Голов рекорд в груповата фаза на Мондиал 2014

Попадението на капитана Ян Вертонген в 78-ата минута, с което Белгия победи Южна Корея с 1:0, бе 136-тото в груповата фаза на Световното първенство 2014 в Бразилия. Така първият етап от шампионата на планетата приключи с рекорден брой голове – цели шест повече от предишния лидер в това отношение Мондиал 2002 в Япония и Южна Корея.

136 гола в 48 мача прави средно по 2.8 попадения на среща – за сравнение, преди 4 години в ЮАР на този етап зрителите са гледали средно по 2.3 гола на двубой.

Самият рекорден гол номер 131 бе реализиран от Томас Мюлер, който донесе победата на Германия с 1:0 над САЩ в заключителния сблъсък от Група G между двата тима, класирали се в последствие за осминафиналите.

Именно Мюлер е временният лидер в класацията при голмайсторите на Мондиал 2014 с 4 попадения, колкото имат суперзвездите на Бразилия и Аржентина Неймар и Лионел Меси. Германският нападател обаче има и 1 асистенция – за гола на Марио Гьотце при равенството 2:2 с Гана във втория кръг на груповата фаза – поради което е лидер в състезанието за Златната обувка на световните футболни финали.

Именно Мюлер с 5-те си попадения на Мондиал 2010 спечели Златната обувка на шампионата в ЮАР, превръщайки се в четвъртия германец след Едмунд Конен (1934), Герд Мюлер (1970) и Мирослав Клозе (2006) с тази индивидуална награда.