Гърция в екстаз след дузпа в края и историческа победа

Кот д'Ивоар се виждаше на осминафинал на Световно първенство 2014, когато съдията показа дузпа за Гърция за нарушение на резервата Сио срещу Самарас при резултат 1:1, а нападателят показа хладнокръвие и прати европейския тим на осминафинал с гол в продълженията за 2:1.

Гърция поведе с гол на резервата Самарис в 42' след ужасяваща грешка на Тиоте, а на терена не се виждаше как „слоновете“ ще стигнат до гол.

Това се промени 15 минути преди края, когато в момент на брилянтност Калу даде страхотен пас за Бони, който с хубав удар изравни и почти прати Кот д'Ивоар във фазата на елиминациите.

„Слоновете“ обаче страдаха накрая, когато Самарас получи топката в наказателното поле и си изпроси дузпа срещу неопитния Сио, а Бубакар уцели ъгъла, в който нападателят би, но не успя да парира.

„Елините“ имаха много шансове в мача, въпреки че повечето бяха с удари от далечна дистанция, а топката срещна гредите на вратата три пъти – веднъж през първото и два пъти пред второто полувреме. В крайна сметка обаче Гърция се класира напред.

Това е втора победа за тима на Световно първенство, а освен това „елините' за пръв път ще играят във фазата на елиминациите, където ще срещнат Коста Рика, който изненадващо спечели група D с Англия, Уругвай и Италия.

Засега в осминафиналите вече има две латиноамерикански дербита – Бразилия срещу Чили и Колумбия срещу Уругвай, тъй като „лос кафетерос“ спечелиха група C с три безапелационни победи.

4097455

Кот д'Ивоар почна много добре срещата и още в 3' Дрогба можеше да се разпише, но не успя да засече центрирането на Тиоте. Малко по-късно отново нападателят пробва удар, но той мина в аут.

Гърция прие играта в своята половина, а схемата на отбора претърпя промяна в самото начало, като Коне трябваше да излезе заради контузия. Малко след това и вратарят Карнезис получи травма в кръста, а в 23' той напусна терена, след като болката не отшумя.

4097457

Най-добрият шанс за гол в началните минути се откри минута преди смяната на вратаря. Яя Туре направи типичен пробив през центъра, но вместо да стреля от добра позиция, пусна прекалено дълъг пас за Дрогба, който не успя да стигне топката и да нанесе голов удар.

В 33' пък "елините" организираха отлична контраатака чрез Самарас, който намери Холебас в половината на символичните гости. Халфът напредна и стреля много опасно, Бубакар не успя да се намеси, но за негово щастие топката се удари в горната греда. Минута по-късно Самарас пробва късмета си от пряк свободен удар, но стреля право във вратаря.

4097449

"Слоновете" надиграваха съперника в средата на терена, но в 42' Тиоте допусна фатална грешка. Той позволи на гърците да отнемат дълбоко в половината на Кот д'Ивоар, а резервата Самарис остана сам срещу вратаря и вкара - 1:0.

Туре и компания се пробваха да отвърнат на удара, като играчът на Сити проби сам пред 4-ма, но в последния момент удара му беше блокиран от защитник. Това беше и последното интересно положение за първото полувреме.

4097454

След почивката "елините" продължиха да играят силно в защита, а опитите на Яя Туре и Дидие Дрогба да прибият защитната линия на тима не доведоха до нищо сериозно. Дори Гърция имаше по-добри положения, но Самарас и Карагунис не успяха да намерят очертанията на вратата при удари при контраатаки.

Това нало включването на Уилфред Бони в 60', което раздвижи леко играта на "слоновете". Въпреки това в 68' Карагунис, останал сам в половината на Кот д'Ивоар реши да стреля от 30 метра и тресна горната греда за втори път.

4097456

Все пак фортуна се усмихна на символичните гости, след като Соломон Калу направи може би най-добрият пас на Мондиал 2014, като намери в наказателното поле резервата Бони, който успя да изравни резултата - 1:1 и класирането за Кот д'Иваор беше на 15 минути.

Теофанис Гегас влезе на терена за Гърция, но Кот д'Ивоар заигра по-спокойно, а в 84' едва не се стигна до пълен обрат, когато Яя Туре и Калу комбинираха отлично, но ударът на крилото беше париран от защитник.

Така се стигна до 91', в която съдията на мача отсъди спорна дузпа за Гърция. При пас към Самарас нападателят "изигра" резервата Сио и успя да си изпроси дузпа в самия край на мача. Изпълнението се забави около 2 минути, но Самарас не трепна и беше безпогрешен - 2:1 и Гърция продължи напред.

Greece vs Ivory Coast 2 -1 All Goals Highlights...by edi-qrz11