Григор Димитров оцеля след уникален трилър в Мадрид

снимка: atpworldtour.com

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се добра до осминафиналите на тенис турнира в Мадрид от сериите ATP 1000, след като стигна до драматичен успех с 4:6, 6:3, 7:6 (9:7) срещу Мариуш Копил в двубой от втория кръг.

Българинът показа здрави нерви и, след като допусна пробив в края на първия сет за 4:6 в полза на съперника, не позволи на Копил да стигне до нито една точка за пробив във втория сет. На свой ред той пропусна няколко възможности, но все пак спечели частта с 6:3.

В решаващия сет Григор имаше две възможности за пробив, но не успя да се възползва и логично се стигна до решаващ тайбрек.

В него Димитров стигна до два минипробива, но и в двата случая румънецът реагира адекватно и успя да се защити. Все пак световният №14 стигна до два мачбола, като при втория Копил прати топката в мрежата и Григор успя да спечели.

По този начин той защити 90-те си точки от миналогодишното издание на турнира, където беше спрян от Рафаел Надал в осминафиналите. Сега той ще се изправи срещу Томаш Бердих.

В същото време Димитров си спечели и над 40 хиляди евро от наградния фонд. Трябва да се спомене и факта, че Гришо победи Копил във втория кръг на надпреварата в Стокхолм, като тогава румънецът донесе късмет на българина, който завоюва първата си титла в турнир от веригата ATP.

Първи сет

След колебливо начало и загубена точки Димитров спечели подаването си благодарение на хубавия първи сервис - 1:0 след гейм на 15. Копил показа същата стабилност и изравни, а първата почивка дойде при 2:1 за Димитров, който се отчете и с два аса, както и една директна точка от сервис.

Димитров направи интерес следващия гейм, но Копил се отчете с мощни удари от форхенд, които му позволиха да изравни за 2:2. Гришо също имаше затруднения, но при 40:30 записа пореден ас - 3:2. Българинът поведе с 0:30 при подаването на румънеца, но той успя да се съвземе и да изравни. Две непредизвикани грешки на №14 в света направиха резултата 3:3, а в следващата част отново първият сервис на Димитров му помогна при напечена ситуация и 30:30 - 4:3.

Копил бързо изравни, а с два магически удара стигна до 15:40 в своя полза - първи точки за пробив в мача. Първата беше спасена с форхенд-уинър, но Копил с бекхенд по правата проби - 4:5. При 15:15 Димитров прати в аут смач над главата, а в крайна сметка румънецът получи две точки за спечелване на сета и спечели втората със силен сервис - 4:6.

Втори сет

Димитров почна ударно с гейм на 0. Той поведе и с 0:30 в следващия гейм, но допусна две непредизвикани грешки, а в яростта си той потроши ракетата си, за което получи и забележка от съдията. Копил се възползва и излезе от тежката ситуация за 1:1. Гришо отново поведе с 2:1, като при 40:0 се отчете с блестящ удар между краката, след който последва воле край мрежата - нов кандидат за удар на деня и 2:1.

В следващия гейм Димитров стигна до 40:40, но с прекрасен сервис и невероятно стоп-воле Копил се спаси - 2:2. Нов силен сервис гейм позволи на Григор да поведе с 3:2, а при подаването на румънеца поведе с 0:30 и до две точки за пробив. Копил прати топката в аут и Гришо проби за пръв път. Последва нов бърз гейм на 15 и 5:2 за №14 в света.

Григор пропусна да затвори при подаването на Копил, но взе своето на 15 и вкара мача в решаващ трети сет - 6:3.

Трети сет

Григор Димитров откри решаващата част с две точки за пробив, до които стигна с абсурден ретур от бекхенд - 15:40. За съжаление, Копил успя да се защити, а след това и да спечели откриващия гейм благодарение на силен първи сервис - 0:1. Българинът имаше сериозни затруднения при 0:30, като едва вкара воле от форхенд в полето за 15:30, но до края не загуби нито една точка - 1:1. Копил отговори с гейм на 15 - 1:2.

В следващия гейм Димитров поведе с 40:15, но румънецът се отчете с няколко брилянтни удари и стигна до точка за пробив. Първият сервис на Гришо обаче заработи в точния момент и той успя да обърне - 2:2. Последва ново равенство при 3:3, като Григор имаше повече проблеми при своето подаване, но след три равенства стигна до успеха и точка за пробив на Копил стигна трудно до 3:3.

Двамата продължиха уверено при своите сервис-геймове, което доведе до ново равенство при 5:5. Димитров натисна и стигна до точка за пробив, но Копил се защити с прекрасно воле за 40:40. Два аса направиха резултата 5:6 за румънеца. №12 в схемата записа гейм на 0 и се стигна до решаващ тайбрек.

Тайбрек в третия сет

С прекрасно воле на мрежата Копил откри точковия си актив, но Димитров отговори с два силни сервиса - 2:1. Румънецът стигна до две точки, включително и невероятен ас от втори начален удар - 2:3, но Григор с мощни форхенди успя да си върне аванса - 4:3.

Копил изглеждаше, че ще поведе отново след силен начален удар, но форхнедът му излезе в аут и Димитров поведе с 5:4 и имаше два сервиса на свое разположение. С голяма доза шанс обаче Копил върна минипробива - 6:5 за Гришо. Той стигна до нов минипробив след силна атака, но при 7:6 и сервис за Димитров Копил направи унищожителна атака - 7:7.

Димитров получи нов мачбол при 8:7 и сервис на румънеца, като успя да принуди Копил да сбърка и спечели мача - 9:7 и 7:6 в решаващата част.