Григор Димитров отпадна от Дoлгополов след трисетова битка и пропуснат мачбол

снимка: Guliver/Getty Images

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби с 1:2 (6:4, 1:6, 6:7(7)) сета от Александър Дoлгополов (Украйна) в много интересен и драматичен двубой от третия кръг на турнира Уинстън-Сейлъм с награден фонд 553,125 хиляди долара.

Гришо не започна добре срещу третия в схемата на турнира, но направи изключителна серия от 6 поредни гейма във втория сет. В последният сет двамата бяха много равностойни и играха тайбрек, където 22-годишният Долгополов спечели с 9:7 точки. Това бе първи мач на Гришо срещу 22-ия в ранглистата на ATP.

Гришо спечели трудно първия гейм в срещата, след като се стигна до равенство. След това българската надежда имаше три точки за пробив, като поведе с 40:0 с много добри отигравания от втора линия. Въпреки това обаче 3-ия в схемата на турнира Долгополов успя да спечели гейма и да изравни за 1:1.

Изглежда обаче това не се отрази добре на българина и той отпадна психически. В следващият гейм Гришо загуби подаването си на нула, направи двойна грешка и позволи на съперника си да направи 9 поредни точки за 1:3.

След това Долгополов стигна и до три точки за пробив, но Гришо се спаси с добрия си сервис. Постепенно българина възвърна своята самоувереност и постигна четвъртия си ас и гейм на нула за 5:4. 22-ия в ранглистата Долгополов обаче бе безгрешен в своя сервис и спечели първия сет.

Вторият сет започна отново с пробив за украинеца, който показа страхотни форхенди, насочени точно и с голяма сила. Гришо обаче не се притесни и веднага върна пробива. След това започна и може би двубоя за българина, който показа класата си и спечели всичките геймове до края на сета за 6:1. Гришо проби Долгополов за 3:1 и спечели сервиса си с много стабилна игра. Това озадачи украинецът, който започна да прави повече непредизвикани грешки. Гришо нямаше проблеми да спечели своя сервис гейм и не позволи на своя съперник да направи същото.

Така двамата съсредоточиха всички сили за последния сет. Още в първия гейм тенисистите направиха много дълги разигравания при сервис на Долгополов. Григор постигна няколко шанса за пробив, но в крайна сметка загуби гейма. Умората започна да се усеща по лицата на тенисистите. Появиха се по-дългите почивки и изчакването преди сервис. Григор спечели своето подаване с добра игра на сервис. Украинецът спечели своя гейм с точка на мрежата и поведе с 2:1.

Димитров нямаше проблеми със своя сервис и след ас приключи на нула подаването си за 2:2. След това двамата тенисисти си размениха по един гейм на 15, за да се стигне до 3:3. Долгополов поведе с добър сервис. Гришо взе много трудно своя сервис-гейм, като се налагаше да играе с остри топки по диагонала и къси през мрежата, което обърка неговия съперник. Последваха лесни сервис-геймове за 5:5. Гришо се опита да направи пробив, но Долгополов с дълги и силни разигравания от форхенд не позволи на българина да стигне до точка за пробив. Димитров докара срещата до тай-брек след удар на Долгополов в мрежата.

Долгополов поведе в тай-брека с 2:0 след два аута на Григор. Украинецът допусна двойна грешка за 2:2 и като цяло трудно си вкарваше първия сервис. Долгополов поведе за 3:2, но Григор изравни с ас за 3:3. Българинът поведе за първи път в тай-брека след удар в аут на съперника си. Украинецът продължаваше да изпитва трудности в първия си сервис, но успя да изравни и след това да поведе с 5:4.

Григор също се справи със своите подавания и поведе с 6:5, която означаваше мачбол за българина. Долгополов успя да го спаси с дълъг форхенд по диагонала. След това ретур на Гришо излезе в аут и даде мачбол за Долгополов. С блестящ сервис българинът изравни за 7:7. Гришо обаче направи непредизвикана грешка и изпрати топката в аут и това бе нов мачбол за Долгополов, който с блестящ сервис спечели двубоя.

Така Гришо не успя да защити точките си Чалънджъра миналата година в Женева (80). Българинът спечели 8 410 долара от наградния фонд и 20 точки за ранглистата. Следващата седмица Григор ще започне участието си на US Open.