Григор Димитров пречупи Вавринка и ще играе 1/4-финал в Мадрид

снимка: БТА/XINHUA

Първата ракета на България Григор Димитров достигна за първи път в кариерата си 1/4-финалите на "Мастърс"-а в Мадрид, след като днес хасковлията спечели със 7-6(5) 3-6 6-3 двубоя си със Стан Вавринка от третия кръг на надпреварата.

За Григор това е трети пореден успех над бившия шампион от Australian Open, а на 1/4-финалите Гришо вече очаква победителя от двубоя между Рафаел Надал и Симоне Болели.

По-късно днес Григор ще се включи и в надпреварата на двойки, в която заедно с австриеца Юрген Мелцер ще премерят сили с петите поставени Даниел Нестор и Марчин Матковски.

Ето и как протече мачът между Григор Димитров и Стан Вавринка:

Първи сет:

1-0 - Солидно начало за българския тенисист, който набързо повежда в резултата след убедително свое подаване

1-1 - Вавринка губи първото разиграване в гейма, но след това доминира на свой сервис и възстановява равенството

2-1 - След няколко неточности от ракетата на швейцареца, Григор си осигури предимство от 40-15 и въпреки че пропиля първия геймбол с двойна грешка, реализира втория и повежда с 2-1

2-2 - Вавринка вкарва в употреба изкусния си бекхенд, а няколко отлични уинъра не оставят шансове на Григор за реакция

2-3 - За съжаление се стига до първия пробив от началото на срещата. Димитров успя да отрази цели четири брейкбола в полза на швейцареца, но при петия Вавринка все пак съумя да "вземе" подаването на българския ас

3-3 - Григор светкавично връща пробива! Българската първа ракета дръпва набързо с 0-40, като силите на Вавринка стигнаха единствено да отрази първата възможност за пробив в полза на Димитров

4-3 - Този път комфортен и бърз гейм за хасковлията, който предостави само една точка на своя съперник

4-4 - Световният №9 също отговаря със скоростен сервис гейм, в който не оставя особено много шансове на своя опонент

5-4 - Григор отново е категоричен при свой сервис, давайки само точка на швейцареца. Вавринка ще сервира за оставане в първия сет

5-5 - Резултатът продължава да върви гейм за гейм, след като тук няколко мощни сервиса доведоха до 40-0 в полза на Стан, последва минаващ удар за българина, но при втория си шанс Вавринка не сгреши и затвори гейма с печеливш удар по правата

6-5 - Григор набързо повежда с 40-0, но губи и трите си възможности за спечелване на гейма. Стига се до дюс, където хасковлията все пак съумя да измъкне подаването си. Вавринка отново ще сервира за оставане в сета

6-6 - Ще има тайбрек! Ръката на Вавринка не трепва и швейцарецът печели комфортно подаването си

7-6 - Първи сет за Григор Димитров! Българинът дръпна с 3-1 точки в тайбрека, но загуби три поредни и допусна обрат до 3-4. Два мощни сервиса върнаха водачеството на Димитров, а след продължително разиграване от основната линия той си изкова нов минибрейк и два сетпойнта при 6-4. Стан отрази първия, но на свой начален българинът не сгреши и измъква откриващата част след 50 минути игра

Втори сет:

0-1 - Вавринка не губи време и стартира втората част със скоростен гейм на нула в своя полза

0-2 - За съжаление Григор отново допуска пробив на подаването си! Вавринка набързо си гарантира предимство за 0-40, но с добри сервиси хасковлията неутрализира опасността. Стига се до равенство, където обаче Вавринка взима превес и дръпва с два гейма в своя полза

0-3 - Гришо се опитва да стигне до рибрейк, подобно на първия сет, като българинът дори повежда с 15-30. Този път обаче Вавринка не трепва и използва сервиса си, за да затвърди осъществения пробив

1-3 - Димитров се разписва в резултата във втория сет след гейм, в който отпусна две точки на Вавринка

1-4 - Никакви проблеми за Стан Вавринка, който запазва преднината си със скоростен гейм на нула

2-4 - Добри сервиси и силни форхенди на Димитров му осигуряват спокойствие в шестия гейм, който е записан на сметката на българския тенисист

2-5 - Григор успява да достигне до 30-30, но Вавринка отново се измъква от ситуацията и е на само един гейм от възстановяване на равенството в резултата

3-5 - Българинът допуска две грешки от форхенд и изостава с 15-30, но в последствие печели подаването си. Сега обаче Вавринка ще сервира за спечелване на втория сет

3-6 - За съжаление швейцарецът отново е непоколебим при свой сервис, с което и Вавринка успешно затваря втората част на двубоя. Мачът навлиза в решаващ трети сет

Трети сет:

1-0 - Третата част стартира по план за българина, който набързо дръпва с 40-0, а след това и взима подаването си

1-1 - Вавринка дава само точка на Григор и отново е безкомпромисен при свой сервис

2-1 - Оспорван трети гейм. Вавринка стига до първи шанс за пробив в решителния сет, но Григор се справя със ситуацията и умело измъква подаването си

2-2 - Още един лесен гейм на сметката на швейцареца, който не допуска никакви колебания на свой сервис

3-2 - Отново труден, но успешен сервис гейм за Григор. Хасковлията допуска изоставане с 15-40, но спасява двата брейкбола и демонстрира достатъчно стабилност, за да запази подаването си

3-3 - Вавринка продължава да бъде непробиваем на собствен сервис, като шансовете за българския тенисист реално отсъстват

4-3 - Най-сетне лесен сервис гейм и за Григор, който не дава нито точка на Вавринка при собствено подаване

5-3 - Пробив! Григор ще сервира за мача! Първият сервис на Вавринка се изпари в този гейм, което и даде шансове на българския тенисист. На няколко пъти Стан оцеля, но в крайна сметка хасковлията стига до чудесен шанс да спечели мача

6-3 - Победа за Григор Димитров!