Григор Димитров остана на крачка от финала на "Уимбълдън" след драма срещу Джокович

Най-добрият български тенисист Григор Димитров изпусна златен шанс да се класира за финала на „Уимбълдън“, след като на Централния корт днес претърпя поражение от Новак Джокович с 4:6, 6:3, 6:7 (2), 6:7 (7) в историческия си първи полуфинал на турнир от Големия шлем.

Родният феномен, който ще дебютира в топ 10 през следващата седмица, изигра отличен двубой срещу световния №1 и лидер в схемата при мъжете, но опитът на сръбския тенисист си каза думата.

Първият сет отиде на сметката на Ноле, след като рано Димитров допусна пробив на 0 и така и не успя да го върне. Това обаче нямаше значение в следващата част, след като изостана с 2:3, но спечели следващите 4 гейма за 1:1.

4100215

Ключов се оказа третия сет между двамата, в който единствено Григор имаше точка за пробив, но не успя да я реализира, а частта влезе в решаващ тайбрек. В него, бекхендът на Димитров изневери на два пъти и Джокович дръпна рано с 4:1, а след това спечели на 2.

Това разколеба българина, който отново беше пробит рано, но след това върна брейка и на свой ред получи цжели 5 шанса да поведе с пробив. Той обаче не се възползва и се стигна до тайбрек. В него Григор получи цели три сетбола, но не успя да се възползва от тях. Димитров все пак успя да отрази един мачбол, но при втория не успя и след 7:9 в тайбрека Ноле се класира за финала.

4100218

Въпреки това, представянето на Григор Димитров на „Уимбълдън“ даде отговор на въпроса дали той е готов за голямата сцена. Той показа невероятна игра през последните две седмици и само малшансът го лиши от победата в днешния мач.

Джокович доминираше единствено по отношение на сервиса, след като вкара 70% от първия си сервис, докато Григор записа цели 8 двойни грешки, които му попречиха да спечели мача. Той записа 48 печеливши удара, но и повече непредизвикани грешки - 26 срещу 33.

В историята остава мачът му срещу Анди Мъри, който беше спечелен безапелационно с 3:0 от страна на българина. Освен това той ще дебютира в топ 10 като №9, изпреварвайки именно британеца.

Новак Джокович пък ще разбере своя съперник по-късно днес, когато един срещу друг се изправят Роджър Федерер и Милош Раонич.

4100245

Първи сет

Григор Димитров избра да сервира в първия гейм и го направи категорично, печелейки на 15. При сервис на Джокович Димитров получи шанс за 40:30, но не прецени добре минаващ удар и Джокера изравни - 1:1. Последваха два уинъра, смач и топка в аут на Ноле за гейм на 0 и 2:1.

4100219

Гришо прати форхенд в аут при шанс да поведе с 0:30, а Ноле успя да направи три аса и да изравни отново резултата. В следващото си подаване настъпи срив в играта на българина, който допусна две непредизвикани грешки и изоставане от 0:40. Още в първата си защита Димитров прати форхенд в аут и зрителите на Централния корт видяха първия пробив - 2:3.

Новак затвърди бързо пробива, а Гришо се върна в добрия си ритъм, атакува на два пъти при мрежата и записа печеливш удар от форхенд по диагонала за 4:3. Джокович задържа 100% ефективност на първия си сервис до 40:15, когато най-накрая сбърка, но все пак успя да поведе с 5:3. Григор отговори с бърз гейм на 0 (два аса, два печеливши удара), с което остана в сета.

4100213

При подаването на Джокович вятърът се усили и Григор не успя да се справи с ретурите, а веднъж удари топката и с рамката на ракетата - гейм на 0 и първи сет за сърбина. Ноле продължи със силния си сервис и успя да се измъкне от трудната ситуация - 2:1.

Втори сет

Вторият сет почна с гейм на 15 за Григор, който без проблеми поведе - 1:0. Джокович поведе с 40:15 при своя сервис, но Димитров натисна на бекхенд страната на своя съперник и стигна до равенство. С хубав сервис Ноле се защити и стигна до 1:1. Българският феномен почна по-слабо при своето подаване и изостана с 15:30, но все пак стигна до 40:30 с два мощни сервиса. Тогава настъпи и първата му двойна грешка за ново равенство. Последва нова двойна грешка при предимство за българина, а след това вятърът попречи на Гришо на два пъти и се стигна до пробив - 1:2.

4100212

Зачестиха и непредизвиканите грешки в играта на Димитров, който все пак се отчете с брилянтна къса, която заслужи поздравления дори от съперника си. Това вдъхна самочувствие на родния талант, който с излизане при мрежата стигна до 40:40. След още едно равенство се стигна до точка за пробив в полза на Григор (непредизвикана грешка на Ноле), но се подхлъзна в неподходящ момент - ново равенство, а след това и гейм за Джокера - 1:3.

Димитров допусна нов шанс за пробив при 30:40, но все пак благодарение на първия си сервис се защити и с мощно воле намали резултата за 2:3. Григор получи своя шанс при 0:30, залагайки на своя бекхенд слайс. С атака при мрежата пък стигна до 15:40 и два шанса за пробив. Ноле се защити добре при първата възможност, но при втората прати топката в мрежата - 3:3. Бърза гейм на 15 и Григор отново поведе - 4:3.

4100185

С много силни удари от основната линия Димитров поведе с 0:30, а бекхенд в аут на Джокера донесе нови две точки за българина - 15:40. Последва жестоко разиграване, при което се стигна до разиграване при мрежата и Ноле прати топката в аут (потвърдено от "ястребовото око") - 5:3. Последва бърз гейм на 15 с перфектни удари от основната линия и изравняване на сетовете - 1:1.

Трети сет

Двамата се захапаха от самото начало и си размениха по едно подаване - 1:1. Последваха няколко отлични разигравания и 15:30 за Григор, но Джокович вкара отличен първи сервис за равенство. Последваха нови силни изяви на сърбина и 1:2. Димитров без проблем взе своето подаване за ново равенство в третия сет - 2:2.

4100212

Джокович продължи да има проблеми при своето подаване, печелейки трудно за 3:2 отново разчитайки на силния си сервис. При 3:3 пък Гришо стигна до 0:30 с две страхотни разигравания при мрежата, но отново силното подаване на сърбина му помогна да стигне до 30:30. С минаващ удар Григор стигна до първа точка за пробив при 30:40. Гришо атакува по диагонала от форхенд, но Джокера вкара бекхенд по правата, а след това спечели и гейма - 4:3.

Следващото подаване на Григор беше тежко за българина, след като изостана с 15:30, а след това се стигна и до равенство - 40:40. С превъзходен бекхенд слайс като минаващ удар Димитров взе предимство и с хубав сервис изравни резултата - 4:4.

4100235

Водачът в схемата записа най-убедителния си сервис-гейм от първия сет насам, печелейки на 0 за 4:5. Българският тенисист обаче не трепна под напрежение и след гейм на 30 с феноменална последна точка, отново при мрежата, изравни за 5:5. Двамата си размениха по още един уверен сервис гейм и третият сет влезе в тайбрек.

В началото на решаващата част бекхендът на Григор Димитров изневери и той допусна две грешки, давайки мини пробив за Джокович, който с два силни сервиса поведе с 1:4. Последва и двойна грешка за 2:5 и два сервиса за Джокера. Последваха нова грешка от бекхенд и силен сервис на Ноле за 2:7 и 1:2.

4100238

Четвърти сет

Григор Димитров се отърси бързо от слабото представяне в тайбрека и с уверен гейм на 0 даде начало на четвъртия сет. Последваха две грешки на Джокович за 0:30, но след това той пласира отлични удари и Димитров нямаше какво да направи и не спечели точка до края - 1:1.

Българският тенисист допусна фатален срив в собственото си подаване, допусна нови две двойни грешки (общо 7 до този момент), с което Ноле получи три точки за пробив и реализира още първата - 1:2. 5 минути по-късно обаче нещата се обърнаха, след като Джокович не успя да вкара нито един първи сервис, Григор стигна до две точки за пробив и с прекрасно надиграване отново на мрежата върна пробива - 2:2.

4100246

Джокера извади късмет в следващата част и две грешки на българина му позволиха да поведе с 15:40, но Димитров извади впечатляващ първи сервис, изравни, а след със смач и ас поведе с 3:2. Григор отново поведе с 0:30 при подаването на Джкович с два прекрасни ретура, но не успя да затвърди предимството си и се стигна до трябваше на три пъти да спасява брейк точки на Гришо, показвайки железни нерви, а Димитров предаде гейма с ретур в мрежата - 3:3. Последваха два категорични сервис-гейма за двамата и 4:4.

Григор беше бърз в собственото си подаване (печелейки на 0), а с прекрасна зашита стигна до 40:40. Със стоп воле той стигна и до нова точка за пробив. Джокович обаче прати снаряд в тялото на Димитров и спаси поредния брейк пойнт, а след това нови подхлъзвания на българина дадоха гейма на Ноле - 5:5. Последваха два гейма на 0 и нов тайбрек.

4100247

Първи до мини пробив стигна Григор след аут от бекхенд на Ноле - 2:1. За съжаление обаче той направи непредизвикана грешка от форхенд, пращайки топката в мрежата, но Джокера върна услугата за 4:2. При 4:3 Григор беше подпомогнат от грешка на Ноле при ретур, а след това и с атака при мрежата стигна до 3 точки за сета. При първата той беше близо до печеливш удар, но топката срещна мрежата и попречи на Григор да довърши съпротивата на сърбина. Втората точка се оказа също непечеливша, а при своя сервис Димитров беше притиснат и загуби - 6:6.

Гришо не издържа на напрежението и направи двойна грешка, но при сервиса на Ноле успя да направи минаващ удар и да остане в мача. Гришо отново падна и загуби точката за 7:8 и беше на свой сервис. За съжаление, Джокович успя да надиграе Григор при мрежата и с минаващ удар спечели със 7:9 и с 1:3.