Горчив "карамел" за Ван Перси в дебюта му за Юнайтед

снимка: Guliver/Getty Images

Робин ван Перси записа неуспешен дебют за Манчестър Юнайтед в английската Висша лига, след като тази вечер холандецът влезе като резерва при поражението с 0:1 от Евертън на "Гудисън Парк" в последен мач от първия кръг.

Маруан Фелаини донесе успех на "карамелите" с точен изстрел през втората част, а Ван Перси поигра малко повече от 20 минути, заменяйки Дани Уелбек. Холандският стрелец обаче така и не успя да отправи удар по посока вратата на Тим Хауърд. Димитър Бербатов попадна в групата на Манчестър Юнайтед за двубоя, но българският таран остана на резервната скамейка през всичките 90 минути.

Мениджърът на гостите сър Алекс Фъргюсън остави Ван Перси и Бербатов на резервната скамейка, като в атака за Юнайтед стартираха Уейн Рууни и Дани Уелбек. Другото ново попълнение Шинджи Кагава също попадна сред титулярите, а Луиш Нани, Том Клевърли и Пол Скоулс допълниха халфовата линия на "червените". Майкъл Карик отново бе върнат по принуда в ролята на централен бранител, партнирайки на капитана Неманя Видич.

Хърватският национал Никица Йелавич оглави атаката на "карамелите", а изключително силен мач за Евертън изнесе Маруан Фелаини, който освен, че реализира в мрежата на Давид Де Хеа, бе сред най-добрите футболисти на терена.

Както и можеше да се очаква, сблъсъкът на негостоприемния "Гудисън Парк" се оказа много тежък за Манчестър Юнайтед. Футболистите на Дейвид Мойс показаха добре познатата си настървеност по целия терен, принуждавайки играчите в червени фланелки да изразходват максимума от физическите си ресурси. По-добрите шансове за отбелязване на гол бяха пред вратата на Давид Де Хеа, докато рядко Уейн Рууни и Даниел Уелбек намираха начин да застрашат Тим Хауърд.

В 15' Маруан Фелаини се измъкна от двама бранители на Юнайтед и стреля от малък ъгъл, но не успявайки да намери очертанията на вратата. В 24' на добра позиция се озова и Никица Йелавич, а след изпълнение на корнер, близо до отбелязване на първи гол бе Стивън Пиенаар. В тези минути Юнайтед често бе притискан в отбрана, а домакините не се притесняваха да търсят с пълни сили откриване на резултата. В 34' Давид Де Хеа бе принуден да показва класа, отразявайки нов опит на Пиенаар.

В 38' възможност се откри и пред "червените", но бившият вратар на Юнайтед Тим Хауърд се намеси умело след коварен удар на Уейн Рууни. До края на полувремето Евертън продължи да бъде по-опасният тим в атака, но Давид Де Хеа обра аплодисментите на гостуващите фенове с две чудесни спасявания.

Началото на втората част не предложи промяна на статуквото, като "карамелите" отново бяха много остри в предни позиции. В 49' Евертън отново бе много близо до първи гол, но този път силен изстрел на Лиън Озмън срещна напречната греда. Прошка обаче нямаше в 57', когато домакините съвсем заслужено разпечатаха пазената от Де Хеа врата. "Сините" изпълниха ъглов удар, а Маруан Фелаини надскочи Майкъл Карик, бележейки с глава за 1:0.

Това очаквано принуди Юнайтед да погледне по-смело към противниковата врата, а в 67' и късметът помогна на Евертън. Шинджи Кагава отклони една топка към Клевърли, който изглеждаше, че ще отбележи за 1:1, но в последния момент Фил Ягиелка успя да изчисти от голлинията. По същото време се стигна и до най-очакваната смяна за вечерта, като официален дебют с фланелката на "дяволите" записа Робин ван Перси. Холандецът зае мястото на Дани Уелбек и стартира партньорството си с Уейн Рууни в атака.

В следващите минути Юнайтед започна да се настанява в половината на Евертън, правейки опити да обсади пазената от Хауърд врата. Вторият коз на Алекс Фъргюсън за вечерта пък се казваше Ашли Йънг, като крилото замени Луиш Нани в 78'. Дейвид Мойс от своя страна все още не поглеждаше към своята резервна скамейка. В 79' Ван Перси пусна добра топка към нахлуващия Кагава, но японецът бе успешно блокиран.

Минутите на "Гудисън Парк" се нижеха една след друга, но футболистите в червено така и не намираха начини да затруднят отбраната на домакините. Влизането в игра на Робин ван Перси също не помогна на Юнайтед, като бившият капитан на Арсенал не съумя да блесне с нещо по-специално в атака. В 91' Андерсон стреля хубаво с левия крак, но ударът на бразилеца мина покрай лявата греда.