Григор Димитров с трудна победа на старта в Стокхолм

Повече от час и половина бяха необходими на българският топ играч Григор Димитров да стигне до победа в осминафиналите на тенис турнира в Стокхолм, който българинът спечели само преди една година.

След като почива в първия кръг, Гришо се изправи срещу ТеймуразГабашвили и стигна до много трудна победа със 7:5, 7:6(4) и почна с победа участието си в шведската столица, където хасковлията записа първата си титла от ATP.

Двубоят ще се запомни с цели 7 пробива, като Григор водеше с 5:1 в първия сет, но Габашвили записа два поредни пробива и успя да изравни. Гришо обаче съумя да издържи психически и успя да вземе трудно частта.

Той поведе с пробив и в следващата част за 4:2, но руснакът отново изравни. Така се стигна до тайбрек, в който Димитров блесна с фамозни отигравания и заслужено продължи към четвъртфиналите.

Следващият двубой на шампиона в Стокхолм е срещу победителя между ЖеремиШарди и ДжакСпок. За победата си Гришо си гарантира над 9 хиляди долара от наградния фонд, но ще трябва да спечели турнира, за да не загуби точки и позиции за ранглистата в мъжкия тенис.

Първи гейм

Двубоят почна със сервис на Григор Димитров и страхотно разиграване, при което Габашвили сбърка форхенд. Гришо записа ас в следващата точка, но след воле и грешка резултатът беше изравнен. Два уинъра от форхенд отново изравниха резултата при 40:40. В крайна сметка обаче стабилна игра при мрежата и добра защита спасиха българина и той поведе с 1:0.

Габашвили записа колебливо подаване, почвайки с двойна грешка, а след това продължи с две непредизвикани грешки - 0:40. Руснакът прати топка в аут от форхенд и предаде гейма - 2:0 за Гришо. Българинът изостана с 15:30, но безпроблемно спечели следващите 3 точки и поведе категорично с 3:0.

Руснакът набра скорост и заигра отлично на форхенд, с което успя да спечели пръв гейм в мача, а след това стигна до 0:40 след грешки на Григор. Димитров обаче записа цели 3 поредни аса и стигна до равенство. За съжаление, серията му не продължи, но въпреки това с атака при мрежата и аут от ракетата на Габашвили Гришо спечели трудния гейм - 4:1.

След този гейм настъпи срив в играга на руснака и Григор безпроблемно реализира втори пробив, възползвайки се от аванс от 40:15. Димитров обаче изпусна мача от контрол, а след двойна грешка при 15:40 подари гейм на своя противник. Той успя да затвърди връщането на единия пробив - 5:3. При 30:30 Григор реализира уинър от форхенд за първия си сетбол, но Габашвили реализира страхотно стоп воле за ново равенство 40:40. Габашвили продължи да праща дълбоки удари, стигна до две точки за нов пробив и, след аут на Гришо, стигна до 5:4.

Грузинецът с руски произход продължи уверено и стигна до 5:5, но Гришо успря със силни сервиси да спре устрема на Габашвили. При 6:5 за Гришо той стигна до предимство за втори сетбол. След фантастично разиграване, в което Габашвили върна няколко страхотни удара, Григор загуби предимството в разиграването, но с магически скъсен форхенд по диагонала той спечели гейма - 7:5 и 1:0

Втори сет

Двамата си размениха по един бърз сервис гейм за 1:1. Гришо имаше проблем при подаването си, но отново силният му сервис го извади от тежка ситуация за 2:1. Димитров успя да поведе с 0:30 след грешки на Габашвили, но липсата на концентрация в играта на българина не му позволи да търси ранен пробив - 2:2.

В ситуация 30:30 българинът имаше сериозни затруднения и тичаше по цялата ширина на корта, но успя да върне всички удари и накрая Габашвили сбърка. Той прати и ретур в аут и поведе с 3:2. Това вдъхна увереност на Димитров, който започна вихрено следващата част и поведе с 40:0, а след това реализира и пробив на 15 за 4:2.

Габашвили обаче действа отлично и натисна бекхенда на Григор, достигайки до точка за пробив - 30:40. Той дори не трябваше да завършва при следващата точка, след като получи двойна грешка за подарък - 4:3.

Последва бързо изравняване и много, много тежък гейм за шампиона, който стигна на 5 пъти до равенство, спаси и точка за пробив, но в крайна сметка с минаващ удар по правата поведе с 5:4. Последваха три сервис-гейма без особено напрежение за двамата и тайбрек - 6:6.

В тайбрека Гришо записа мини пробив за 2:0, но допусна непредизвикана грешка от форхенд за 2:2. Двамата продължиха да се дебнат до 5:4 за Гришо, който с прекрасна акция по целия корт принуди Габашвили да сбърка - 6:4. В интересно разиграване Гришо завърши с феноменален минаващ удар по правата от бекхенд, топката кацна на линията и Гришо спечели на 4 - 2:0 и чиста победа за шампиона.