Гол в продължението спаси Юнайтед срещу Челси на "Олд Трафорд"

снимка: Guliver/Getty Images

Манчестър Юнайтед измъкна драматично равенство при домакинството си на Челси в голямото дерби на деветия кръг на английската Висша лига.

Сблъсъкът на "Олд Трафорд" завърши при резултат 1:1, след като в добавеното време на мача Робин ван Перси лиши "сините" от победа и нови три точки. Преди това пък ветеранът Дидие Дрогба бе извел лондонския тим напред с първия си гол в английското първенство от месец март 2012 година.

Челси завърши дербито и с човек по-малко, след като Бранислав Иванович бе изгонен за нарушението в добавеното време, довело и до изравнителния гол на "дяволите".

Така Манчестър Юнайтед не успя да скъси пасива си от временния лидер в класирането, но поне не допусна изоставане с повече от десет точки. Челси остава на първото място с актив от 23 пункта, докато Манчестър Юнайтед е осми с 13. Жозе Моуриньо пък не успя да запише втора победа над един от големите си ментори Луис ван Гаал, след като португалецът вече успя да спечели предишния дуел помежду им във финала на Шампионската лига през 2010 година.

Колумбийската звезда на Манчестър Юнайтед Радамел Фалкао остана извън групата на "червените дяволи" за срещата, след като Тигъра получи удар по време на една от тренировките на домакините. Извън сметките на Луис ван Гаал бе и капитанът Уейн Рууни, който все още изтърпяваше наказание.

Извън групата на гостите пък бе основният реализатор на Челси Диего Коста. Бразилецът с испански паспорт не успя да се възстанови навреме за срещата и изобщо не пристигна на "Олд Трафорд" в днешния ден.

Робин ван Перси оглави атаката на Манчестър Юнайтед срещу Челси, докато Хуан Мата, Аднан Янузай и Анхел Ди Мария трябваше да подпомагат холандеца в предни позиции. Маруан Фелаини получи доверието на Ван Гаал да стартира в халфовата линия, където място зае и Дейли Блинд. Изненадващо или не, испанският халф Андер Ерера остана на пейката, а Люк Шоу, Крис Смолинг, Маркос Рохо и Рафаел започнаха в защита пред Давид де Хеа.

Ветеранът Дидие Дрогба оглави атаката на Челси в отсъствието на Диего Коста и Лоик Реми, а Вилиан, Оскар и Еден Азар очаквано стартираха зад легендарния нападател на "сините". Неманя Матич и Сеск Фабрегас оформиха традиционното си партньорство в средата на терена, а Иванович, Кейхил, Тери и Филипе Луис получиха доверието на Жозе Моуриньо в защита. Под рамката на вратата отново застана Тибо Куртоа.

4121026

Двубоят на "Олд Трафорд" стартира на високо темпо, като и двата тима бързо създадоха опасности пред вратата на съперника. Първо изстрел на Оскар бе блокиран от бранител на Юнайтед, а минута по-късно Маруан Фелаини можеше да отбележи с пета. Възможност се откри и пред Анхел Ди Мария, но аржентинският национал стреля неточно над напречната греда.

След точно 23 минути игра се стигна и до първия стопроцентов шанс пред някой от двата отбора, пропилян лековато от домакините. Робин ван Перси получи брилянтен пас зад защитата от Люк Шоу и излезе очи в очи с Тибо Куртоа, но холандското острие на "дяволите" не успя да преодолее стража, стреляйки право в тялото му.

Двубоят на "Олд Трафорд" продължи да протича най-вече под знака на тактическата битка, като опасните ситуации пред двамата вратари липсваха почти напълно. Топката често се разиграваше в средата на терена, но акциите и на двата тима не довеждаха до шансове за отбелязване на първо попадение.

4121032

Десет минути преди почивката се стигна и до любопитна ситуация в наказателното поле на домакините. Сеск Фабрегас центрира топката от статично положение, а Бранислав Иванович претендираше, че е бил задържан от Крис Смолинг в наказателното поле на Юнайтед. Сигнал за дузпа от страна на Фил Дауд обаче не последва, въпреки претенциите на сръбския национал.

Малко след това и Дидие Дрогба напомни за присъствието си на "Олд Трафорд". Оскар се възползва от грешка на Маркос Рохо в половината на Юнайтед и върна към котдивоареца, който без забавяне отправи изстрел с десния крак. Давид де Хеа обаче бе добре пласиран и успя да спаси удара на нападателя. Минута след това Юнайтед отговори чрез включване на Янузай в предни позиции, но младият белгиец не успя да намери рамката на вратата.

4121033

В заключителните минути на първото полувреме Манчестър Юнайтед не се възползва от нов добър шанс пред вратата на Челси. "Дяволите" изненадаха своя съперник със заучено изпълнение на статично положение, но изстрелът на непокрития Хуан Мата се оказа крайно разочароващ.

Втората част на "Олд Трафорд" стартира с възможност пред домакините, но опитът за изстрел на Маруан Фелаини премина покрай дясната странична греда на вратата. Минута по-късно Челси достигна и до най-чистия си шанс за гол, но Еден Азар направи непростим пропуск, останал напълно сам срещу Давид де Хеа.

4121038

Резултатът в Манчестър все пак бе открит в 53', когато гостите съумяха да разпечатата вратата на Давид де Хеа след изпълнение на корнер. Рафаел не успя да се справи с опеката на Дидие Дрогба, който откъм близката греда засече кълбото с глава и го насочи право в очертанията на вратата - 0:1. А и този път асистенцията бе записана на сметката на Франсеск Фабрегас.

След час игра Челси разигра нова добра контраатака в половината на "червените", но прецизният изстрел на Вилиан бе умело париран от Де Хеа. Междувременно футболистите на Ван Гаал всячески опитваха да стигнат до ситуация пред вратата на Куртоа, но защитата и халфовата линия на Челси не оставяше никакви шансове на домакините.

4121050

В 69' Челси за малко не стигна и до втори гол, след като Бранислав Иванович изненада защитата на Юнайтед с включването си в атака. Сърбинът остави Маркос Рохо зад гърба си и опита да стреля от малък ъгъл, но не успявайки да намери очертанията на вратата. Минута по-късно Вилиан отново изпробва мерника си, но този път "кариоката" стреля в аут.

Дванадесет минути преди края отбраната на Челси допусна миг невнимание, което и позволи на Ван Перси да се озове на стрелкова позиция. Холандецът стреля с левия крак, но Куртоа успя да спаси. Малко след това Аднан Янузай си намери добра позиция и също отправи удар, но насочвайки топката встрани от гредата.

4121059

До края на срещата Манчестър Юнайтед се хвърли в опити да изравни резултата, но защитата на Челси действаше дисциплинирано и не допускаше опасности пред вратата на Тибо Куртоа. Перфектната защита на "сините" обаче рухна в добавеното време, а във виновник за това се превърна Бранислав Иванович. Сръбският национал извърши нарушение до аутлинията и бе изгонен с втори жълт картон, а от последвалото статично положение падна и изравнителен гол в мрежата на лондончани. Тибо Куртоа успя да спаси изстрела с глава на Фелаини от близка дистанция, но при добавката Робин ван Перси взриви трибуните, бележейки за крайното 1:1.