Големите битки между Испания и Италия в миналото

снимка: Guliver/Getty Images

Финалът на Евро 2012 вече е ясен. Испания и Италия излизат в битката за европейското злато на 1 юли. Иберийците са считани за фаворити най-вече защото са действащи световни и европейски шампиони. Италия поднася най-голямата изненада до момента с най-красивия футбол на шампионата.

Феновете трябва да бъдат доволни защото двата най-силни отбора на Евро 2012 ще спорят за трофея. За Испания това ще бъде общо четвърти финал на европейски първенства, както и трети пореден финал на голям турнир. Италия пък излиза на третия си европейски финал, но „адзурите" имат цели четири световни титли.

Тази статистика показва колко големи са тези два отбора и как са се представяли на големите първенства, но сега ще разгледаме и статистикатa между двата тима и най-интереснитe директни сблъсъци.

Двата отбора са играли 26 мача помежду си като Италия има 8 победи срещу 7 на съперника си и 11 равенства. Може би най-емблематичния от тях е на 1/4 финала на Световното в САЩ.

Световни първенства:

На световни първенства са играли три мача, като Италия има две победи и един двубой е завършил наравано. Любопитното е, че два от мачовете са от Мондиал 1934г. в Италия. Тогава първия мач завършва 1:1 на 31 май във Флоренция и по регламент само ден по-късно се играе втори мач. Тогава за първи път се стига до преиграване на Световно първенство.  Италия и Испания правят много смени. Адзурите печелят с попадение на легендата Джузепе Меаца. Този мач ще се запомни и с профашисткия си характер, след като и двете страни симпатизират явно на крайно-десните идеи. (ВИДЕО)

Следващият мач на световно първенство е този през 1994 година на добре познатия ни Мондиал в САЩ. Все пак този мач се игра само един ден преди великата победа на България над Германия в ¼ финалите.1/4 финал

09.07.1994 1/4 финал  (ВИДЕО)
Италия - Испания 2:1 „Фоксбъро стейдиъм" - 53 400, Бостън

Треньор на Испания тогава е Хавиер Клементе, докато италианците ги води Ариго Саки. Испанският наставник тогава е непознато име и всички смятат, че той няма достатъчно опит да води „Ла Фурия". Клементе тогава е критикуван, че използва много баски и каталунци в отбора, но след победа над Швейцария на 1/8 финал с 3:0, Испания се нарежда сред потенциалните фаворити за титлата.

Италианците започват по-спокойно мача, докато испанците са по-нервни в началото. „Адзурите" откриват в 25-та минута с втората си възможност в мача. Роберто Донадони намира Дино Баджо и той с удар от над 25 метра не оставя шансове на Субисарета.

След гола испанците започват да задържат повече топката, но не стигат до голови положения, докато италианците продължават да бъдат опасни на контраатаки. 15 минути обаче след началото на второто полувреме Испания изравнява.

Серхи с типичния си пробив по крилото пуска топката към наказателното поле, където Луис Каминеро (Атлетико Мадрид) е точен за 1:1. Този гол надъхва още повече испанците и те започват да търсят успеха. В 83-та минута нападателя на Барселона Хулио Салинас излиза сам срещу Палиука, но стреля във вратаря, а веднага след това испанците имат и сериозни претенции за дузпа.

Италианците обаче изчкават своя момент, който пристига две минути преди края на срещата. Джузепе Синьори извежда перфектно вездесъщия Роберто Баджо, който с елегантно отиграване минава покрай вратаря и въпреки че си затваря много ъгъла пуска топката покрай защитник за крайното 2:1. (ВИДЕО)

Най-спорният момент в срещата бе в последната минута, когато играещия тогава за Реал Мадрид Луис Енрике е съборен в наказателното поле след удар с лакът в лицето от Мауро Тасоти (Милан) (Видео). Реферът на мача Шандор Пул (Унгария) не отсъжда нищо в този момент, но след това ФИФА наказава италианския защитник за 8 мача.

Така Италия се класира за полуфиналите на Мондиала, където всички знаем, че срещна България и благодарение на съдията Жоел Киньо и пак на Роберто Баджо успя да се промъкне до финала.

Италия: Палиука, Бенариво, Костакурта, Малдини, Тасоти, Албертини (Синьори), Д. Баджо, Конте (Берти), Донадони, Р. Баджо и Масаро.

Испания: Субисарета, Ферер, Абелардо, Серхи (Салинас), Каминеро, Алкорта, Надал, Отеро, Гойкоечеа, Бакеро (Йеро), Луис Енрике.

Европейски първенства:

Испания и Италия имат четири мача на европейски първенства. Италия има една победа и три равни мача. Трябва обаче да се отбележи, че става въпрос за редовното време и продълженията. Едно от тези равенства е през 2008 в ¼ финалите, където иберийците печелят след изпълнение на дузпи.

Първият им сблъсък на Евро е на 12 юни 1980 година в Милано, когато мачът завършва 0:0. Тогава Испания отпада в групите, а Италия стига до 4-то място.

Втората среща е на през 1988 година, когато на 14 юни Италия побеждава Испания с 1:0 в груповата фаза на първенството в Германия.

Интересното в този сблъсък е че двата тима са съставени предимно от млади футболисти. Цели 17 играча от двата отбора играят две години по-рано във финала на европейското за младежи до 21 години. Единственият гол пада в 73-та минута, когато след комбинация между Карло Анчелоти и Алесандро Алтобели топката стига до Виали, който масторски бележи победния гол.  Така Италия продължава напред към полуфиналите, докато Испания отпада в груповата фаза.

Последният им двубой беше на това европейско, където Испания изравни с гол на Фабрегас след като преди това Ди Натале бе извел „адзурите" напред.

Контроли:

Тук Испания има 7 победи срещу 5 на Италия в общо 19 мача. Последната контрола между двата тима е от 10 август 2011, когато Италия изненадващо победи световните шампиони с 2:1.