Григор Димитров детронира шампиона на Уимбълдън и смая света с победата си над Анди Мъри

снимка: Guliver/Getty Images

Най-добрият български тенисист Григор Димитров записа нова страница в историята на българския и световния тенис.

Българската гордост отнесе с 3-0 сета 6:1, 7:6, 6:2 шампиона на Уимбълдън от миналата година и олимпийски шампион от Лондон 2012 Анди Мъри.

Българинът изигра страхотен мач и се възползва максимално от грешките на своя съперник и приятел. Въпреки че букмейкърите и специалистите не слагаха Григор сред фаворитите той разби всички прогнози на пух и прах като показа тенис от световно ниво.

Единствено вторият сет бе по-напрегнат, където българина имаше известни проблеми и стигна до успеха след тайбрек. В другите част имаше един тенисист, който диктуваше темпото и той се казваше - Григор Димитров.

Нашият тенисист записа 10 аса срещу 5 на своя съперник. Двойните грешки за Мъри бяха 5, а Гришо направи само 3. Голямата разлика бе в непредизвиканите грешки, където Мъри се изложи и направи 37 срещу 18 на Григор, който имаше и повече уинъри (32) от своя съперник (24).

Това е втора победа за Григор Димитров над именития си съперник от пет мача. Тази победа може да даде нови криле на Гришо и той ще бъде номер 9 в световната ранглиста другата седмица. Григор ще спори с победителят от двубоя Новак Джокович – Марин Чилич за място на финала.

4099822

В първия сет Григор изпитваше трудности само в първия гейм, след като допусна на своя съперник да стигне до точка за пробив. Българинът веднага подобри играта си докато точно обратното се случваше с Анди Мъри, който започна да редува непредизвикани грешки, които доведоха до пробив за Григор.

4099854

Триумфът на Григор бе проследен и от Кралското семейство на Централния корт. Кейт Мидълтън и Принц Уилям са сред големите почитатели на Анди Мъри

Българинът със страхотен сервис затвърди пробива си на нула за да стигне до още по-категоричен гейм. Димитров разкъса шампиона в неговото подаване в шестия гейм и го проби на нула, а след това затвори сета с подаването си. Мъри имаше 9 непредизвикани грешки срещу 3, докато уинърите бяха 9:2 в полза на българина.

4099835

Вторият сет бе много оспорван като двамата тенисисти показаха тенис от световна класа. Публиката на Централния корт не спираше да подкрепя своя любимец, но нямаше как да не бъде очарована и от играта на Григор. Българинът можеше да стигне до пробив още в третия гейм, но Мъри се измъкна.

Гришо постигна така желания пробив в седмия гейм, но Мъри успя да го върне веднага за 4:4. Това означаваше, че двубоят ще се реши с тайбрек, където отново непредизвиканите грешки на Мъри дойдоха в полза на Гришо и той показа класа в края на и затвори втория сет с перфектни сервиси.

4099844

Българинът направи пет аса срещу 4 на асъперника си, а двамата имаха по 12 уинъра във втория сет. Непредизвиканите грешки бяха отново в полза на Григор, който имаше само 11 срещу 15 на Мъри.

Публиката започна още по-силно да подкрепя своя любимец Анди Мъри, но това не попречи по никакъв начин на Григор Димитров. Българинът излезе още по-уверен след спечелването на втория сет и показа на зрителите какво ще бъде бъдещето в този спорт.

Пробивът на Григор дойде в шестия гейм, където се видя немощта на Мъри, който след непредизвикана грешка направи двойна грешка и предостави инициативата на Гришо. След това той не успя да стигне до нещо повече и заслужено загуби като допусна още един пробив.