това беше и трета победа на Гришо над този съперник, с което се класира за третия кръг в турнира. Това беше и първата му победа в този турнир, с което той спечели 90 точки и 39 хиляди долара.

В момента Димитров е №8 в света, а при успех в турнира и ранно отпадане на Милош Раонич, Гришо може да се изкачи до 7-о място в световната ранглиста.

Първи сет

Григор избра да сервира пръв и набързо поведе с 40:0. Той допусна грешка от форхенд, но въпреки това спокойно взе гейма на 15 - 1:0. Йънг заложи на силата от форхенд, но този му удър му изневери. Димитров показа стабилна защита и при 30:40 остави своя съперник да допусне още една грешка - пробив и 2:0.

Без никакви проблеми хасковлията отново успя да вземе подаването си на 15 и до края на сета се съсредоточи основно върху своя сервис. Доналд се отпуши за 3:1, но с гейм на 0 Димитров отново поведе с 3 гейма.

В гейм №7 Гришо показа стара слабост, като допусна двойна грешка и беше неузнаваем в своето подаване. Йънг усети това и натисна на бекхенда на българина и върна пробива с гейм на 15 - 4:3. В следващите два гейма Димитров взе общо 3 точки, което доведе и до нов пробив след поредица от непредизвикани грешки - 4:5 и Йънг поведе с пробив. Нови три удара в мрежата помогнаха на Йънг да вземе и сета - 4:6 и 0:1 за американския тенисист.

Вторисет

Българинът сложи край на серията на Йънг по много труден начин. Американецът поведе с 15:30, но Димитров докара гейма до 40:40 и след това се възползва от две грешки на съперника - 1:0. Последва бърза размяна на геймове за 2:1.

До 6-ия гейм пробиви нямаше, но тогава Димитров показа по-остра игра и по-дълбоки удари, които се оказаха трудни за Йънг. След 30:30 той на два пъти прати топката в аут и позволи на Гришо да поведе с пробив и да сервира за 5:2. За разлика от предишния сет, този път Димитров запази пределна концентрация и дори при 40:15 стигна до равенство, а с хубав форхенд стигна и то точка за пробив. Последва разиграване, в което Йънг прати топката в аут по бекхенд правата и сетовете бяха изравнени - 6:2.

Трети сет

Двамата почнаха уверено решаващата част, залагайки на силен начален удар. В първите няколко гейма нито един от двамата не записа повече от две точки - 3:2 за Григор. В 6-ата част дойде и решаващият момент в двубоя. Тогава при 15:30 Йънг прати топка в мрежата за 15:40, а след силен ретур на Гришо американцът не уцели добре топката - 4:2 за българина и шанс за 5:2.

Последва тежък гейм за Григор и две точки за пробив за Йънг, които бяха спасени с мощен сервис и перфектни удари от основната линия. При 40:40 той се отчете и с удара на деня, след като успя да уцели посоката на минаващ удар при мрежата и направи фантастично бокхенд воле. След тази точка той взе и подаването си - 5:2.

Йънг стигна до 5:3, а след това и то точка за пробив след три равенства. Все пак Димитров издържа и благодарение на мощния си форхенд оцеля в гейма и спечели двубоя - 6:3 и класиране за следващата фаза.