Григор Димитров с невъобразим обрат в най-епичния мач в Куинс

Григор Димитров направи немислим обрат срещу Фелисиано Лопес и стигна до 4-ата си титла в мъжкия тенис, записвайки победа с 6:7 (8), 7:6 (1), 7:6 (6) във финала на тенис турнира в Куинс.

През първата част българинът диктуваше темпото в мача, като взимаше безпроблемно своите подавания. За съжаление обаче, в двете точки за пробив Лопес успя да вкара два сервиса в тялото на Димитров и да се защити.

В тайбрека двамата си размениха по няколко минипробива, но в заключителните две точки при 5:5 Лопес показа по-здрави нерви и успя да спечели със 7:5. Последва нова размяна на силни подавания преди да се стигне до 5:6 за Лопес.

Тогава испанският тенисист стигна до точка за пробив, който беше брилянтно защитена от Димитров, който показа страхотни нерви, а моментното му състояние му позволи да разбие съперника си, позволявайки му само 1 точка – 7:1 и 1:1 в сетовете.

Приливът на адреналин обаче не траеше дълго, след като Григор направи немислими грешки и позволи на Лопес да направи пробив на 0, с което стигна до ключов аванс. При 3:4 обаче Димитров успя да се събере и с прекрасни минаващи удари стигна до брейк пойнт, а след това и до 4:4.

4094239

Така отново се стигна до тайбрек, в който двамата показаха впечатляваща психика при изпълнение на начален удар, но Лопес допусна две непредизвикани грешки, които наклониха везните в полза на Григор, който спечели първата си титла на трева.

Освен това Димитров в рамките на този сезон вече има по една титла от трите настилки – хард в Акапулко, клей в Букурещ и сега на трева в Лондон. Така той запази 100%-овия си баланс във финални срещи.

За триумфа си той спечели 90 хиляди евро и 250 точки. Той ще остане на 13-о място в ранглистата, но е само на 160 точки от влизане в топ 10. Победата му пък дойде пред погледа на Мария Шарапова, която за пръв път гледаше финал с участието на българина.

Финалът ще остане в историята като най-дългият, след като се играха над 2:42:00 часа тенис. Освен това Григор Димитров е първият тенисист през този сезон, спечелил титли на всички настилки.

4094262

Първи сет

Григор Димитров започна пръв на сервис и безпроблемно спечели гейма си на 0 - 1:0. Първото по-красиво разиграване беше спечелено от българина с къса и излизане при мрежата за 15:15, но Лопес запази самообладание и спечели следващите 3 точки. Първата почивка пък дойде при 2:1 за Григор, който също спечели подаването си на 15 - 2:1.

Първият равностоен гейм стигна до 30:30, но Лопес записа ас, а след това излезе с добра атака към мрежата, за да изравни отново резултата - 2:2. След това Димитров отново поведе без особени проблеми.

В следващото подаване на Лопес Григор ситна до две точки за пробив, но испанският тенисист записа силни начални удари в тялото на българина, след които успя да се защити - 3:3. В следващите 10 минути двамата си размениха бързи сервис-геймове, като единствено при 5:4 Григор пропусна да стигне до 40 равни, след като сбърка лесен бекхенд - 5:5.

4094241

Двамата продължиха уверено със сервиси, като Гришо получи още един шанс да стигне до победа в сета, но Лопес продължи да залага на сервис в тялото на съперника - 6:6 и тайбрек. В него испанецът влезе по-добре и с излизане на мрежата принуди Димитров да прати топката в аут - 1:3.

Лопес продължи да сервира успешно и с добри излизания на мрежата направи 2:5 в своя полза. С добра атака от основната линия Григор обаче върна пробива и се стигна до няколко равенства и смяна на полетата - 6:6. Непредизвикана грешка от бекхенд обаче даде точка за пробив на Лопес и негов сервис, но с надиграване при мрежата Григор с воле успя отново да изравни - 7:7. Димитров обаче допусна нов пробив, а след това и подхлъзване при сет пойнт - 8:10 и 6:7 за Лопес.

Втори сет

Втората част почна по същия начин, като нито един от двамата тенисисти не успя да вземе превес при подаването на съперника - 2:3 за Лопес след 5 гейма. Гришо имаше проблем при своя сервис гейм, но все пак с два успешни уинъра успя да изравни - 3:3.

В следващото подаване на поставения под №10 в схемата Димитров успя да натисне и да вземе преднина при 15:30, но след това допусна няколко неточности в играта си, позволявайки на Лопес безпроблемно да спечели подаването си. С гейм на 0 №4 в схемата отново изравни резултата, а след това двамата си размениха по един бърз гейм - 5:5.

4094259

Последва тежка част за Григор. Той изостаната с 15:30, а прекрасен форхенд на Димитров беше отсъден в аут от съдията. Повторението показа, че топката е паднала на линията, а в последвалото тежко разиграване българинът стигна до 30:30. Последва страхотен минаващ удар на Лопес и мач-пойнт. За щастие, той прати топката в мрежата за ново равенство. След това Григор показа здрави нерви и стигна до 6:6 - нов тайбрек.

В него Димитров почна с невероятен ретур и 3:0 след два силни сервиса. Последваха грешка на Лопес и минаващ удара на българина, които направиха резултата 5:0. Гришо поведе с 6:0, но допусна двойна грешка и не успя да затвори сета на 0 - 7:1.

Трети сет

За съжаление, Димитров почна много слабо в своето подаване и допусна пробив без дори да отбележи точка - 0:1. След това испанецът записа категоричен гейм на 15 и поведе с решителна разлика. Въпреки временното колебание Димитров стабилизира сервиса и успя да намали преди почивката - 1:2, а след това и 2:3.

Българинът показа силни минаващи удари за 40:40 при подаване на съперника, но Липес продължи да залага на тактиката сервис/мрежа, към която Гришо така и не успя да се нагласи - 2:4. Последва гейм на 15 за Димитров и нова пауза - 3:4.

4094260

Димитров продължи да прави хубави минаващи удари, с което се добра до 40 равни срещу Лопес, а след това прати бекхенд на линията за първа брейк точка от първия сет насам. Испанецът не издържа и допусна двойна грешка - 4:4. Последва бързо затвърждаване и 5:4 за Димитров.

Лопес успя да спре устрема на Гришо, който получи лека травма, когато изпусна да поведе с 30:0. След това Димитров нямаше проблем да стигне до 6-ия си гейм, записвайки по пътя и 24-ия си ас - 6:5. С гейм на 0 Лопес прати мача в тайбрек.

Димитров откри с ас за 1:0, но Лопес успя да отговори с две директни точки - 1:2, последвани от нови четири точки без игра - 3:4. Първата точка с игра бе спечелена от Гришо, който се възползва от грешка на испанеца - 5:4. При 5:5 пък Лопес отново прати топката в мрежата и Григор стигна до мач-пойнт при свой сервис. Той обаче не издържа и на свой ред сбърка - 6:6. Последваха обаче ас и грешка на Лопес, с което Димитров стигна до титлата след уникална драма.