Григор Димитров е четвъртфиналист на Уимбълдън, следва мач с Анди Мъри

Най-добрият български тенисист Григор Димитров записа нова златна страница в историята на родния тенис, след като се превърна в първия български тенисист, който се класира за четвъртфиналите на Уимбълдън при мъжете.

23-годишният хасковлия стори това след нова наказателна акция в Лондон, където негова четвърта поредна жертва стана аржентинецът Леонардо Майер, победен в три сета - 6-4 7-6(6) 6-2.

Така българският талант изравни най-доброто си класиране в турнири от Големия шлем, след като достигна и до четвъртфиналите на Australian Open в началото на годината.

Благодарение на този си пробив Григор Димитров си осигури чек за 226 000 паунда от наградния фонд и 360 точки за световната ранглистата, които могат да се окажат достатъчни за дебют в топ 10 след края на Уимбълдън.

В спор за място на полуфиналите Григор ще играе със защитаващия титлата си Анди Мъри, който се наложи в три сета - 6-4 6-3 7-6(6) над южноафриканеца Кевин Андерсън на Централния корт, където мачовете не бяха прекъсвани заради дъжд.

Иначе мачът с 64-ия в света Леонардо Майер протече под диктовката на Григор, като по-високата класа на българина си личеше при всяко разиграване и победата му бе само въпрос на време.

Първият сет бе решен с един единствен пробив, дошъл в десетия гейм за 6-4, като така Гришо не даде шанс за реакция на съперника си. Ключовият момент в сета бе в предишни гейм, в който Майер стигна до първата възможност за пробив в мача, но Гришо се защити успешно, а след това дойде и неговият шанс. Той имаше стигна до два сетбола при 40:15. Аржентинецът спаси първия, но не и втория и така Димитров поведе с 1:0 в сетовете след 37 минути игра.

4099268

Българинът продължи да тормози съперника си със сервис и във втората част, но Леонардо Майер също започна на сервира добре и печелеше уверено подаванията си. При 4:4 Гришо стигна до точка за пробив, но тя бе отразена от съперника му.

Двамата продължиха да вземат сервис геймовете си, за да стигне до 6:5 за Григор и 30:15 за Майер в 12-ия гейм, когато над Лондон отново заваля дъжд и прекъсна мача. Играта бе подновена час и половина по-късно, а аржентинецът спечели подаването си за 6:6 и така вкара сета в тайбрек.

В него двамата тенисисти си размениха по един минипробив в началото, след което Гришо стигна до още един, за да поведе с 4:3 точки. Стигна се до 5:5, а после и до 6:5 в полза на българина. Майер успя да спаси първия сетбол, но след това Димитров стигна до нова брейк точка при 7:6 и тогава нервите на съперника му не издържаха и той направи двойна грешка, с която подари сета на Григор, който поведе с 2:0.

4099360

Третата част бе най-бърза, след като българският талант стигна до два пробива и го затвори с 6:2, за да се класира за първия си четвъртфинал на свещената трева на Уимбълдън.

Първи сет:

1-0 Перфектно начало на Григор Димитров, който печели подаването си на нула.

1-1 Труден сервис гейм за аржентинеца. Стигна се до дюс, но в крайна сметка Майер успя да се измъкне.

2-1 Гришо продължава с наказателната си акция от сервис за нов гейм на нула.

2-2 Леонардо Майер поведе с 40:15, след което загуби още една точка, но спокойно затвори гейма си.

3-2 Нов бърз гейм за Димитров, който даде първа точка на съперника си при свой сервис.

4099268

3-3 Този път и аржентинецът задържа лесно подаването си.

4-3 Майер поведе с 30:15, но след това Гришо заби три страховити сервиса, с които спечели сервис гейма си.

4-4 Макар и трудно 64-ият в света аржентинец печели подаването си и отново изравнява.

5-4 За пръв път в мача един от двамата тенисисти достигна до точка за пробив и това бе Леонардо Майер, повеждайки с 40:30, но Гришо показа желени нерви и спаси брейкбола, а след това и следващите две точки, принуждавайки съперника си да сервира за оставане в сета.

6-4 Пробив! Гришо поведе с 30:0, Майер намали на 30:15, но след това Димитров направи чудесен минаващ удар и двъпна с 40:15, осигурявайки си два сетбола. Аржентинецът спаси първия, но след това прошка нямаше и българинът затвори сета с 6-4.

4099293

Втори сет:

1-0 23-годишният хасковлия започва и втория сет с гейм на нула.

1-1 Григор дръпна с 30:15, но аржентинецът не трепна и спечели следващите три точки, за да изравни резултата в геймовете.

2-1 Нов гейм на нула за Димитров, като едно от изпълненията му бе претендент за класацията на ATP "удар на деня":

2-2 И при това подаване на Майер Гришо поведе с 30:15, но аржентинецът отново сервира добре, което му помогна да спечели следващите три точки, а с това да задържи подаването си.

3-2 Първата ни ракета поведе с 40:0, след което даде една точка на съперника си, преди да затвори гейма с петия си ас от началото на мача.

3-3 Първи сервис гейм на нула за Леонардо Майер.

4099350

4-3 Аржентинецът взе цели две точки на Гришо за 30:30, но те се оказаха и последни за него в гейма след серия мощни сервиси на българина.

4-4 Григор Димитров поведе с 30:15, но Майер успя да докара нещата до 40:40, при което българинът стигна до третата си възможност за пробив в мача, но за негово съжаление не успя да я реализира и аржентинецът оцеля.

5-4 Гришо взема подаването си на 15 и Леонардо Майер ще сервира за оставане в сета.

5-5 Българинът спечели първата точка в подаването на Майер по изключително атрактивен начин, но след това аржентинецът не даде нов шанс на Димитров и изравни резултата на 5:5. Изпълнението на Димитров обаче си струва да се види:

6-5 Нов бърз гейм за Григор Димитров, завършен с два аса, единият от които бе най-бързият му сервис от началото на мача.

19:00 часа - 12-ия сет започна, но малко след началото му мачът бе прекратен заради дъжд при 30:15 за Майер.

4099347

20:30 Дъждът спря, очаква се скоро мачът да започне.

21:00 Двубоят между Григор Димитров и Леонардо Майер бе подновен.

6-6 Аржентинецът печели подаването си и така изходът на сета трябва да се реши след изиграването на тайбрек.

7-6 Двамата тенисисти си размениха по един минипробив в началото, след което Гришо стигна до още един, за да поведе с 4:3 точки. Стигна се до 5:5, а после и до 6:5 в полза на българина. Майер успя да спаси първия сетбол, но след това Димитров стигна до нова брейк точка при 7:6 и тогава нервите на съперника му не издържаха и той направи двойна грешка, с която подари сета на Григор, който поведе с 2:0.

4099269

Трети сет:

0-1 Бърз гейм за Леонардо Майер, който печели подаването си на 15.

1-1 Аржентинецът успя да стигне до 40:40, но Гришо спечели следващите две разигравания изравни резултата.

1-2 Майер продължава да сервира на ниво и спокойно печели сервис гейма си.

2-2 Много труден гейм за първата ни ракета. Аржентинецът стигна до 40:40, а после до нови две равенства, подпомогнат и от три двойни грешки на Григор Димитров. Хасковлията все пак успя да задържи подаването си, печелейки следващите две точки.

3-2 Пробив! Гришо нанася своя удар в петия гейм. Той поведе с 40:15 и се възползва още от първата си възможност, пробивайки съперника си за втори път в мача.

4099352

4-2 Димитров затвърждава пробива си на нула.

5-2 Пробив! Майер поведе с 40:15, но след това Григор спечели следващите четири точки, осъществявайки втори пробив в сета и вече е само на гейм от четвъртфиналите на Уимбълдън.

6-2 Категоричен гейм и четвърта поредна победа за Григор Димитров в тазгодишното издание на Уимбълдън, следва четвъртфинал с Анди Мъри.