Грасхопърс изненада Базел и спечели Купата на Швейцария

снимка: gcz.ch

Грасхопърс победи защитаващия трофея си тим на Базел с 4:3 след изпълнение на дузпи и спечели за 19-ти път в историята си Купата на Швейцария.

Редовното време и продълженията завършиха 1:1. Срещата се игра пред над 27хиляди зрители на стадиона в Берн. За тим на Грасхопърс, който има рекордните 27 шампионски титли, това е първи трофей от 10 години насам.

Маркус Щейнхофер откри резултата за Базел в 71-та минута, но пет минути по-късно Изет Хайрович изравни. При дузпите играчите на Базел направиха два пропуска срещу само един на тези на Грасхопър и това се оказа решаващо. Фабиан Фрай и Раул Бабадия не успяха да вкарат от бялата точка.

За Грасхопър това е първа Купа на Швейцария от 1994-та година. Финалът беше съпътстват от инциденти с фенове на двата отбора, които се сбиха в историческия център на Берн.

Полицията обяви, че привържениците, много от които маскирани, са се замеряли с фойерверки и камъни. Шест души бяха леко ранени.

"Силите на реда трябваше да използват гумени куршуми и сълзотворен газ, за да успокояване ситуацията. Поради голямото полицейско присъствие размириците бяха овладени", се казва в изявлението. Телевизионните кадри показаха как фенове хвърлят сигнални ракети, движейки се с полицейски ескорт.