Гьотце се завърна и удари коравия Вердер, Борусия започна с успех

снимка: Guliver/Getty Images

Шампионът Борусия Дортмунд откри новия сезон в Първа Бундеслига с драматична победа с 2:1 над Вердер пред препълнения „Сигнал Идуна Парк".

Завърналият се след дълго отсъствие 20-годишен атакуващ полузащитник Марио Гьотце зарадва привържениците на отбора с победен гол в 82-ата минута само секунди след като се бе появил на терена.

Иначе новото попълнение в авангарда на Борусия - Марко Ройс - откри резултата в 10-ата минута, но непреклонните акции на Вердер донесоха на тима изравняване, макар и след почивката.

В 78-ата минута след центриране на изключително активния Марко Арнаутович Теодор Гебре Селасие се извиси и с красив удар с глава направи 1:1. Равенството трая малко на терена, след като Гьотце с прекрасно двойно подаване и клиничен удар донесе трите точки на шампионите.

Наставникът на Дортмунд Юрген Клоп избра титуляри със средна възраст 26.06 години, което е най-високата цифра по този показател от ноември 2009-та. С очакваното влизане в оптимална форма на Гьотце обаче и този атестат ще бъде занижен в тима.

Националният селекционер на Германия Йоахим Льов бе на трибуните и трябваше да стане на крака, за да аплодира още в 10-ата минута един от избраниците си - Марко Ройс. Бившият ас на Борусия Мьонхенгладбах откри резултата в полза на домакините рано-рано в срещата след прекрасен пас на полския национален капитан Якуб Блашчиковски.

Куба пусна елегантен пас и изведе Ройс зад защитата на Вердер, при който Александър Иньовски не успя да се ориентира добре и остави съперника си сам срещу вратаря. Ройс не се забави и със светкавичен техничен удар по диагонала матира стража Себастиан Миелиц за 1:0.

Първото полувреме определено се изигра на високо темпо заради ранното откриване на резултата, но зрителите не видяха повече попадения до почивката. Вердер обаче може да съжалява, че не върна бързо 1 гол в мрежата на шампионите.

В 17-ата минута Арън Хънт изведе отляво с великолепно подаване новото попълнение Елхеро Елиа, но бившият играч на Ювентус стреля право в тялото на отлично представилия се вратар Роман Вайденфелер.

До края на първото полувреме Вердер не спря да търси изравняването, оставяйки често защитниците си в числен пасив при контраакциите на Борусия. Офанзивните играчи на гостите Хънт и Марко Арнаутович пробваха да се разпишат, но не успяха да разпечатат мрежата на Дортмунд.

След почивката темпото на игра спадна и шампионите задържаха уверено топката, контролирайки без проблеми средата на терена. Атаките на Вердер се притъпиха и „зелено-белите" вече не намираха празни пространства в противниковата защита.

Въпреки това в 75-ата минута малко изненадващо резултатът бе изравнен - Арнаутович центрира от ъгъла на наказателното поле, а чешкият национал Теодор Гебре Селасие скочи на първата греда и с прекрасен удар с глава насочи топката към далечния ъгъл за 1:1.

Само секунди преди това на терена се бе появил Марио Гьотце и моментално се притече на помощ на съотборниците си в тежкия момент. В 82-ата той пое топката на 20-ина метра от вратата, залъга противник и подаде в наказателното поле към Роберт Левандовски. Полският голмайстор без забавяне върна топката на Гьотце и само след две докосвания плеймейкърът на Борусия бе пратил кълбото в мрежата на Вердер за 2:1.

Гостите намекнаха, че ще пробват да си тръгнат с точка от „Сигнал Идуна Парк" след нов фантастичен пробив отдясно на Арнаутович. Той центрира остро в пеналтерията, но там резервата Нилс Петерсен на скорост не успя да насочи топката във вратата, като тя тупна на сантиметри в аут.