Григор Димитров мина през втори испанец и си уреди мач с Джокович в Пекин

снимка: БТА/XINHUA

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за четвъртфиналите на турнира от сериите “ATP 500” в Пекин.

В първия кръг Гришо записа труден успех в 3 сета над испанеца Фернандо Вердаско, а днес се наложи с 6:4, 6:4 над сънародника му Пабло Андухар.

Така 23-годишният хасковлия си гарантира чек за 63 480 долара от наградния фонд и 90 точки за световната ранглиста, където той заема 10-то място в момента.

Освен това, с успеха над Андухар първата ни ракета си осигури нов мач със световния номер 1 Новак Джокович на четвъртфиналите. Сърбинът е четирикратен шампион в китайската столица и защитава титлата си от миналата година, като до момента има 21 победи от 21 мача в Пекин.

Първият сет бе белязан от цели седем пробива - три за испанеца и четири на сметката на Гришо, с което той измъкна частта с 6-4, повеждайки с 1:0 в сетовете.

Частта протече в нетипичен за мъжки тенис стил, като двамата съперници изпитваха много проблеми, заставайки на сервис, което доведе и до големия брой брейкове. Странно, но факт - нито Григор Димитров, нито Пабло Андухар успяха да спечелят две поредни свои подавания.

Българинът взе откриващото подаване в мача и след това пробивите заваляха. Последваха пет поредни гейма, в които съперниците печелеха подаванията на другия, преди Гришо да спре тази серия при 5:2. Андухар също си взе подаването, след което двамата си размениха по още един пробив, като Димитров затвори сета със своя за 6:4.

За разлика от първия, вторият сет тръгна с предимство на сервиращите и продължи така до фаталния за Андухар десети гейм, в който Григор Димитров стигна до първия пробив, затваряйки частта с 6:4, а с това и мача.

Развитието на мача гейм по гейм:

Първи сет

1-0 Гришо започна откриващия сет с двойна грешка, но след това заби три аса и взе без проблеми първото си подаване.

2-0 Пробив за Григор Димитров! Страхотно начало на мача за първата ни ракета, който стига до пробив още при първото подаване на съперника си.

2-1 Пробив! За съжаление испанецът веднага връща пробива. Първият сервис на Гришо се срина, освен това той направи и двойна грешка и Андухар поведе с 40:0. Хасковлията спаси първите две брейк-точки, но при третата си възможност ибериецът не сбърка и пробивът аванс на Димитров вече е в историята.

3-1 Пробив! Трети пробив в първия сет и втори за българина, с което той възстановява преднината си от два гейма.

3-2 Пробивите валят един след друг на корт "Moon" в Пекин! Пабло Андухар отново се връща в сета.

4-2 Пети пробив! Гришо не остава по-назад и на свой ред печели подаването на съперника си.

5-2 Българинът спира серията от пробиви след много оспорван гейм.

5-3 Пабло Андухар също най-накрая успява да спечели свое подаване и остава в сета.

5-4 Пробив! Ръката на Гришо трепна във възможно най-неподходящия момент и вместо да затвори първия сет на свой сервис, той допусна нов пробив, с което испанецът заличи преднината му и сега всичко започва отначало.

6-4 Нов пробив! Как да затвори този нетипичен за мъжкия тенис сет Григор, освен с пробив? Първата ни ракета направи седми пробив от общо десет изиграни гейма, затваряйки първата част с 6:4, за да поведе в резултата.

Втори сет

1-0 23-годишният хасковлия задържа подаването си без проблеми на старта на втория сет.

1-1 Макар и трудно, Пабло Андухар също печели първото си подаване в сета, след като спаси един брейкбол.

2-1 Григор Димитров за първи път в мача спечели два поредни гейма. Това обаче стана доста трудна, като световният №10 трябваше да спаси три точки за пробив преди това.

2-2 Най-убедително спечеленият сервис гейм в мача, след като Андухар взема подаването си на нула.

3-2 За разлика от първата част, в тази все още няма пробив и Гришо печели трети пореден сервис гейм.

3-3 Испанецът изравнява с втори пореден гейм на нула.

4-3 Григор Димитров даде две точки на Андухар и също печели уверено подаването си.

4-4 Пабло Андухар също не среща трудности на свой сервис, вземайки подаването си на 15.

5-4 Григор Димитров вече е само на гейм от победата в мача.

6-4 Пробив! Въпросният гейм не закъснява българинът записва втора победа в Пекин, след като търпеливо изчака своя момент, пробивайки съперника си за 6:4, без да му даде шанс за реванш.

Преди мача:

Григор е поставен под номер 5 в основната схема на турнира и вече си осигури 45 точки за световната ранглиста и чек за 31 740 долара от наградния фонд, а при нов успех ще удвои заработеното.

Това ще бъде трети мач на ATP ниво и общо четвърти в съперничеството между Григор Димитров и Пабло Андухар. До момента Гришо води с 2:1 победи. Първият им двубой беше за титлата на Чалъндж турнира в Женева през 2010, спечелен от хасковлията с 2:1 сета.

През 2011 година в Ница Гришо губеше с 5:0 в първия сет, преди да се откаже заради неразположение. При последната им среща в Шанхай през 2013 Димитров се наложи със 7:5, 6:3.

Пабло Андухар е с 5 години по-възрастен от Димитров (28) и понастоящем е номер 43 в класацията на ATP. 180-сантиметровият испанец има три титли в досегашната си кариера, всичките спечелени на клей. Последният му трофей е от турнира в Гщаад през този сезон, като Андухар е заработил около 3,3 милиона долара от наградни фондове.

Ако оправдае предварителните очаквания и запише втора победа в Китай, то на четвъртфиналите 10-ият в света българин ще срещне защитаващия титлата си номер 1 в света Новак Джокович, който не срещна проблеми срещу Вашек Поспишил, побеждавайки в два сета - 6:3, 7:5. Сърбинът е четирикратен шампион и няма загуба в Пекин, като това бе 21-ият му пореден успех в китайската столица.