Григор Димитров изпусна шанса си за финал в Торонто

Най-добрият български тенисист Григор Димитров допусна тежко поражение в полуфиналите на тенис турнира в Торонто, след като загуби с 4:6, 3:6 от намиращия се в прекрасна форма Жо-Вилфред Цонга.

Френският тенисист се представи на отлично ниво и не даде никакви шансове на Григор Димитров, който отново показа сривове в играта си, които този път не успя да покрие заради отличната защита на тъмнокожия играч.

В първата част всичко започна добре, но при 4:4 и 40:15 Цонга записа 4 поредни точки и спечели сета. В началото на втория сет Димитров беше пробит на 0, спаси още 5 точки за пробив, но при 3:5 беше пробит отново и в крайна сметка загуби срещата.

В днешния двубой Гришо игра и с болки в глезена, които допълнително попречиха на играта му, която през тази седмица търпеше много спадове, но все пак той се добра до първия си полуфинал в Торонто.

През следващата седмица българина ще играе на тенис турнира в Синсинати, който също е част от подготовката му за US Open. Във финала в Торонто пък Цонга ще спори за титлата с победителя от двойката Федерер - Фелисиано Лопес.

Това беше 5-а поредна победа за Цонга в съперничеството му с Димитров, като до момента хасковлията е взел само един сет.

Първи сет

Двамата почнаха уверено, като първо Гришо взе своето подаване на 15, но Цонга му отговори със същия резултат, включително и един ас - 1:1. Последва по-труден гейм за Димитров, чийто сервис не сработваше, а и допусна няколко непредизвикани грешки. След две равенства Димитров успя да вземе частта и поведе с 2:1 при първата почивка.

Първият сервис на Цонга почти не влизаше и Григор отново имаше своите шансове, но допусна поредица от неточности, с които позволи на французина да се предпази от пробив - 2:2, а след това и 3:2 след гейм на 15 за българина.

Димитров след това поведе с 4:3 и след труден гейм Цонга изравни за 4:4. Гришо поддържаше високо ниво до 40:15 в следващата част, но настъпи необясним срив в играта му, записа три поредни точки и получи първия шанс за пробив. С мълниеносен ретур той направи уинър и поведе с 4:5.

Последва оспорван гейм, в който Гришо имаше цели 4 точки за пробив, но с четири аса френският тенисист се измъкна, а след това направи и поредица от добри начални удари, с които затвори сета - 4:6.

Втори сет

Както в предните мачове, и сега Григор взе медицински таймаут след загубения сет. Двамата си размениха по един гейм за 1:1, но след това настъпи крах за Димитров. Той допусна грешки при две рутинни волета и беше пробит на 0 от Цонга - 1:2. След това французинът затвърди пробива на 0 за 1:3.

Цонга продължи да се възползва от грешки на Димитров, който допусна цели 15 поредни точки и ново изоставане от 0:40. Гришо обаче спря пропадането си, спаси трите точки за пробив, а след това успя и да спечели подаването си, оставайки в мача - 2:3.

В следващите две подавания българинът имаше проблеми с подаването си, но някакси успяваше да се измъкне от тежки ситуации. В нито един момент обаче той не успя да притисне Цонга при негов сервис. Така се стигна до 3:5 и при сервис за Григор той отново се срина, допусна изоставане 0:40, спаси първия мач бол, но след това Цонга атакува при мрежата и принуди Димитров да сбърка - пробив и 4:6, 3:6 за френския тенисист.