Григор Димитров подчини Илхан след пълен обрат и сериозна битка в Шанхай

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров загуби сет, но успя да преодолее съпротивата на намиращия се под номер 109 в световната ранглиста Марсел Илхан в битката на първите ракети на България и Турция в първи кръг на Мастърс-а в Шанхай.

Основното оръжие на Григор напоследък - началният удар, се държа доста колебливо на старта на мача, но българинът успя да стабилизира играта си в хода на двубоя и надви познатия съперник с 2:1 - 2:6 6:1 6:4. Победата осигури на Григор 21 300 долара от наградния фонд на надпреварата и 45 точки за ранглистата на ATP, а във втори кръг Димитров чака победителя от мача между бившия световен номер едно Анди Родик и тайвански квалификант.

Срещата между двамата съотборници на двойки през 2008-ма започна с маратонски гейм, който продължи повече от осем минути. Равносметката от него бе два аса, три двойни грешки, пет спасени брейкбола за Григор Димитров, но пробив за Илхан. Турчинът дочака своя момент и се възползва от колебливия начален удар на своя съперник, а за разлика от него бе стабилен на свое подаване и неусетно поведе с 2:0.

Проблемите за Григор се задълбочиха в петия гейм на сета, в който двойна грешна номер 4 за българина донесе нов пробив за Илхан и откъсване с 1:4. До края на сета 20-годишният хасковлия получи няколко добри възможности да спечели подаването на съперника си и поне да го доближи в резултата, но в решителните моменти волята на турчина надделя, той удържа геймовете си и спечели първия сет на двубоя с категоричното 6:2 след 40 минути игра.

Вторият сет също започна равностойно, но за разлика от предходния, тенисистът, който се оказа победител в дългата размяна на точки за пробив бе българинът. Григор регистрира първия си брейк за 2:0, а в последствие удържа и подаването си - 3:0, което го изведе в изгодна позиция да атакува крайния успех в сета.

Димитров продължи успешния си ход в частта, редейки асове и двойни грешки на свое подаване - 4:1, а след поредния пробив българинът затвърди господството си в сета. Гейм на нула за Гришо сложи точка на спора във втората част - 6:1 и вкара мача в трети решителен сет.

Вдъхновената игра на родната ни ракета номер едно не спря и Димитров взе подаването на съперника си при първата отдала му се възможност. Последва размяна на пробиви между двамата, но българинът съумя първи да удържи подаването си в сета с помощта на добър начален удар и отново се откъсна напред - 3:1.

До края на двубоя Григор се справи със задачата да играе стабилно и да печели своите сервис геймове, довеждайки до край пълния обрат в мача с победата в сета - 6:4 и мача на китайска земя.