Григор Димитров крачи уверено към 1/2-финала в Делрей Бийч

Най-добрият български тенисист Григор Димитров спечели първия 1/4-финал за деня на тенис турнира във Флорида Делрей Биич Оупън, като се наложи с 6:4, 7:5 над световния №49 Адриан Манарино от Франция за малко по-малко от 90 минути игра.

В следващата фаза Гришо ще срещне победителя от срещата Бенямин Бекер - Раджив Рам.

Българинът демонстрира силна игра в първата част, като сервираше добре и в същото време затрудняваше противника си при негов начален удар. Логичното се случи и българинът стигна до пробив в най-подходящия момент - при 5:4 в негова полза, като по този начин спечели и сета след 6:4.

Втората част бе далеч по-интересна, като двамата тенисисти често влизаха в дълги разигравания, а при 4:4 Манарино стигна до пробив, който му осигури сервиране за изравняване на резултата. Тогава обаче хасковлията се концентрира напълно и спечели следващите три гейма, като в два от тях проби, а с това вдигна и победоносно ръце след 6:4, 7:5.

4153792

4153793

4153794

Първи сет

Срещата започна прекрасно за Григор Димитров, който спечели подаването си без проблеми. С мощен сервис поведе с 40:0, допусна една грешка, но отново с помощта на началния си удар откри сметката си. Подаването на Адриан Манарино започна с двойна грешка, след което се стигна до 40:30, но мощен начален удар в тялото на Димитров затвори гейма - 1:1.

Мощен сервис и дълго разиграване от основната линия бяха първите две точки в гейма и те бяха на сметката на сънародника ни. Последва добър втори сервис в тялото на французина, а в следващото разиграване и двамата се озоваха в близост до мрежата, където Григор се оказа по-съобразителен и спечели подаването си на 0. Последва серия от добре насочени сервиси на световния №49, което доведе до ново изравняване - 2:2.

Петият гейм на мача бе труден в сравнение с предишните два за хасковлията, но в крайна сметка той го спечели и отново поведе - 3:2. Григор имаше своите шансове в следващия гейм, но не успя да се възползва от тях и в крайна сметка френският му противник изравни за пореден път.

Така важният седми гейм от сета бе на сметката на сънародника ни, който остана на корта около минута и спечели подаването си на 0. Българинът отново затрудни максимално Манарино, но не успя да стигне до равенство. На два пъти излезе на мрежата, като при първия случай бе прехвърлен с перфектен лоб от французина, след което обаче Димитров намали до 40:30. В крайна сметка поставеният под №8 спечели подаването си за 4:4.

След нов сравнително лесен гейм на сметката си, Гришо отново излезе напред в резултата, с което принуди опонента си да сервира за оставане в сета. За първи път в сета едва в 10-я гейм, посрещащият тенисист спечели първата точка, а след дълго разиграване се стигна до 0:30. След ново продължително разиграване Димитров поведе с 0:40, като това бяха и първите точки за пробив в мача. Първите две бяха спасени от Манарино, но при 30:40 прекрасен минаващ удар по правата на поставения под №4 му спечели първия сет след 6:4.

Втори сет

Откриващият гейм във втората част бе труден за Димитров, като той за първи път загуби повече от една точка в подаването си, като позволи да се стигне до 40:30. Въпреки че българинът направи първа двойна грешка в мача, той демонстрира силен начален удар и взе подаването си - 1:0. Във втория гейм на сета Димитров стигна до 15:30, но в крайна сметка Манарино изравни след добре изпълнени сервиси.

Нивото на игра на българина бе достатъчно високо, че да не позволи на опонента му да го притесни в подаването му. Това си пролича до този момент във всеки сервис гейм на Димитров и той отново поведе - 2:1. Българинът отново притесни 49-я в света на неговия сервис гейм, но не стигна до нищо повече от 30:15.

И отново световният №28 нямаше проблем в подаването си, печелейки сервис гейма си на 0 - 3:2. Статистиката показва, че Димитров е загубил една единствена точка на първи сервис от 25 вкарани начални удари. Французинът отдавна не бе печелил лесно подаването си, но направи това в гейм №6 от втория сет, за да изравни за 3:3.

За първи път в сета Манарино можеше да помисли за пробив, след като стигна до 30:30, но в крайна сметка българинът затвори гейма с ас, който бе под №5 за него в срещата. Димитров отново направи опит за пробив в сета, като притисна опонента си до 40:30, но в крайна сметка не успя да пробие.

Последва труден 9-ти гейм, в който Гришо допусна грешка в началото, а след това дойде и втората двойна грешка в мача за 0:30. Българинът навакса изоставането си до 15:30, но след изтощително разиграване той изкара бекхенд в аут - 15:40. Неизбежното се случи и Манарино проби подаването на противника си и последва сервиране за изравняване на сетовете. Най-добрият момент за връщане на пробив е веднага след като си допуснал такъв и Димитров направи точно това. Българинът водеше постоянно с 0:15, 15:30 и 30:40, като в крайна сметка проби за 5:5.

Труден гейм отново за първата ракета на България. Димитров изоставаше с 0:30, но с добър сервис и ас веднага след това изравни за 30:30. Последва нов мощен начален удар и грешка в близост до мрежата на французина, което помогна на Гришо да поведе с 6:5. Прекрасен подсечен бекхенд принуди световния №49 да сбърка, а слаб сервис помогна на сънародника ни да атакува, което му донесе успех - 0:30. Ново дълго разиграване, при което Димитров се озова на мрежата, доведе нещата до три мачбола. Още първият бе реализиран, след като Манаро заби бекхенда си в мрежата - 5:7.

Григор Димитров продължава добрите си изяви на турнира във Флорида, като днес ще спори за място на 1/2-финала. Възходът на хасковлията през този сезон е видим, като той демонстрира добра игра през 2016 година.

Пред Димитров се открива добра възможност за първа титла за сезона, след като Кевин Андерсън, Иво Карлович и Бърнард Томич, които бяха единствените поставени над Гришо в надпреварата отпаднаха още в първия кръг.

Двамата тенисисти до сега нямат официални мачове помежду си.