Григор Димитров не успя да надвие Ернест Гулбис в Ротердам

Най-добрият български тенисист Григор Димитров загуби от Ернест Гулбис (Латвия) в среща от 1/8 финалите от турнира в Ротердам с награден фонд от 1 милион и 500 755 евро.

Гришо отстъпи в два сета след 4-6, 6-7. Той допусна пробив още в третия гейм на първия сет, който се оказа решаващ за спечелването на първата част.  Във втория сет Григор показа много силна игра, но загуби мача в тайбрека.

Ернест Гулбис превъзхождаше Гришо в играта на сервис. Латвиецът заби 12 аса срещу 5 на Григор, който направи своите асове само във втория сет. Гулбис вкара 76% от първия си сервис, срещу 54% на Григор.

Другата голяма разлика в мача, бе че номер 24 в света Ернест Гулбис спечели 1 от 5-те си точки за пробив, а Григор също имаше пет точки за пробив, но не успя да реализира нито една от тях. Това бе първи мач между двамата тенисисти в турнир на ATP.

По този начи Григор не успя да изравни точките си от миналогодишното си участие, когато стигна до 1/4 финалите и ще претърпи леко падане в ранглистата на ATP, където заема 24-то място в момента.

Ернест Гулбис ще играе с победителя от срещата Пол-Анри Матьо - Хуан Мартин Дел Потро. Именно аржентинската звезда Дел Потро спря Григор на четвъртфиналите миналата година и след това триумфира с титлата.

Ето и развитието на мача гейм по гейм:

Първи сет:

1-0 Григор поведе след като не остави шансове на своя съперник и взе гейма на нула.

1-1 Гулбис изравни въпреки много силната игра на Григор

1-2 Гришо тръгна трудно и след 0:30 успя да се съвземе и да изравни. Гулбис стигна до точка за пробив и я реализира след удар на Гришо в аут.

1-3 Гулбис с няколко мощни сервиса даде само точка на Гришо в този гейм и затвърди своя пробив

2-3 Гришо изкара два удара в аут и направи двойна грешка, за да даде две точки за пробив на Гулбис. След това обаче се съсредоточи със стабилна игра спечели своето подаване

2-4 Гулбис извади силния си сервис и Гришо не успя да реагира дори за да спечели товка в този гейм.

3-4 Гришо спечели подаването се с няколко технични удара по правата.

3-5 Григор изравни резултата в края на гейма, но не успя да стигне до точка за пробив и ще трябва да сервира за оставанео в гейма.

4-5 Димитров запази добрия си сервис в гейма и спечели разиграванията.

4-6 Гулбис спечели най-вече заради страхотния си сервис, който не даде шансове ма българина

Втори сет:

1-0 Гришо показа, че също може да сервира много силно и поведе

1-1 Първа двойна грешка за Гулбис, но отнов латвиеца показа добра игра след това. той 6 аса до момента срещу нула на Григор

2-1 Димитров започва да намира правилния ритъм на своята  игра. С мощни удари Гришо взе лесно подаването си

2-2 Трета двойна грешка на Гулбис, който се разконцентрира. Григор се възползва и стигна до три точки за пробив. След това обаче Гулбис заби много силни сервиси и с осмия си ас взе гейма.

3-2 Григор продължава с добрата си игра на серви като чувствително намали грешките от първия сет.

3-3. Отново много силен и стабилен сервис на латвиеца. Григор направи два страхотни ретура, но това не беше достатъчно

4-3 Първи ас за Григор в този мач. След това българина пусна топката между краката си, но Гулбис получи две точки за пробив. Гришо обаче измъкна гейма със силен характер и страхотни сервиси.

4-4 Гулбис направи много добър сервис и изравни резултата.

5-4 Гришо спечели много важен гейм и Гулбис сервира за оставане в гейма.

5-5 Фантастична игра за Григор, който достигна до точка за пробив. Последваха обаче два аса на Гулбис точно върху линията и той изравни геймовете.

6-5 Гришо взе своето подаване със силна игра, която става все по-стабилна в края на сета. Българинът направи и три аса, като подобрява играта са в този елемент.

6-6 Григор спечели много драматично едно разиграване, но не успя да стигне до пробив. Този сет ще се реши в тайбрек.

7-6 Гулбис поведе с 3:0, но Гришо върна две точки. Последва удар в мрежата на Гришо за 4:2. Нов страховит сервис на Гулбис и 5:2. След това латвиецът отново разчиташе на сервиса за да затвори тайбрека и да спечели двубоя