Григор Димитров с лекота гази в Букурещ

снимка: Guliver/Getty Images

Григор Димитров се класира безпроблемно за полуфиналите на тенис турнира в Букурещ, след като записа сравнително лесна победа с 6:3. 6:4 над Сергей Стаховски в четвъртфинален двубой от надпреварата.

Двубоят трябваше да се изиграе в към 16:30 часа, но заради забавяне на другите мачове почна малко след 19:00, но това не попречи на концентрацията на българския тенисист, който е и под №1 в схемата.

Първата точка за пробив беше в полза на Стаховски, но Димитров се защити отлично, а след това на свой ред проби и взе първата част с 6:3. Последва нов негов пробив, но леко отпускане изравни резултата. Така при 4:4 Гришо реализира ключов брейк пойнт с впечатляващ ретур, а след това на свой ред взе гейм на 0 и си подпечата класирането напред.

Така утре световният №16 ще се изправи в полуфинала срещу другия голям фаворит в турнира – Гаел Монфис, който обърна по изключителен начин Пол Андри Матьо в по-ранен мач, игран днес.

Срещата е втори за деня, като преди тях на корта ще се изправят миналогодишният победител Лукаш Росол и Робин Хаасе. Димитров ще играе срещу Монфис след 14:00 часа българско време.

Първи сет

Григор Димитров почна уверено на сервис, записвайки две директни точки, а след това даде само една точка на своя съперник - 1:0. Стасховски обаче се отчете с няколко отлични комбинации след силни сервиси и бързо изравни. Българинът направи няколко грешки в следващото си подаване, което позволи на Стаховски да стигне до точка за пробив при 30:40.

Димитров обаче спаси първия шанс в мача, а след още едно равенство успя да стигне до аванс от 2:1. За разлика от него, украинецът запази добрия процент на първия си сервис и бързо изравни - 2:2. Двамата продължиха уверено и при следващата почивка Димитров водеше с 4:3.

Гришо натисна в следващия гейм и това даде резултат. След аут на Стаховски той стигна до 2 точки за пробив, но украинецът успя да се защити. При третия си опит обаче Димитров подходи агресивно и принуди Стаховски да сбърка - 5:3. Последва бърз гейм на 0 и №16 в света взе първия сет.

Втори сет

Пробивът разколеба сериозно Стаховски, който почна с две непредизвикани грешки. В крайна сметка, Димитров поведе с 15:40 и след лоб в аут на украинеца Гришо почна с пробив - 1:0. При 30:30 в следващия гейм Димитров спечели великолепна точка - първо достигна почти невъзможна къса, а след това надигра край мрежата Стаховски. Последва бърза точка и затвърждаване на пробива - 2:0.

Димитров обаче се отпусна в следващите геймове и записа само пет точки, а съперникът му успя да върне пробива и да поведе с 2:3. Григор отговори с бърз гейм на 0, но все пак загуби ценния аванс от един пробив - 3:3.

Последва интересен гейм с невероятни удари и от двата края на корта, като с минаващ удар и излизане на мрежата Гришо поддържаше интригата, но Стаховски се опря на силния си сервис и отново поведе - 3:4. За разлика от съперника си, българинът нямаше проблем и взе нов гейм на 0.

Добрата игра на Димитров продължи и той стигна до точка за пробив след форхенд в аут на Стаховски, а след това се отчете и с отличен ретур за 5:4 в своя полза. След кратка почивка Димитров спечели 3-и пореден гейм на 0, а с това и двубоя.